Bez wątpienia ogrzewanie gazowe to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów na ogrzewanie domów. Wynika to z szeregu zalet tego rozwiązania. Czy jednak w praktyce ciepło z błękitnego paliwa się opłaca? Sprawdźmy!
Gaz dla domu – ile kosztuje?
Niestety, ale póki co nie istnieje darmowe źródło energii. Mniejsze lub większe koszty ponieść trzeba zawsze, choć mogą mieć one różnorodną strukturę. Dlatego też mówiąc o opłacalności każdego rozwiązania, zawsze trzeba patrzeć na problem całościowo. W praktyce oznacza to zwrócenie uwagi na:
- wydatki związane z zakupem i montażem danego systemu grzewczego,
- miesięczne koszty użycia,
- cenę standardowego serwisu i remontów,
- koszty dodatkowe, wynikające z użycia danego źródła energii.
Co przy tym bardzo ważne, wszystkie wskazane elementy mają taką samą wagę. Jak na tle innych rozwiązań prezentuje się gaz?
Ogrzewanie gazowe koszt instalacji
Pisząc o kosztach montażu gazu w domu, warto podkreślić fakt, że może on pochodzić z sieci lub też zbiornika na działce. W pierwszym przypadku na cenę inwestycji składa się:
- przyłącze gazowe – w zależności od długości kosztuje od około 2 tys. zł,
- kocioł – najtańsze produkty kosztują około 2-3 tys. zł, dobre piece kondensacyjne to z kolei wydatek na poziomie 8-14 tys.,
- instalacje CO i z reguły CWU w budynku – cena zależy od wielkości domu.
W drugiej sytuacji przyłącze zastępowane jest przez budowę lub wynajem zbiornika.
Ogrzewanie gazowe koszt miesięczny
Na cenę używania paliwa gazowego składają się oczywiście comiesięczne faktury i coroczny serwis kotła, który powinien bezawaryjnie pracować przez co najmniej kilkanaście lat. Na wysokość rachunków zasadniczy wpływ ma z kolei zużycie paliwa. To z kolei jest uzależnione od wielkości domu, oczekiwanej temperatury oraz stopnia izolacji ścian. Szczególnie ten ostatni element jest godny uwagi, gdyż dobrze ocieplony dom może wymagać nawet dwukrotnie mniej gazu, niż klasycznie budowane konstrukcje.
Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?
Czy wiec ogrzewanie domu gazem ziemnym jest opłacalne? To oczywiście zależy od wielu czynników. Uogólniając jednak, można założyć, że gaz z sieci jest nieco droższy od węgla czy drewna, oraz zdecydowanie tańszy od oleju opałowego i piecyków elektrycznych. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę, że sprawność kotłów gazowych jest w zasadzie stała, czego nie można powiedzieć o piecach na węgiel. W ich przypadku może się ona różnić nie tylko ze względu na typ urządzenia, ale też wpływ ma sposób rozpalania (górny i dolny). Jeśli do tego dodać często spotykane ogrzewanie wody użytkowej przy użyciu prądu, to może się okazać, że ostatecznie użytkowanie gazu będzie tańsze od węgla.
Ogrzewanie domu gazem – dodatkowe zalety
Decydując się na instalację gazową, można liczyć na szereg dodatkowych korzyści w porównaniu z węglem. W przypadku korzystania z sieci nie istnieje problem zakupu odpowiedniej ilości i magazynowania paliwa. Spaliny są w tym przypadku dużo czystsze i nie zawierają pyłów oraz benzopirenów. Na koniec warto też podkreślić, że sterowanie kotłem gazowym odbywa się automatycznie – a więc nie musimy regularnie zajmować się rozpalaniem oraz dokładaniem opału.
Popularność systemów grzewczych na gaz ziemny nie powinna więc dziwić – gdyż jest to ekologiczne, niedrogie i bardzo wygodne rozwiązanie. Jedynym problemem w tym przypadku może być brak dostępu do sieci przesyłowej. Na szczęście jednak firmy takie jak ewe.pl ciągle rozbudowują swą infrastrukturę i docierają do kolejnych lokalizacji.