Woda jest najważniejszą substancją na Ziemi, która umożliwia życie. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że jakość wody ma bezpośredni wpływ na ich życie i żywotność urządzeń gospodarstwa domowego. Stąd rosnące zainteresowanie domowymi uzdatniaczami wody. Jaki filtr do wody pitnej wybrać? Wybierz zmiękczacz wody, dzbanek filtrujący, a może profesjonalną odwróconą osmozę? Jak wybrać najlepszy filtr do wody?
Jakość wody pitnej
Woda w polskich domach najczęściej pochodzi z sieci wodociągowej, rzadziej z własnego ujęcia w postaci studni. Zanim woda dotrze do użytkowników, lokalny zakład Wodociągów uzdatnia ją do takiego stopnia, żeby była zdatna do picia. Problemem jednak jest system zaopatrzenia w wodę, którego stan często pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie w starych budynkach możliwe jest wtórne zanieczyszczenie wody osadem i rdzą. Woda z kranu często ma również specyficzny nieprzyjemny smak, związany z dodatkiem chloru w celu wyeliminowania bakterii i innych mikroorganizmów.
Jaki filtr do wody pitnej?
Wybór uzdatniacza jest uzależniony od tego, w jakim celu chcemy z niego korzystać. Nie wszystkie filtry są w stanie oczyścić wodę dla całego domu, niektóre są montowane tylko pod kranem, z którego czerpana jest woda. Jeśli mamy małe mieszkanie, możemy zastosować małe filtry dedykowane konkretnym miejscom, np. filtr prysznicowy lub filtr ekspresu do kawy. Należy jednak pamiętać, że oferują one niższą wydajność oczyszczania niż duże profesjonalne urządzenia, takie jak zmiękczacze czy systemy odwróconej osmozy. Więc jaki filtr do wody pitnej jest najlepszy?
Jaki filtr do wody pitnej w domu?
Uzdatnianie wody może odbywać się punktowo, np. poprzez zamontowanie filtra pod zlewem lub ogólnie. W tym drugim przypadku instalujemy uzdatniacz wody w miejscu, które umożliwia rozprowadzenie przefiltrowanej wody po całym domu. Najczęściej wybieramy zmiękczacz lub mechaniczny liniowy, montowany za wodomierzem.
Zmiękczacz to urządzenie, które wykorzystuje złoże i zmniejsza twardość wody. Jeśli podłączymy je we właściwe miejsce, będziemy mogli mieć świeżą wodę w całym domu. Skorzysta na tym wyposażenie kuchni i łazienki, zmywarka, pralka i inne urządzenia mające z nią styczność. Wadą tego urządzenia jest to, że posiada tylko jedno zastosowanie. Zmiękczacz nie usuwa zanieczyszczeń z wody i nie poprawia jej smaku.
Z tym lepiej radzą sobie filtry narurowe.
Filtry narurowe na cały dom mogą pełnić różne funkcje, zależnie od typu wypełnienia. Filtry siatkowe czy sedymentacyjne pozbywają się zanieczyszczeń mechanicznych, a te z wkładem węglowym poprawiają smak i zapach wody. Jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości wody w całym domu, warto zainstalować jednocześnie zmiękczacz i filtr wstępny narurowy. Te dwa uzdatniacze doskonale się uzupełniają, a filtr wody mechaniczny zainstalowany przed zmiękczaczem dodatkowo chroni większą jednostkę przed zniszczeniem lub szybkim zużyciem.
Jaki filtr do wody z kranu?
Jeśli zależy nam poprawie jakości wody pitnej, możemy osiągnąć to na kilka sposobów. Najczęściej korzysta się z filtrów montowanych pod zlewem lub bezpośrednio na kranie. Podobnie jak w przypadku filtrów narurowych, również tutaj rodzaj wypełnienia decyduje o właściwościach danego filtra. Możemy poprawić nieco kolor i smak wody korzystając z wkładu z węglem aktywnym, lub uzyskać krystalicznie czyste H2O z pomocą systemu odwróconej osmozy.
Znanym i popularnym rozwiązaniem są dzbanki filtrujące. Te poręczne uzdatniacze kuszą ceną i wygodą – w porównaniu do innych filtrów nie trzeba ich montować, a ich zakup i eksploatacja są bardzo tanie. Jednak nic nie jest idealne. Dzbanki filtrujące przede wszystkim poprawiają smak i kolor wody, ale ich skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń nie należy do wysokich. Ponadto filtrują wodę bardzo powoli i nie sprawdzą się, jeśli będziemy potrzebować dużej ilości czystej wody na raz. Takie rozwiązanie polecamy w sytuacji, gdy przebywamy długo poza domem i chcemy poprawić nieco jakość wody, np. w hotelu podczas urlopu.
Podsumowanie