Porady

Studnia głębinowa czy kopana?

studnia

Posiadanie własnej studni to przede wszystkim możliwość pobierania darmowej wody. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku planowania dużej rodziny, stworzenia dużego ogrodu oraz innych sytuacji, które zwiększą zapotrzebowanie na bieżącą wodę. Prywatna studnia pozwala uniezależnić się od dostawców wody oraz w znacznym stopniu odciąża koszty zużycia. Jaki rodzaj studni opłaca się wybudować? Co różni studnię głębinową od kopanej?

Studnia – czym dokładnie jest i czy warto ją mieć?

Studnią nazywamy głęboki odwiert, który sięga i wydobywa wodę znajdującą się pod ziemią. Dawniej woda ze studni pobierana była ręcznie lub za pomocą żurawia lub kołowrotu. Obecnie istnieje możliwość zamontowanie pompy elektrycznej, transportującej rurami ciecz bezpośrednio do mieszkania. Studnia jest potrzebna wtedy, gdy przyłączenie sieci wodociągowej do domu jest niemożliwe lub nieopłacalne zazwyczaj ze względu na odległość. Wykopać studnię można również ze względu na znaczne zapotrzebowanie na wodę do użytku gospodarczego np. do podlewania ogrodu.

 

Czym różni się studnia głębinowa od kopanej?

Studnia głębinowa

Obecnie najczęściej wybierany rodzaj studni. Woda ze studni głębinowej jest zdatna do bezpośredniego spożycia, pozyskiwana z dużej głębokości (około 20 metrów w głąb). Studnia wiercona pobiera wodę z głębokiej warstwy wodonośnej, które zazwyczaj są zlokalizowane pod kilkoma nieprzepuszczalnymi warstwami. Chronią one warstwę wodonośną przed chemicznymi i mikrobiologicznymi zanieczyszczeniami. Wywiercaniem studni głębinowej zajmują się specjalistyczne firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia i urządzenia. W przypadku tego rodzaju ujęcia wody, pompa głębinowa to niezbędny element, dzięki któremu możliwy będzie pobór cieczy z głębokiego źródła. Głębinowe studnie idealnie sprawdzą się w indywidualnych zabudowach na słabo zurbanizowanych terenach, punktach agroturystycznych, hotelach oraz ośrodkach wypoczynkowych. Woda ze studni głębinowych wykorzystywana jest do celów spożywczych oraz podlewania ogrodu, co jest ekonomicznym rozwiązaniem. Aby wykonać własną studnię głębinową trzeba zatrudnić kwalifikowaną firmę studniarską.

Studnia kopana

To rodzaj studni tradycyjnych, które stały się popularne dzięki prostocie ich wykonania. Ich głębokość wynosiła zazwyczaj nie więcej niż 10 metrów. Te stosunkowo płytkie ujęcia wody sięgały przeważnie do poziomu pierwszej warstwy wodonośnej. Studnie kopane nie są trudne w wykonaniu. Do pobierania wody wystarczają na ogół pompy samozasysające, rzadziej pompy głębinowe. Ciecz ze studni kopanej może być wydobywana ręcznie, co jest zaletą w obszarach pozbawionych energii elektrycznej. Nadmiar stosowanych nawozów oraz różnego rodzaju nieczystości bardzo często przenikają z nieszczelnych szamb do warstw wodonośnych. Małej głębokości studnie są zatem narażone na zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne. Z tego wynika, że woda z tego rodzaju studni jest najczęściej niezdatna do picia przez ludzi, jak i zwierzęta. Do uzdatniania wody potrzebne są profesjonalne urządzenia, co zazwyczaj jest nieopłacalną inwestycją dla niedużych gospodarstw. Własna studnia kopana jest natomiast dobrą alternatywą dla ludzi, którzy będą pobierać z niej wodę tylko i wyłącznie do podlewania ogrodu.

Jak wybudować własne ujęcie wody?

W trakcie budowy domu właściciele powinni podjąć decyzję o sposobie czerpania bieżącej wody. Jeśli działka posiada możliwość podłączenia się do zewnętrznej sieci wodociągowej, to wystarczy jedynie odpowiednio zaprojektować instalacje oraz przyłącze wody. Jeśli jednak dany obszar nie posiada sieci wodociągowej, jedyną rozsądną alternatywą będzie ujęcie wody w postaci studni.

