Porady

Drabina na dach – co musisz o niej wiedzieć?

Drabina na dach – co musisz o niej wiedzieć?

W życiu każdego właściciela domu przychodzi moment, gdy musi zmierzyć się z pracami na wysokości. Pierwszy przegląd dachu czy czyszczenie rynien wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu  – bez specjalnej drabiny ani rusz! Czy drabina na dach różni się znacząco od innych modeli? Jaka powinna być drabina dachowa, by zapewniać bezpieczeństwo podczas prac na wysokości? Czy w ogóle należy inwestować w taki model? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje odnośnie drabin na dach.

Czy drabina na dach jest niezbędna?

Tego, że w każdym domu przyda się klasyczna drabina aluminiowa nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać – nawet jeśli nie zajmujesz się samodzielnie remontami i naprawami, z pewnością zdarzyło Ci się wykonywać prace na wysokości. Czy zatem taka zwykła drabina sprawdzi się jako drabina na dach? Raczej nie, ponieważ zwykle jest to model o niewystarczającej wysokości roboczej – z takiej drabiny możesz wykonywać wiele prac, jednak w przypadku wyższych budynków zwyczajnie nie dosięgniesz do dachu. W takim wypadku specjalna drabina na dach to konieczność! Drabina dachowa przydaje się przede wszystkim podczas przeglądu kominiarskiego czy prac dekarskich. Warto zainwestować w profesjonalny model, który znacząco ułatwi wszystkie czynności i przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo podczas użytkowania. W ofercie KRAUSE znajdziesz modele mocowane za pomocą specjalnego pałąka – taka drabina dachowa nie musi być mocowana do dachu na stałe, a po zakończonym użytkowaniu możesz przechowywać ją w garażu czy składziku. Wielu właścicieli domów zastanawia się, czy mają obowiązek montowania drabiny na dachu. Jak wygląda to od strony prawnej?

Drabina na dach do przeglądów kominiarskich

Drabina dachowa a przepisy

Już na etapie tworzenia projektu domu projektant musi uwzględnić bezpieczny dostęp do wszystkich urządzeń technicznych znajdujących się na dachu budynku (w tym również komina). Nie musi to być jednak drabina dachowa – zamiast niej niektórzy decydują się na specjalne wyłazy dachowe i okna wyłazowe. Jeśli jednak takie wyjście na dach znajduje się daleko od komina, urządzeń na dachu czy chociażby uszkodzonych dachówek, drabina dachowa będzie dużym ułatwieniem. Warto wspomnieć przy tym, że prawo budowlane nakłada na właścicieli budynków konieczność przeprowadzania okresowych przeglądów kominiarskich, a specjalna drabina na dach nie tylko ułatwia mistrzom kominiarskim wykonanie pracy, ale również chroni poszycie dachowe przed ewentualnym uszkodzeniem. Nawet jeśli Twój budynek posiada wyłazy dachowe, warto oprócz nich zainwestować w specjalną drabinę na dach, by móc bezpiecznie się po nim poruszać.

Drabina dachowa

Profesjonalna drabina dachowa – postaw na najwyższą jakość

Jeśli chodzi o drabiny dachowe, większość osób kojarzy je ze specjalnymi hakami do mocowania na dachu. Nowoczesne rozwiązania nie wymagają wcale takiego montażu – w ofercie KRAUSE oprócz lekkich i jednocześnie stabilnych drabin znajdziesz także specjalny pałąk łączący do kalenicy, który pozwala na bezpieczne zamocowanie drabiny do dachu bez użycia narzędzi. Duże koło z pompowaną oponą umożliwia przemieszczanie drabiny po dachówkach, dlatego możesz bez problemu zamontować ją w wybranym miejscu. Poruszanie się po dachu – szczególnie stromym – bez dodatkowych zabezpieczeń może zakończyć się przykrym wypadkiem. Nie ryzykuj i zainwestuj w profesjonalne, stabilne i bezpieczne rozwiązania.

Drabina przystawna – prosta konstrukcja ułatwiająca prace na powierzchni dachu

Nie zawsze wejście na dach jest konieczne – niektóre prace można wykonać z poziomu drabiny, o ile jest ona odpowiednio wysoka. Drabina przystawna to prosta i często niedoceniana konstrukcja: zapominamy często, że charakteryzuje się ona dużą wysokością roboczą (szczególnie modele dwu- lub trzyelementowe), dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz niewielką wagą. Nowoczesna drabina przystawna wyposażona jest w podłużnice o dużym przekroju z tłoczonego aluminium z dodatkowym wzmocnieniem krawędzi. W połączeniu z antypoślizgowymi stopkami i profilowanymi szczeblami tworzą one bezpieczną i stabilną konstrukcję. Duże znaczenie ma także stosowanie się do zasad użytkowania – drabina przystawna musi być rozstawiana na stabilnym podłożu, ale również oparta o odporną na obciążenia powierzchnię, a kąt nachylenia drabiny powinien wynosić 65-75°. Jeśli szukasz drabiny umożliwiającej czyszczenie rynien i wykonywanie innych prac przy występach dachu, drabina przystawna będzie uniwersalnym i zarazem wygodnym rozwiązaniem.

Drabina przystawna do prac przy dachu

***

Drabina na dach to duże ułatwienie podczas wykonywania prac na powierzchni dachu, serwisu urządzeń znajdujących się na nim czy drobnych napraw. Zainwestuj w rozwiązania cenione przez profesjonalistów i wybierz drabinę KRAUSE – to gwarancja bezpieczeństwa i niezawodności.

Similar Posts