Piaskowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na dokładne oczyszczenie oraz wyszlifowanie powierzchni różnych elementów wykonanych z metalu, drewna, a nawet betonu. Przeprowadzenie takiego procesu jest koniecznie m.in. przed rozpoczęciem malowania lub umieszczania na danym materiale wzorów. Podstawowe urządzenie służące do omawianej czynności to oczywiście piaskarka wyrzucająca środek ścierny. Oprócz tego należy jednak zaopatrzyć się w kompresor, który powinien być idealnie dostosowany do konkretnego podłoża oraz indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wydajność to kluczowy parametr
Głównym kryterium decydującym o wyborze kompresora jest jego przeznaczenie. W warunkach domowych i do piaskowania sporadycznego w zupełności wystarczy model o wydajności 2-4 m3/min przy ciśnieniu 3-5 bar. Pozwoli on bez większego problemu wyszlifować drobne przedmioty oraz stosunkowo niewielkie konstrukcje stalowe. Nie sprawdzi się natomiast zupełnie w zastosowaniach profesjonalnych i przy dużej częstotliwości – np. w warsztatach samochodowych, zakładach przemysłowych czy firmach produkujących meble. W tym przypadku niezbędne jest bowiem wykorzystanie urządzenia zapewniającego wydajność na poziomie co najmniej 4-6 m3/min (pożądane ciśnienie to 5-8 bar). Optymalny wybór to kompresor śrubowy, wyposażony w dysze perfekcyjnie przystosowane do określonego podłoża. Przykładowo małe elementy należy piaskować stosując wysokie ciśnienie i za pomocą dysz o maksymalnej średnicy 4-5 mm. Wspomniany kompresor śrubowy umożliwi efektywne oczyszczenie oraz oszlifowanie sporej wielkości maszyn przemysłowych, karoserii samochodów osobowych, felg, murów i niewielkich rzeczy wykonanych z metalu. Dodajmy, że w zależności od funkcjonalności i marki może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Więcej informacji znajdziecie na: https://www.contracor.com.pl/
Nie zapomnijmy o odpowiednim zbiorniku
Przy wyborze kompresora do piaskowania trzeba koniecznie wziąć pod uwagę zbiornik na sprężone powietrze, który pełni rolę swoistego bufora pomiędzy sprężarką a pistoletem przeznaczonym do wyrzucania ścierniwa. Bez niego nie byłoby możliwe uzyskanie jednolitego ciśnienia u wylotu, co jest podstawowym warunkiem równomiernego działania piaskarki. Zasada jest prosta – im większy zbiornik, tym bardziej satysfakcjonująca praca całego układu. Nie oznacza to jednak, że można zdecydować się na dowolną pojemność tego elementu. Powinna ona bowiem być kompatybilna z wydajnością kompresora. Jeśli jest ona stosunkowo niewielka, wówczas wystarczy zbiornik 200-500 l. Z kolei przy wydajności na poziomie minimum 5 m3/min nie obejdzie się bez zbiornika mającego około 2000 l i więcej. Kupując ten pierwszy, trzeba się liczyć z dosyć czasochłonnym zabiegiem, którego rezultat odbiega od pożądanego ideału. W tym drugim przypadku sytuacja wygląda zgoła odmiennie, gdyż szybko i sprawnie oczyścimy wszelkie powierzchnie stalowe, łącznie z całkowitym usunięciem korozji oraz starych, zaschniętych powłok lakierniczych. Poza tym bez trudu wyszlifujemy obiekty o charakterze zabytkowym czy przedmioty z naturalnego drewna.