Tworzenie studni kopanej jest stosunkowo tańszą opcją aniżeli budowanie studni głębinowej z tego względu, że jej kreowanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Studnie kopane są zazwyczaj wykopywane ręcznie lub za pomocą niewielkich koparek. Do gotowego otworu wkłada się przeważnie dopasowane do jego średnicy betonowe kręgi. Układa się je warstwowo, jeden na drugim, zaś ostatnie z nich wystają nad powierzchnią gruntu.

Studnie głębinowe musi być koniecznie wywiercone przez specjalistyczne firmy, które wykonują otwór prowadzący aż do warstwy wodonośnej. Po wykonaniu tych czynności, we wgłębieniu umieszcza się rurę osłonową oraz rurę filtrującą. Do pobierania wody wykorzystuje się pompę ssącą lub pompę głębinową. Aby ciecz szybciej dopływała do rury filtracyjnej, teren otaczający studnie usypuje się żwirem gruboziarnistym. Po wywierceniu ujęcia wody należy pobrać próbkę wody i dostarczyć ją firmie realizującej instalację wodno-kanalizacyjną lub przekazać stacji sanitarno-epidemiologicznej chcąc sprawdzić jakość i twardość wody. Badanie umożliwia odpowiednie dobranie filtrów, które będą niwelować obecność szkodliwych substancji przenikających przez powierzchniowe warstwy gleby. Chcesz w profesjonalny sposób wybudować studnię? Kliknij tutaj.

Filtry do uzdatniania wody

Kopanie studni głębinowych wiąże się z dostosowaniem odpowiednich filtrów służących do uzdatniania wody. Dzięki temu mieszkańcy będą posiadać pewność, że ciecz pobierana ze studni wierconych nadaje się do spożywania.

Woda najczęściej przebiera metaliczny posmak przez dwa związki – mangan i żelazo, które przyczyniają się do rozwoju procesu korozji instalacji. Nadmiar tych pierwiastków chemicznych może podrażniać żołądek, a także przyczynia się w dużym stopniu do powstawania próchnicy na zębach. Zdarza się również tak, że w wodzie pojawiają się skażenia pochodzenia mikrobiologicznego, siarkowodór, azotany i azotyny. Jeśli podstawowe badanie wody wykazuje zwiększoną ilość manganu i żelaza w jej składzie, należy zaopatrzyć się w filtry do odżelaziania i odmanganiania cieczy.

Budowa studni współcześnie – czy to opłacalne?

Korzyści płynące z budowy studni zależą przede wszystkim od możliwości finansowych inwestora. Trzeba pamiętać o tym, że kopanie studni głębinowej to niemały koszt. W związku z tym, jeśli istnieje taka możliwość, najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie przyłączenie się do sieci wodociągowej. Jednak często zdarza się tak, że teren, na którym znajduje się gospodarstwo domowe, uniemożliwia czerpanie wody z wodociągów. W takim przypadku trzeba zbudować własne ujęcie wody.

Korzyści wynikające z posiadania własnej studni:

  • ➤ Dostęp do wody najwyższej jakości – między pokładami wody a powierzchnią gruntu znajdują nieprzepuszczalne warstwy, które niwelują zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Ciecz pobierana ze studni głębinowej nie zawiera dwutlenku chloru i jest wolna od osadów zbieranych podczas transportu w sieciach wodociągowych.
  • ➤ Niezależność dostaw wody – studnia głębinowa czy kopana to gwarancja ciągłego zaopatrzenia w wodę gospodarstwa domowego, bez względu na awarie sieci.
  • ➤ Brak dużych kosztów związanych z pobieraniem cieczy – czerpanie wody bez żadnych limitów to zdecydowanie jedna z największych zalet posiadania studni głębinowych. Studnia kopana również dostarcza ogromną ilość wody, jednak ze względu na jej płytkość – czynniki atmosferyczne są w stanie szybko zmniejszyć poziom cieczy (długotrwałe susze).

studnia głębinowa

Podsumowanie

Własna studnia to rozwiązanie, które przede wszystkim pozwala na pobieranie wody z prywatnego źródła, co jest zbawienne podczas awarii sieci wodociągowych. Ponadto jest to fenomenalny sposób na oszczędne podlewanie ogrodu. Obecnie najczęściej wybieranymi typami ujęć są studnie głębinowe, które umożliwiają spożywanie wody bezpośrednio po jej wydobyciu. Kopanie studni nie jest jednak tanią inwestycją, w związku z tym warto się zastanowić, czy taka opcja będzie dla nas opłacalna.

Similar Posts