Wiele prac ogrodowych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki niemu ścinanie gałęzi czy cięcie drewna na opał jest nie tylko znacznie szybsze, ale i bardziej komfortowe dla użytkownika. Z tego powodu należy na bieżąco konserwować i serwisować sprzęt, aby służył nam przez wiele sezonów. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dbać o stan piły łańcuchowej.
Do czego służy piła łańcuchowa?
Piła łańcuchowa to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu, które umożliwiaj przycinkę gałęzi, usuwanie ściętych odpadów i cięcie drewna na opał. W związku z tym ma powszechne zastosowanie zarówno w przemyśle drzewnym, jak i w ogrodnictwie. O to, jakie są najpopularniejsze rodzaje urządzeń tego typu, zapytaliśmy przedstawiciela sklepu Mistama z elektronarzędziami.
Najpopularniejsze rodzaje pilarek łańcuchowych posiadają zasilanie elektryczne lub akumulatorowe. Pierwsze z nich przez cały czas są gotowe do pracy, wymagają jednak dostępu do źródła prądu. Ponadto obecność kabla może wpłynąć na funkcjonalność urządzenie. Z kolei piły akumulatorowe są nieco cięższe, można ich jednak używać w miejscach, w których nie ma zasilania. Trzeba pamiętać jedynie o ładowaniu akumulatorów. Oprócz tradycyjnych pił łańcuchowych na rynku można się spotkać z piłami teleskopowymi, które umożliwiają ścinanie wysoko położonych gałęzi bez konieczności użycia drabiny.
Jak przedłużyć żywotność piły łańcuchowej?
Aby piła łańcuchowa służyła nam bezawaryjnie przez wiele lat, należy na bieżąco kontrolować jej stan i w miarę potrzeb dokonywać niezbędnych napraw. Przed każdym użyciem warto obejrzeć piłę, pozwoli to bowiem dostrzec drobne usterki, które niezauważone mogłyby spowodować poważniejszą awarię. Raz na jakiś czas, w zależności od stopnia eksploatacji urządzenia, trzeba także przeprowadzić gruntowny serwis.
Przede wszystkim należy sprawdzić wszystkie podzespoły. Jeśli okaże się, że są na nich widoczne pęknięcia czy uszkodzenia, najlepiej niezwłocznie je wymienić. Bardzo ważne jest także regularne oczyszczanie piły. W tym celu należy zdemontować osłonę, a następnie za pomocą pędzla lub sprężarki wyczyścić wszelkie szczeliny zarówno w niej samej, jak i w łopatach wentylatora, gdzie najczęściej osadza się pył. Równie istotne jest pozbycie się zanieczyszczeń z cylindra, komory gaźnika, a także z filtra powietrza. Jeśli okaże się, że jest on bardzo brudny, warto oczyścić go ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Aby piła skutecznie cięła drewno, należy również regularnie ostrzyć łańcuch, a także dbać o to, aby posiadał on właściwy naciąg.
Aby piła łańcuchowa służyła niezawodnie przez wiele lat, warto ją regularnie czyścić i kontrolować jej stan. Dzięki temu wszystkie prace związane z pielęgnacją ogrodu czy przygotowaniem drewna na opał będą przebiegały sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie.