Porady

Co musisz zrobić, by Twoje maszyny budowlane były w świetnej kondycji

Maszyny budowlane prezentacja koparki

Praca na budowie to wiele wyzwań. Jeśli jednak w odpowiedni sposób zadbasz o sprzęt ciężki, możesz liczyć na to, że niezależnie od warunków maszyny będą po twojej stronie. Nie jest to łatwe, a wiele osób to lekceważy, dowiedz się jednak jak w prawidłowy sposób zapobiegać awariom i utrzymywać sprzęt w najlepszej kondycji.

Jak zapobiegać awarii sprzętu ciężkiego?

Sprzęt ciężki musi działać w każdych warunkach. Niestety, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że w trakcie trudnej pracy, gdzie zmagamy się z żywiołami, terminami i problemami wśród załogi, występują jeszcze inne, równie groźne i kosztowne problemy. Kondycja maszyn budowlanych musi być doskonała, tak żeby awarie nie były codziennością, a rzadkim zjawiskiem. W tym poradniku przyjrzymy się jak zapobiegać awariom w sprzęcie ciężkim.

Co najczęściej ulega awarii? Jak temu zapobiec?

Najczęściej ulegające awarii obszary w naszym sprzęcie ciężkim to układy hydrauliczne, które są narażone na duże obciążania, układy mechaniczne, które ze względu na swoją konstrukcję potencjalnie mogą zostać uszkodzone w trakcie pracy i układy elektryczne. Wiele usterek występuje nagle – dochodzi do losowego uszkodzenia, zalania – na to nasz wpływ ogranicza się jedynie do uwagi i doświadczenia naszych pracowników. Są jednak takie uszkodzenia, którym możemy zapobiec, zanim jeszcze wystąpią. Codziennie powinniśmy dokonywać oględzin naszego sprzętu ciężkiego, to kosztuje znacznie mniej czasu, niż późniejsze naprawianie potencjalnych problemów. Wiele osób zastanawia się jak poprawnie przeprowadzić oględziny stanu maszyn budowlanych – istnieje kilka podstawowych kroków:

W trakcie rekonesansu sprawdzajmy stan opon – jeśli nie jesteśmy w stanie go zdefiniować, należy je wyczyścić, stan układów hydraulicznych – nawet najmniejsza usterka powinna od razu nas zaalarmować, niewielkie problemy szybko eskalują do konieczności wyłączenia sprzętu z robót.

Warto sprawdzać też elementy układu roboczego – tuleje i sworznie do koparek mogą być zużyte, wówczas występują luzy które powodują zużywanie się lub uszkodzenie sworzni jak i gniazd na tulejowych. Oznacza to, że niezwłocznie powinniśmy nabyć odpowiednie części zamienne, nawet niewielkie luzy prowadzą do dużych uszkodzeń. To jest jeden z takich aspektów, które wiele osób lekceważy i pomija w trakcie codziennej obserwacji maszyn do prac budowlanych – jest to niewątpliwie błąd, który przyczynił się do uszkodzenia niejednej maszyny.

Nasz pracownik lub my przed rozpoczęciem pracy powinien też sprawdzić układ elektryczny – działanie świateł, wycieraczek, nie możemy pozwolić, żeby w trakcie przemieszczania się, czy nawet pracy cokolwiek w tym aspekcie zawiodło.

Ostatnią kwestią jest stan łyżki koparki. W wypadku tego typu części do maszyn budowlanych problem zauważamy kiedy dojdzie do poważnego złamania, pęknięcia etc. Mało osób pamięta o tym, że stan łyżki do koparki ma znaczenie dla takich kwestii jak zużycie paliwa, czy bezpieczeństwo pracy. Łyżka nie może być stępiona, jej stan musi być jak najlepszy.

Nie zapominajmy też o warunkach, w jakich dokonujemy oględzin. Musimy wyznaczyć na to konkretny czas i miejsce. Kontrole powinny odbywać się przed rozpoczęciem pracy, nie w trakcie. Maszynę należy zaparkować na płaskim, najlepiej suchym terenie, tak żeby można było bardzo szybko znaleźć ewentualny przeciek. Zanim przystąpimy do oględzin, sprzęt ciężki musi być (w miarę możliwości) czysty. Powyższe kroki na pewno przyczynią się do poprawienia żywotności naszych maszyn.

Kontrole okresowe – o tym też nie zapominaj

Warto pamiętać o tym, że każda maszyna wymaga co jakiś czas dogłębnego serwisu. Musimy pilnować także tabel smarowania – w każdej instrukcji obsługi do sprzętu ciężkiego znajdziemy informacje na temat tego jakie części mamy smarować i co ile czasu. Jeśli sami zajmujemy się serwisem, powinniśmy pamiętać o znalezieniu bezpiecznego miejsca do takiej operacji i oznakowaniu go.

Części zamienne do maszyn budowlanych – wybór i zakupy

Jeśli zdecydujemy się na zakup części zamiennych, warto skupić się na znalezieniu odpowiedniego producenta i sprzedawcy, który szybko dostarczy nasze części na plac budowy. W internecie znajdziemy części do koparek Volvo i innych producentów, części do ładowarek Volvo, CAT, Komatsu ,Doosan, Daewoo, Liebherr, tuleje i sworznie do koparek, lemiesze do łyżek, elementy podwozia do maszyn różnych producentów, wybór jest bardzo szeroki. Możemy kupić zarówno części oryginalne, jak i dedykowane, wystarczy sprawdzić opinie o danym wytwórcy. Więcej na temat części do koparek innych maszyn można dowiedzieć się na stronie z dodatkowymi informacjami – http://polparts.pl/.

Similar Posts