Zakup działki budowlanej to pierwszy krok do spełnienia marzenia o własnym domu. Ceny działek, często całkiem do siebie podobnych, różnią się między sobą. Zależy to od wielu czynników, między innymi od lokalizacji działki, infrastruktury czy otoczenia. Wartość gruntu może stanowić dużą część całej inwestycji, dlatego warto wiedzieć, skąd biorą się różnice w cenach.
Lokalizacja i otoczenie
Umiejscowienie działki to jeden z podstawowych parametrów, wpływających na cenę działki budowlanej. Zależy ona np. od regionu, w którym chcemy zamieszkać. Biorąc pod uwagę rozkład cen w poszczególnych województwach naszego kraju – najdroższe są działki w regionie mazowieckim. Droższe są te działki, które położone są w okolicach miast i w ich obrębie, szczególnie dotyczy to dużych miast wojewódzkich. Jest to związane przede wszystkim z zapotrzebowaniem na nieruchomości, które w dużych skupiskach ludności jest większe. Warto jednak zauważyć, że w małych miejscowościach, które są atrakcyjne turystycznie, działki budowlane także potrafią słono kosztować.
Dodatkowo o cenie działki budowlanej decyduje jej otoczenie – sąsiadujące budynki i charakter okolicy. Zadbane domki jednorodzinne w sąsiedztwie podniosą wartość działki. Fabryki, warsztaty czy magazyny zlokalizowane nieopodal, zmienią tę sytuację. Dlatego przy zakupie działki, warto sprawdzić plan zagospodarowania terenu, z którego dowiemy się, jakie inwestycje planowane są w najbliższej okolicy.
Dostęp do mediów i dróg
Ceny gruntów są wyższe w tych miejscach, w których istnieje choćby zalążek infrastruktury. I tu znów znaczenie ma położenie na obrzeżach miast, w miejscach dobrze skomunikowanych. O cenie działki z pewnością decyduje także jej uzbrojenie – doprowadzenie wody, prądu, gazu oraz dostęp do kanalizacji. Jak mówi ekspert z firmy zajmującej się sprzedażą działek budowlanych na Osiedlu Nowy Horyzont, nieopodal Szczecina:
– „Ceny działek uzbrojonych są wyższe, jednak warto mieć na uwadze to, że samodzielne doprowadzenie mediów do działki, to poza kosztami materialnymi, także dużo energii i czasu, które będziemy musieli poświęcić na załatwienie wszelkich formalności. Część działek o niskich cenach, położonych w oddalenie od np. sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej, może okazać się pułapką dla inwestorów, a koszt wykonania przyłączy może przewyższyć nawet koszt działki”.
Jeszcze jednym istotnym czynnikiem, który wpływa na cenę działki jest jakość gruntu. Jeżeli cena wydaje nam się zaskakująco niska, koniecznie sprawdźmy, czy teren nie jest podmokły. Możemy również zdecydować się na usługę geologiczną, dzięki której dowiemy się, jaka jest faktyczna jakość ziemi i unikniemy mierzenia się z takimi problemami, jak obniżanie gruntu czy zaleganie wody, które utrudniają prace budowlane.
Nie bez znaczenia dla cen gruntów są również wielkość i kształt działki (najłatwiejsze do zagospodarowania działki prostokątne są droższe, niż te o kształcie trapezu czy trójkąta). Warto zastanowić się nad współpracą z profesjonalnymi sprzedawcami działek, aby uniknąć niedopatrzeń i zagwarantować sobie szybkie i sprawne przystąpienie do budowy wymarzonego domu.