Porady

5 pomysłów na zagospodarowanie przydomowego ogrodu

5 pomysłów na zagospodarowanie przydomowego ogrodu

Lato sprzyja różnym pracom budowlanym wokół domu. Długi dzień, słoneczna, bezdeszczowa pogoda i odpowiednia temperatura pozwalają na długie godziny majsterkowania. Masz duży ogród wokół domu i nie wiesz w jaki sposób go uświetnić? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj różne sposoby na zagospodarowanie przydomowego ogrodu.

Taras lub altana – strefa wypoczynkowa dla całej rodziny

Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie lub na działce jest zbudowanie strefy wypoczynkowej dla całej rodziny. Zbuduj piękny, drewniany taras, na którym rozłożysz wygodne leżaki, pufy, zjesz pyszne śniadanie z widokiem na ogród i poczytasz książkę w ciepłe dni. Jeżeli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, postaw zadaszoną altanę ogrodową. Powieś na niej kilka lampionów lub lampek i spędź klimatyczne letnie wieczory przy grillu wraz z rodziną lub przyjaciółmi.

Domek letniskowy dla gości – idealny na ciepłe, letnie dni

Kolejnym pomysłem może być montaż domku letniskowego dla gości w ogrodzie. Jeżeli uwielbiasz przyjmować gości, a nie masz wystarczająco dużo miejsca w domu na przenocowanie ich, to może być idealne rozwiązanie dla Ciebie. Domki drewniane doskonale sprawdzą się na nocleg w ciepłe, letnie wieczory. Szczególnie dla dzieci spanie w nich będzie dużą frajdą. Domki z drewna to świetne rozwiązanie do miejskich ogródków działkowych – można w nim wypocząć, schronić się przed deszczem oraz schować wszystkie potrzebne narzędzia. 

Domek na narzędzia – pozbądź się bałaganu

Ciągle szukasz łopaty, grabi czy konewki? Twoja kosiarka nie ma stałego miejsca i wciąż się o nią potykasz? Jeżeli nie posiadasz osobnego pomieszczenia na przybory ogrodnicze, postaw domek narzędziowy na podwórku. Nareszcie wszystkie przedmioty będą pod ręką na swoim miejscu. Możesz w nim nawet trzymać rower czy kosiarkę, chroniąc je przed deszczem, śniegiem i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie musisz uzyskiwać pozwolenia na postawienie domku narzędziowego i nie wymaga on kotwienia. Niektóre z nich posiadają drewutnię, w której schowasz drewno na opał.

Szklarnia – świeże warzywa przez długie miesiące

Mimo że w lecie rośliny mają odpowiednią temperaturę, ilość słońca i dobrze rosną posadzone w glebie, to jednak jest to najlepszy czas na budowę szklarnii. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną może być to utrudnione ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dzięki niej będziesz się mógł dłużej cieszyć własnymi warzywami i owocami, niż w przypadku wysiewu gruntowego. W szklarni wyhodujesz także rośliny, które są wyjątkowo ciepłolubne np. paprykę, pomidory czy nawet egzotycznego melona, kiwano i arbuza. Dzięki niej Twoje plony będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne (majowe przymrozki, letnie wichury, grad czy ulewne deszcze) oraz szkodniki i choroby.

Wiata garażowa – ochrona samochodu przed czynnikami zewnętrznymi

Nie posiadasz murowanego garażu, a Twój samochód stoi na podwórku? Zamontuj wolnostojącą wiatę garażową, która ochroni go przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, deszczem, śniegiem czy gradem. Do jej postawienia nie musisz posiadać pozwolenia na budowę. 

 

Similar Posts