Porady

Wynajem czy leasing maszyn budowlanych? Za i przeciw

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, czy lepszy jest wynajem maszyn budowlanych, czy też leasing. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a wiele zależy od wielkości firmy budowlanej oraz liczby wykonywanych prac.

Wynajem maszyn budowlanych

Specyfika prac budowlanych opiera się przede wszystkim na sezonowości, czyli zwiększonej liczbie robót w okresie wiosenno-letnim. Oznacza to, że część maszyn budowlanych nie przydaje się przez połowę roku, a niektóre z nich są wykorzystywane tylko kilka razy w ciągu sezonu. W każdym większym mieście działają firmy zajmujące się wynajmem sprzętu budowlanego, na przykład przedsiębiorstwo Uplifter, które ma swoje oddziały w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Radomiu. Wynajem maszyn budowlanych to świetne rozwiązanie dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ dzięki temu koszty ogólne są stosunkowo niewielkie, a także nie ma problemów z naprawą sprzętu i serwisowaniem. Firmy wynajmujące maszyny budowlane umożliwiają swoim klientom dostawę towaru w dowolny dzień, a czasami także pozwalają na rezerwację konkretnych maszyn. Udostępniany sprzęt jest regularnie serwisowany, a także sprawny i przygotowany do pracy, co oznacza sporą oszczędność czasu dla przedsiębiorstwa budowlanego. Do wynajmu wystarcza zwykle okazanie dokumentów z danymi działalności gospodarczej, a rozliczenie jest możliwe na podstawie faktury. Zdecydowanie najtaniej wychodzi wynajęcie maszyn na dłuższy czas, a nie na kilka godzin lub dni. Warto pamiętać o tym, że to rozwiązanie ma także wady, ponieważ problemem jest czasami znalezienie sprzętu specjalistycznego, a także dostępnego, co jest trudnością zwłaszcza w sezonie letnim. 

Leasing maszyn budowlanych 

Rozwiązaniem wybieranym czasami przez przedsiębiorstwa budowlane jest leasing. W ramach takiej formy właściciel firmy wpłaca tylko kilka procent wartości maszyny budowlanej, a jednocześnie ten wydatek w całości stanowi koszty uzyskania przychodu. W przypadku leasingu można zdecydować się na wykup maszyny po pewnym czasie, co dla niektórych firm na pewno jest sporą zaletą. W leasing można wziąć tylko takie sprzęty, które są sprawne i nie mają więcej niż 5 lat, dlatego przedsiębiorca może mieć na stanie naprawdę dobrej jakości maszyny, które sprawią, że praca podwładnych będzie efektywniejsza. Większość firm leasingowych wymaga minimum formalności, co jest kolejną zaletą. Warto zaznaczyć, że w przypadku leasingu finansowego rozkład kosztów jest inny niż przy wynajmie, ponieważ po stronie przedsiębiorcy znajduje się dbanie o sprzęt i serwisowanie oraz naprawy. 

Decyzja o tym, czy lepiej wybrać wynajem, czy też leasing maszyn budowlanych, zależy przede wszystkim od przedsiębiorcy, jego możliwości finansowych, a także potrzeb i wielkości firmy.

Similar Posts