Porady

W jaki sposób powinien być zamontowany zbiornik na deszczówkę w ogrodzie?

Jak prawidłowo zamontować zbiornik na deszczówkę w ogrodzie?

Gromadzenie wody deszczowej, w obliczu coraz częściej pojawiających się okresów suszy, to rozwiązanie nie tylko opłacalne i wygodne, ale także ekologiczne. Deszczówka może być wykorzystywana do podlewania roślin w ogrodzie nawet wtedy, gdy wskazane jest oszczędzanie wody z rurociągów. Co więcej, sprawdza się także podczas różnego rodzaju prac porządkowych. Aby móc korzystać z wody deszczowej, należy zamontować specjalny system do jej zbierania oraz przechowywania. Zobacz, gdzie i jak zamontować zbiornik na deszczówkę w ogrodzie.

Jak wybrać miejsce na naziemny zbiornik na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę podzielić można na dwie podstawowe grupy: naziemne oraz podziemne. Zbiorniki podziemne cechują się bardzo dużą pojemnością. Ich montaż wymaga jednak przeprowadzenia bardziej skomplikowanych prac ziemnych. Tymczasem mniejsze, naziemne zbiorniki na wodę deszczową wystarczy ustawić w odpowiednim miejscu, podłączyć do zbieraczy i już można cieszyć się darmową wodą do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy innych zastosowań gospodarczych.

Zbiornik na deszczówkę należy ustawić w pobliżu rury spustowej. Dzięki temu łatwo będzie doprowadzić do niego wodę deszczową z rynien, znajdujących się na dachu budynku. Zależnie od tego, czy zbiornik jest mniej, czy bardziej ozdobny, można wybrać miejsce zlokalizowane w ogrodzie, przy tarasie, przy wejściu do domu lub też nieco osłonięte, na przykład z tyłu budynku. 

Montaż systemu zbierania wody deszczowej

System zbierania wody deszczowej składa się ze zbiornika, zbieracza oraz przyłączy. Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty: montaż zbiornika na deszczówkę należy zacząć od ustawienia go w docelowym miejscu. Powinno ono umożliwiać skuteczne doprowadzanie wody ze zbieracza oraz wygodny dostęp do kranu spustowego.

Trzeba pamiętać o tym, aby miejsce usytuowania zbiornika na deszczówkę było stabilne. Jeśli ma on stać na gruncie, warto przedtem wyrównać teren. Można również pomyśleć o utwardzeniu podłoża lub zastosowaniu stabilnego podestu. 

Podczas montażu systemu zbierania wody deszczowej należy odpowiednio dopasować do siebie poszczególne elementy. W przypadku tradycyjnych zbieraczy podłączonych do rury spustowej, trzeba zapewnić odprowadzanie wody z delikatnym spadkiem. Ozdobne łańcuchy deszczowe wymagają natomiast podstawiania pojemników bezpośrednio pod spodem. 

Po zamontowaniu zbiornika na deszczówkę w ogrodzie wystarczy poczekać na deszcz, by następnie móc cieszyć się darmową wodą o dowolnej porze. Wodę pobierać można z kranika spustowego do konewki lub wiadra. Możliwe jest także podłączenie węża ogrodowego, ułatwiającego podlewanie roślin. 

Similar Posts