W dobrze funkcjonującym zakładzie pracy, obowiązki z zakresu BHP ciążą zarówno na pracodawcy jak i na pracowniku. Podstawowym obowiązkiem pracownika, który znajduje się w Kodeksie Pracy art 211 – jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Prawa i obowiązki pracownika z zakresu BHP
W dobrze funkcjonującym zakładzie pracy, obowiązki z zakresu BHP ciążą zarówno na pracodawcy jak i na pracowniku.
Podstawowym obowiązkiem pracownika, który znajduje się w Kodeksie Pracy art 211 – jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obowiązki pracownika z zakresu BHP:
Możemy zaznaczyć że pracownik obowiązany jest:
-
Wykonywać swoje obowiązki pracownicze w sposób zgodny z przepisami zasadami BHP, a także stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych
-
Znać wszystkie przepisy i zasady BHP występujące w zakładzie pracy. Pracownik powinien w sposób czynnyi z zaangażowaniem,brać udział w szkoleniach i instruktażach BHP, musi również poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.
-
Dbać o należyty stan maszyn, narzędzi itp. Nie jest tajemnicą, że od stanu technicznego maszyny ale również narzędzi i sprzętu zależy nasze bezpieczeństwo. sprzęt niesprawny nie może być używany. Bardzo ważne jest również zachowanie porządku na swoim stanowisku pracy.
-
Stosować odpowiednie ŚOI jak również stosować środki ochrony zbiorowej. Pracownik musi używać odzieży, obuwia ochronnego, jak również ochronników słuchu jak również innych ŚOI używanych na danym stanowisku pracy. W wypadku, zużycia się lub uszkodzenia ŚOI fakt ten należy zgłosić przełożonemu. Nie można pracować w niesprawnym sprzęcie BHP.
-
Zgodnie z harmonogramem poddawać się badaniom lekarskim, zarówno wstępnym jak i okresowym czy kontrolnym. Należy również stosować się do zaleceń lekarskich .
-
W wypadku zauważenia wypadku przy pracy lub zagrożenia życia lub zdrowia niezwłocznie zawiadomić przełożonego lub odpowiednie służby o danej sytuacji.
-
Współpracować z BHPowcem, lub przełożonym w zakresie wypełniania obowiązków w zakresie BHP.
Należy również pamiętać, że w razie nieprzestrzegania przepisów BHP ciążą na nas odpowiednie sankcje. Co może nam grozić w takim wypadku?
Pracodawca może nałożyć na nas karę porządkowa, np. naganę czy upomnienie. Może również nałożyć na nas kare Pieniężną. Ciężkie naruszenie zasad BHP możne stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia – z winy pracownika.
Prawa pracownika z zakresu BHP:
-
Pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia w wypadku gdy samo zaprzestanie wykonywania pracy nie eliminuje zagrożenia.
-
Pracownik może odmówić wykonywania pracy gdy warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, gdy stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika lub innej postronnej osoby.
-
Pracownik może odmówić wykonania pracy która wymaga szczególnej sprawności psychofizycznej – w wypadku gdy nie spełnia on takich warunków.
Podsumowując, warto przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku, dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać wszystkie zasady i przepisy BHP obowiązujące na tym stanowisku. Postępując w ten sposób, zwiększamy swoje bezpieczeństwo i nie narażamy się na konsekwencje nie stosowania się do przepisów BHP.