Porady

W jakim kierunku układać panele podłogowe?

W jakim kierunku układać panele podłogowe?

Odpowiednie ułożenie paneli podłogowych potrafi istotnie wpłynąć na wizualny odbiór całego pomieszczenia. Za ich pomocą możemy powiększyć lub poszerzyć pomieszczenie, a dobre wykorzystanie naturalnego światła może sprawić, że łączenia będą prawie niewidoczne.

Okna a układanie paneli

Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyznaczania kierunku, w którym mają zostać ułożone panele, są okna. Jeśli znajdują się one wyłącznie na jednej ścianie, decyzja w większości przypadków jest dość prosta. Najlepiej jest wtedy układać panele prostopadle do okien. Ten prosty zabieg pozwala wizualnie ukryć łączenia pomiędzy elementami podłogi. Wyjątkiem od tej reguły są jednak panele łączone v-fugą, czyli frezem przy krawędzi. Wtedy łączenia mają charakter ozdobny i warto je odpowiednio wyeksponować. Co jednak w przypadku, gdy okna umieszczone są na różnych ścianach? Wtedy punktem odniesienia jest to znajdujące się na wprost wejścia do pomieszczenia i panele najlepiej jest układać prostopadle do niego. Jednak układanie paneli względem okien nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem lepiej sugerować się kształtem pomieszczenia.

(Panele podłogowe – https://domar.pl/kategorie/podlogi/)

Układanie paneli wzdłuż, w poprzek lub po skosie

Ułożenie paneli może istotnie wpłynąć na sposób, w jaki jest postrzegany cały wybrany pokój. Jaki efekt daje więc montaż ich wzdłuż? Taki zabieg pozwala dodać pomieszczeniu głębi i optycznie je wydłużyć. Jest też odpowiednie w przypadku bardzo wąskich pomieszczeń, gdy chcemy uniknąć zbyt dużej ilości przycinania paneli. Z kolei, gdy chcemy wizualnie poszerzyć pokój, lepsze będzie położenie elementów w poprzek. Jednak typowe ułożenie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Czasem możemy zdecydować się na montaż paneli po skosie pomieszczenia, czyli tak zwane ułożenie diagonalne. Pozwala ono stworzyć oryginalną aranżację i urozmaicić przestrzeń. Czasem lepiej jest odrzucić więc ułożenie paneli względem okna – takie złamanie zasad może być bardzo korzystne dla całego pomieszczenia i pomoże uzyskać efekt, który zmieni jego charakter.

Jak prawidłowo ułożyć panele?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na ułożenie paneli we wnętrzu. Oprócz wcześniej wymienionych aspektów należy także wziąć pod uwagę, chociażby typ paneli. Gdy zdecydowaliśmy się na model wyposażony w v-fugę, warto zadbać o jej odpowiednie wyeksponowanie. Jeśli też w naszym domu lub mieszkaniu mają zagościć panele maksymalnie przypominające drewno, ważne jest również odpowiednie zgranie wzoru, który na nich się znajduje. W takim przypadku przed ułożeniem paneli trzeba je odpowiednio posortować. Dzięki zadbaniu o takie szczegóły nasza aranżacja będzie prezentować się schludnie i wyjątkowo. Najczęściej jednak wystarczy wziąć pod uwagę wcześniej wymienione kwestie, takie jak ułożenie okien czy kształt pomieszczenia. W ten sposób łatwo określimy, w jakim kierunku ułożyć panele w naszym przypadku, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Czy ułożenie paneli jest ważne?

Czasem możemy jednak zastanawiać się, czy kierunek ułożenia paneli rzeczywiście jest tak ważny dla naszej aranżacji? Wbrew pozorom, to często szczegóły składają się na ogólne wrażenie. Także odpowiednie ułożenie paneli pozwala zmienić cały charakter wnętrza. Optyczne poszerzenie lub wydłużenie, a może dodanie charakteru przez montaż po skosie – to wszystko są istotne elementy, które zdecydowanie wpływają na odbiór aranżacji. Nie zapominajmy jednak, że należy również wziąć pod uwagę łatwość montażu. Wielokrotne przycinanie paneli jest pracochłonne i wiąże się z ryzykiem straty w materiale. Zanim więc podejmiemy decyzję, w jakim kierunku zostaną ułożone panele, najlepiej jest dobrze się zastanowić i rozważyć zalety oraz wady każdego rozwiązania. W końcu raz zamontowana podłoga pozostanie z nami na wiele lat – dobrze, by była ona odpowiednio ułożona.

Similar Posts