Porady

Tynkowanie hali ze stali — krok po kroku

Zainwestowałeś w halę stalową? Konstrukcja już stoi, a Ty nadal nie wiesz, w jaki sposób wykończyć budynek? Podstawą jest odpowiednie tynkowanie! Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób tego dokonać krok po kroku i o czym koniecznie pamiętać. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić prace wykończeniowe w tym zakresie!

Krok 1: co przed tynkowaniem?

Aby tynkowanie hali stalowej przebiegło bez problemów, muszą być zakończone inne prace budowlane. Należy tutaj wyszczególnić wykonanie konstrukcji, wykonanie ścian działowych, ram okiennych i drzwiowych, montaż wentylacji oraz zamocowanie i zainstalowanie okablowania.

Krok 2: wybór odpowiedniego tynkowania

Do wykończenia hal stalowych zaleca się wybór zwykłego tynku gipsowego lub technologii maszynowej. Wewnątrz budynku lepiej zrezygnować z mokrego tynkowania. Lepszym wyborem jest suchy tynk.

Można przyjąć, że nie ma większych różnic między tynkowaniem powierzchni stalowych, a tych wykonanych z kamienia lub cegły.

Krok 3: przygotowanie siatki do tynku

Siatkę należy przymocować bezpośrednio do powierzchni gwoździem. Należy pamiętać, że wszelkie stalowe elementy, które wystają poza konstrukcję, muszą być owinięte siatką.

Krok 4: działania eliminujące złuszczanie się tynku

Etap ten jest bardzo istotny i to od poprawności i dokładności jego przeprowadzenia zależy uzyskany poziom przyczepności tynku. W tym celu powierzchnię należy dokładnie oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. W przeciwnym razie tynk będzie się złuszczać.

Krok 5: przygotowanie przed gipsem, czyli usunięcie ewentualnej sadzy

Stalowe konstrukcje należy oczyścić z sadzy. W tym celu stosuje się trzyprocentowy roztwór kwasu solnego, a następnie oczyszcza wodą. Przydatna jest stalowa szczotka. Niepoprawne wykonanie czynności skutkuje słabym przyleganiem tynku.

Krok 6: zabezpieczenie stali przed rdzą

Aby zapewnić wieloletnią eksploatację hali stalowej, należy jej elementy zabezpieczyć przed rdzą. W przemyśle stosuje się trzy sposoby działań. Możliwe jest malowanie na mokro, ocynkowanie ogniowe lub malowanie proszkowe. Metody te różnią się od siebie poziomem trwałości, odporności na działanie korozji, sposobem wykonania, a także korzystnym wpływem na parametry mechaniczne stali.

Krok 7: przeprowadzenie procesu tynkowania hali stalowej wybraną metodą

Hale stalowe tynkuje się za pomocą tynkowania maszynowego lub tynkiem gipsowym.

Tynkowanie maszynowe

Początkowo wyznacza się lica powierzchni tynku. Tworzy się mechaniczną obrzutkę na stropach lub ścianach, a następnie mechaniczną narzutę. Prace tynkarskie kończą się ręcznym wykończeniem, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, jak np. ościeżnice, gzymsy. Niezbędne jest użycie agregatu tynkarskiego.

Tynkowanie gipsowe

Należy przygotować zaprawę. Suchy produkt łączy się z wodą, tworząc gęstą konsystencję. Powstałą mieszankę narzuca się na wybrane miejsca, rozprowadza i równa w momencie wiązania tynku.

Konieczne jest także wykonanie gąbkowania. Kiedy tynk wstępnie stwardnieje, zrasza się go wodą i zaciera specjalną pacą gąbkową. Na skutek tego wydobywa się tzw. mleczko gipsowe, potrzebne przy wygładzaniu tynku.

Tynkowanie hal stalowych jest pracochłonne i może być problematyczne. Aby zapewnić sobie powodzenie w tej sprawie, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

Similar Posts