Hale stalowe to konstrukcje, które coraz częściej wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie. Takie rozwiązanie jest nie tylko tanie, ale również niezwykle skuteczne. Dlatego też konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie podczas budowy magazynów, hurtowni czy hal przemysłowych. Budowa takiego obiektu jest jednak procesem złożonym, co sprawia, że każdy krok musi być precyzyjnie zaplanowany. Mowa także o tynkowaniu, do którego również należy się odpowiednio przygotować.
Prace wykończeniowe hal stalowych
Tynkowanie jest jednym z ostatnich elementów, składających się na prace wykończeniowe. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. tynków maszynowych, czyli tynków, które powstają poprzez zmieszanie gotowej mieszanki tynkarskiej z wodą w specjalnym agregacie. Następnie nakładane są one za pomocą pistoletów natryskowych. Taki sposób nakładania tynków to nie tylko spora oszczędność finansowa, ale również możliwość przyspieszenia prac wykończeniowych.
Tynki maszynowe sprawdzają się świetnie także podczas budowy hal stalowych. Związana z tym oszczędność czasu i lepsza wydajność pracy przekłada się na nawet 4 razy szybsze wykonanie prac wykończeniowych niż w przypadku tynkowania ręcznego. Jest to zatem rozwiązanie kluczowe w przypadku bardzo dużych powierzchni.
Warto wiedzieć, że tynki maszynowe są sprzedawane w formie suchej mieszanki. Po wsypaniu jej do agregatu jest ona mieszana z wodą, a następnie natryskiwania za pomocą pistoletu na powierzchnię ściany. Wyróżniamy kilka rodzajów tynków maszynowych — do najpopularniejszych należą: tynki maszynowe gipsowe oraz tynki maszynowe cementowo-wapienne.
Tynkowanie hali ze stali — etapy
Po przygotowaniu mieszanki tynkowej należy przystąpić do natryskiwania. Mowa tutaj o tzw. obrzutce wstępnej, po której nakładamy właściwą warstwę tynku. Ewentualne nierówności należy wówczas przetrzeć pacą i odczekać aż tynk stwardnieje. Później powierzchnia jest wyrównywana dodatkowo specjalną łatą i po pewnym czasie tzw. łatwą trapezową. W kolejnym etapie korygujemy narożniki wklęsłe, a powierzchnię zraszamy wodą.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że tynkowanie można rozpocząć dopiero po ok. 3 miesiącach od zamknięcia stanu surowego. Prac wykończeniowych związanych z tynkowaniem nie powinno się prowadzić w niskich temperaturach (zaleca się, żeby w pomieszczeniu było przynajmniej +5 stopni Celsjusza). Ważne także, by unikać przeciągu i zbyt silnego słońca. Podłoże pod tynki powinno być czyste i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, a także zagruntowane właściwym środkiem gruntującym.
Co więcej, przed rozpoczęciem prac należy dobrze zabezpieczyć gniazdka elektryczne, a elementy stalowe pomalować farbą antykorozyjną. Warto również zadbać o oczyszczenie pomieszczenia z pyłu i kurzu. Po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych hala musi jeszcze przejść kontrolę przeprowadzoną przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Państwową Straż Pożarną, aby wykluczyć wszelkie ewentualne braki lub wady konstrukcyjne.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/