Porady

Brama wjazdowa – jak dopasować ją do ogrodzenia

Brama wjazdowa – jak dopasować ją do ogrodzenia

Wizytówką całej posesji jest niewątpliwie ogrodzenie i główna jego część, czyli brama z podjazdem. Nowoczesne bramy wjazdowe łączą w sobie bezpieczeństwo, techniczną doskonałość i estetyczny wygląd. Jak wybrać tę najlepszą?

Wjazd w naprawdę dobrym stylu

Dobierając bramę do ogrodzenia, można doskonale dopasować ją do własnego gustu i do aranżacji całości, „manewrując” kolorem, wzorem, materiałem, sposobem ułożenia elementów (pionowe, poziome, pełne i inne), a także jej wielkością i masywnością.

Dopasowanie do zabudowy

Dobrze zastosowane w praktyce zasady projektowania elementów architektonicznych sprawiają, że na niektóre ogrodzenia patrzy się z przyjemnością i odbiera je jako estetyczne. Decyduje o tym między innymi dobre wkomponowanie w otoczenie naturalne, a także dopasowanie stylistyczne i kolorystyczne do zabudowań posesji i/lub aranżacji ogrodu, co uzyskuje się na przykład poprzez powielanie w ogrodzeniu czy bramie barwy albo rodzaju surowca, z którego są wykonane zabudowania lub ich wybrane części. To zawsze pozwala uniknąć chaosu i wprowadza elegancką spójność.

Ostrożnie z kolorami

Uwaga! Ekstrawaganckie kontrasty i jaskrawe barwy warto zostawić do podkreślania ewentualnie tylko pojedynczych detali. Efekt elegancji uzyskuje się bowiem w ogrodzeniu raczej poprzez stonowane elementy, bazujące na bardzo dobrych jakościowo materiałach.

Mniej znaczy więcej

Być może z tej znanej reguły wyłamują się stare bramy pałacowe, chroniące barokowe posesje, ale takich jest dziś zdecydowana mniejszość, a ponadto wydają się jednak przesadnie ozdobne, choć w czasach, kiedy powstawały, odzwierciedlały popularne rozwiązania swojej epoki.
Dzisiejsze nowoczesne, modernistyczne posesje wymagają wręcz ascetycznego potraktowania formy i koloru.

Fot. Bramy ogrodzeniowe przesuwne dobrze wpisują się w klimat nowoczesności.

W klimacie podmiejskim, bardziej rustykalnym, można nieco popuścić wodze fantazji, wykorzystując w ogrodzeniu drewno, kamień, cegłę… Czerwienie, ciepłe brązy, a także zieleń podkreślają swojski klimat.

Fot. Brama w klimacie nowoczesnym z oferty firmy Wiśniowski.

Wybierając bramę, warto koniecznie mieć na uwadze, aby nie zdominowała ona całości zabudowań. Dom (i ewentualnie ogród wokół niego) powinny jednak pozostawać tymi najbardziej reprezentacyjnymi elementami aranżacji posesji.

Brama wjazdowa przesuwna czy może raczej rozwierna?

Fot. Nie wiesz, jaką bramę wybrać? Zapoznaj się z ofertą m.in. marki Wiśniowski

Dopasowując stylistykę wjazdu, nie da się pominąć kwestii technicznych, które wpływają na późniejsze użytkowanie bramy. Do wyboru są bramy wjazdowe dwu- lub jednoskrzydłowe. Te pierwsze się rozwierają, te drugie są zazwyczaj przesuwne. Dwuskrzydłowe konstrukcje wymagają większej ilości miejsca od strony działki (aby brama swobodnie mogła się otwierać do wewnątrz). Jeśli jest „za ciasno”, można zdecydować się na bramę wjazdową składaną, co ogranicza ilość potrzebnego miejsca o połowę. Bramy przesuwne (jednoskrzydłowe) dobrze sprawdzają się w ogrodzeniach usytuowanych na przykład przy ulicach. W ich przypadku należy z kolei zapewnić wystarczającą ilość miejsca wzdłuż ogrodzenia, aby zmieściło się tam całe odsuwające się skrzydło bramy.

Po staremu albo nowocześnie – brama manualna lub automatyczna

Każdy rodzaj bramy wjazdowej może występować z automatycznym napędem lub bez niego. Bramy wjazdowe na pilota to obecnie w zasadzie standard. Są droższe niż bramy sterowane manualnie, ale bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu i zdecydowanie warte swojej ceny. Nie ma w tym przypadku konieczności opuszczania pojazdu, by otworzyć sobie bramę w nocy, w czasie deszczu, podczas zimy i w innych trudnych warunkach. Nie trzeba też wychodzić z domu, gdy otwiera się bramę wjazdową komuś. To niezwykle przydatne.

Komfort już na wjeździe, czyli jak szeroka powinna być brama wjazdowa?

Fot. Brama w klimacie rustykalnym z oferty firmy Wiśniowski.

Minimalna, pozwalająca na przejazd, szerokość wjazdu na posesję określona przepisami budowlanymi to 2,4 metra, jednak szersza brama znacznie poprawia komfort wjeżdżania na działkę, zwłaszcza większym autem. Niekiedy montaż szerokiej bramy wjazdowej jest też podyktowany lokalizacją wjazdu, na przykład ciasnym skrętem. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zamontowanie szerokiej bramy wjazdowej (na 3, a nawet 5 metrów).

Ile kosztuje brama wjazdowa?

Tania brama wjazdowa oznacza zakup gotowych, standardowych propozycji. Bramy ogrodzeniowe wykonywane na zamówienie i ich cenniki są zawsze ustalane indywidualnie – na podstawie używanych do produkcji materiałów, stopnia skomplikowania wybranego wzoru i wielu innych czynników. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami, jeśli szukasz odpowiedniej bramy wjazdowej: https://expert-ogrodzenia.pl/

I na koniec jeszcze jedna uwaga praktyczna…

Trzeba pamiętać, że każda, nawet najlepiej dobrana brama wjazdowa – niezależnie od jej rodzaju, jakości i ceny – musi być okresowo czyszczona i konserwowana. Tylko zadbana i sprawna brama jest dobrą wizytówką posesji.

Similar Posts