Porady

Bezpieczeństwo w pracach budowlanych

Bezpieczeństwo w pracach budowlanych

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Należy o tym pamiętać także w czasie wykonywania obowiązków w pracy. Dotyczy to w szczególności osoby zajmujące się zawodowo czynnościami, które mogą sprawić uszczerbek na zdrowiu. Nie bez powodu w firmach budowlanych odbywają się ciągłe szkolenia bhp. O bezpieczeństwo zatrudnionych ludzi powinien zadbać przede wszystkim pracodawca. Zapewnienie profesjonalnej odzieży oraz elementów ochronnych jest obowiązkiem. O jakie elementy stroju, firmy muszą zadbać przede wszystkim?

Obuwie

Dobór odpowiedniego obuwia jest niesamowicie ważny, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pracownika. Podczas wykonywania prac budowlanych, prawdopodobieństwo upadku ciężkiego elementu jest bardzo prawdopodobne. Profesjonalne buty chronią w takim przypadku stopy od potłuczeń, a w skrajnych przypadkach nawet od amputacji. Pracodawca nie może jednak zakupić obuwia w dowolnym miejscu. Przepisy określają dokładnie, jaki rodzaj buta, odpowiedni jest do określonej pracy i zaopatrzyć można się w nie jedynie w sklepach, które posiadają oryginalne, atestowane modele.

Dobrym rozwiązaniem, jest zakup tego elementu garderoby online, ponieważ daje to większy wybór wśród sprawdzonego towaru. Strona https://bhpstar.pl/ jest miejscem, w którym dostępne są modele obuwia odpowiednie do prac budowlanych. 

Ochrona oczu

Gadżety chroniące oczy, są bardzo ważnym elementem wyposażenia, które powinien zapewnić pracodawca. Wymagane są one szczególnie u osób zajmujących stanowiska, na których wykonywane są prace, podczas których mogą tworzyć się odpryski. Oczy są niezwykle wrażliwe, więc konieczna jest wtedy ich osłona. Zależnie od stopnia wytwarzanych odprysków bądź iskier, należy dobrać odpowiednie okulary. Najpopularniejsze są te klasycznie zakładane, osłaniające jedynie oczy. W sklepie BHPStar znaleźć można też tak zwaną wizjerkę, która chroni całą twarz. 

Obowiązkowy kask

Kask jest ochroną głowy, którą należy stosować przy wszelkich pracach budowlanych. Właściwie dobrany, może ochronić pracownika nawet przed śmiertelnym wypadkiem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju kaski. Hełm jest najpopularniejszym oraz najczęściej wybieranym modelem kasku, jednak rodzaj należy dobrać do rodzaju wykonywanej pracy. Do prac na wysokościach wymagany jest z kolei kask z mocowaniem, dzięki czemu nie tworzy niebezpieczeństwa, jakim byłoby spadnięcie hełmu z dużej wysokości. 

Warto też odpowiednio dopasować kolor kasku, tak aby był on widoczny dla współpracowników nawet z dalekiej odległości. Z tego też powodu najczęściej wybiera się hełmy żółte oraz pomarańczowe. 

Similar Posts