Biologiczna oczyszczalnia ścieków stanowi ekologiczny, tani i skuteczny sposób na utylizację ścieków powstałych zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach przemysłowych. Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków i dlaczego warto zdecydować się na jej zakup? Odpowiadamy!
Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli domów jednorodzinnych, których podłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe. To także wygodna alternatywa dla tradycyjnego szamba – biologiczna oczyszczalnia nie wymaga bowiem opróżniania w takiej częstotliwości, jak szambo – jej obsługa ogranicza się wyłącznie do dawkowania preparatu biologicznego i corocznego usuwania osadu.
W województwie pomorskim usługi związane z doborem i montażem przydomowych oczyszczalni ścieków – w tym oczyszczalni biologicznych, ekologicznych oraz biologiczno-chemicznych, świadczy firma EKO-BIO.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków?
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków sprawdzi się w miejscach, których przyłączenie do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe. Biologiczna oczyszczalnia to ponadto doskonała, bo znacznie bardziej opłacalna i wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnego szamba. Nie wymaga ona bowiem częstego opróżniania, jak ma to miejsce w przypadku szamba, wystarczy jedynie pamiętać o regularnym uzupełnianiu preparatu bakteryjnego i o corocznym usuwaniu nagromadzonego osadu.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków – zasada działania
Biologiczna oczyszczalnia ścieków ma formę jednego dużego zbiornika, którego wnętrze podzielone jest na kilka komór, pełniących odrębne funkcje. Największa z nich to tak zwany osadnik wstępny, do którego trafiają surowe ścieki. W jego wnętrzu, ciekłe zanieczyszczenia poddane są działaniu bakterii beztlenowych, które mają za zadanie rozkładanie związków organicznych. Komora, w której znajdują się bakterie, jest regularnie napowietrzana, co służy właściwej intensywności procesu rozkładu zanieczyszczeń oraz ich utrzymywaniu się na odpowiednim poziomie. Rozwijające i namnażające się mikroorganizmy są dalej przekazywane do osadnika wtórnego, w którym następuje opad osadu.
Nieoczyszczona woda, za pomocą pompy przekazywana jest z powrotem do zbiornika wstępnego, gdzie proces oczyszczania zaczyna się od początku. Gdy oczyszczenie osiągnie wymagany, odpowiedni poziom, ciecz odprowadzana jest do odbiornika. W ten sposób oczyszczoną wodę można wykorzystać np. do podlewania roślin w ogrodzie.