Porady

Brodzik czy płytki pod prysznicem – zalety i wady obu rozwiązań

Brodzik czy płytki pod prysznicem - zalety i wady obu rozwiązań

Właściwy wybór brodzika ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu podczas codziennej higieny. W ofercie można znaleźć najróżniejsze propozycje prysznicowych brodzików. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się płytki pod prysznicem. Kiedy takie rozwiązanie będzie odpowiednie? Czy lepiej zdecydować się na brodzik głęboki, czy może warto z niego zrezygnować całkowicie? Podpowiadamy!

Brodzik głęboki – dla kogo jest odpowiedni?

Brodziki głębokie są wybierane najczęściej przez osoby, które cenią sobie komfort szybkiej kąpieli, ale jednocześnie oczekują czegoś więcej. Brodziki prysznicowe głębokie znajdziemy w wersji od 15 centymetrów do około 30 centymetrów liczonych od podłoża do krawędzi. Są świetnym rozwiązaniem dla rodziców małych dzieci, którzy chcą mieć możliwość swobodnego wykąpania maluszka.

Zalety i wady głębszego brodzika

Ze względu na większe wgłębienie brodzika, możemy cieszyć się wieloma rozmaitymi funkcjami, a nie tylko szybką kąpielą na co dzień. Głębokie brodziki będą doskonałe do kąpieli małych dzieci, zwierząt domowych. Pozwolą także na namoczenie prania. Oczywiście z głębszych brodzików mogą także korzystać osoby dorosłe. Dzięki temu więcej czasu spędzają one pod prysznicem i mogą swobodnie się zrelaksować.
Głębokie brodziki nie są jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Kiedy nie będzie to dobry zakup? Głęboki brodzik niestety nie prezentuje się najlepiej w łazienkach o niewielkim metrażu. Masywna konstrukcja może przytłaczać małą przestrzeń. Co więcej, wychodzenie spod prysznica po kąpieli może być dość dużym wyzwaniem dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Im wyższy brodzik, tym bardziej trzeba uważać podczas bezpiecznego wychodzenia z kabiny prysznicowej.

Brodziki płytkie oraz płytki pod prysznicem

Płytkie brodziki to takie, które posiadają wysokość od 1,5 do 3 centymetrów. W ofercie można jednak znaleźć także o wiele płytsze brodziki, które zaledwie w bardzo niewielkim stopniu wystają powyżej poziomu posadzki. Można także zdecydować się na prysznice walk-in, czyli takie, które nie posiadają brodzika, a płytki. Brodzik prysznicowy na równi z powierzchnią łazienkową to coraz częstszy wybór w nowoczesnych domach i mieszkaniach.

Zalety i wady takiego rozwiązania

Największą zaletą, jaką posiadają płaskie brodziki, jest to, że mamy bezstopniowe wejście pod kabinę. To najlepsze rozwiązanie dla seniorów, osób niepełnosprawnych, ale także dla każdego, kto chce się cieszyć wygodą w swojej łazience. Co więcej, tego typu brodziki prezentują się po prostu bardzo estetycznie i elegancko. Można je zamontować zarówno w niewielkich, jak i dużych łazienkach.
W zasadzie tego typu brodziki lub kabiny typu walk-in nie mają wad. Trzeba jednak pomyśleć o takim rozwiązaniu już na etapie projektowania łazienki, aby ukryć układ odpływowy i syfon.

Brodzik czy płytki?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w konkretnym przypadku. Na początku musimy jasno określić nasze potrzeby oraz budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup brodzika. Łatwiej będzie nam wtedy dopasować odpowiednie rozwiązanie. Na inny brodzik zdecydują się seniorzy, rodzice małych dzieci, właściciele pupili domowych, a na inny osoby, które cenią sobie komfort brania szybkiego prysznica bez konieczności długiego relaksu w kąpieli. Trzeba jednak myśleć z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż brodzik jest rozwiązaniem na kilka lat, dlatego wybór trwałego, komfortowego rozwiązania jest w tym przypadku kluczowy.

Similar Posts