Porady

Z czego mogą być zrobione balustrady balkonowe?

Balustrady balkonowe to ważny element architektoniczny, który zwiększa bezpieczeństwo domowników korzystających z balkonu oraz znacząco wpływa na wygląd budynku. Dowiedz się, jakie balustrady balkonowe są obecnie dostępne na rynku i jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji.
Balustrady balkonowe – materiał ma znaczenie
Balustrady są obowiązkowym zabezpieczeniem każdego balkonu, ale pełnią również funkcje dekoracyjne. Dlatego tak ważne jest to, z czego są zrobione. Balustrady balkonowe można wykonywać na przykład z:

  • metalu (balustrady stalowe, kute itp.),
  • szkła,
  • drewna,
  • betonu, cegły, kamienia.

Każdy z materiałów ma oczywiście swoje zalety i wady, każdy będzie również w inny sposób ozdabiał elewację budynku. W zależności od pożądanego efektu i stylu, w jakim zbudowany jest dom, właściwy będzie wybór balustrady z innego materiału. Współcześnie balustrady kamienne, ceglane czy nawet betonowe są budowane bardzo rzadko i raczej nie w prywatnych domach. Z kolei balustrady drewniane to najczęściej element tradycyjnych domów regionalnych lub stylizowanych. Współcześnie królują metal i szkło, które można wykorzystać do stworzenia elementów pasujących do dowolnego stylu.
Balustrady balkonowe metalowe
Obecnie najczęściej montuje się balustrady balkonowe metalowe. Pod tym pojęciem kryje się jednak wiele różnych stylów – od prostych barierek ze zwykłej stali, po niezwykle dekoracyjne balustrady balkonowe kute.
Balustrady balkonowe ze stali
Stal nierdzewna to bardzo wszechstronny materiał, który świetnie nadaje się do wykonywania balustrad. Z tego materiału najczęściej powstają balustrady balkonowe nowoczesne o prostych, geometrycznych formach. Możliwe jest zastosowanie elementów o różnych kształtach i rozmiarach, ponieważ stal jest łatwa w obróbce. Dzięki temu mogą powstawać również bardziej skomplikowane wzory. 
Balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej są bardzo trwałe i nie sprawiają kłopotów w utrzymaniu, przede wszystkim za sprawą właściwości materiału, a także dodatkowemu zabezpieczeniu poprzez malowanie proszkowe. Tańszą alternatywę stanowią elementy ze stali zwykłej, które jednak trzeba poddawać regularnej konserwacji.

Balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej należą do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych. Bardzo dobrze komponują się z nowoczesną architekturą, a przy tym są niezwykle praktyczne.
Balustrady balkonowe kute
Balustrady balkonowe kute również wykonywane są z metalu, ale najczęściej jest to ciężkie i solidne żeliwo. Elementy powstają w zakładzie kowalskim i są wykonywane ręcznie. Dlatego jest to najdroższe rozwiązanie. Balustrady balkonowe kute są jednak niezwykle dekoracyjne. Najlepiej pasują do tradycyjnej architektury, np. stylu dworkowego. Są ponadto bardzo wytrzymałe i trwałe. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na znaczny ciężar nie nadają się do zamontowania na każdym balkonie.
Balustrady balkonowe szklane
Do nowoczesnej architektury najlepiej pasują zaś balustrady balkonowe szklane. Są niezwykle ozdobne, a przy tym wizualnie lekkie, dlatego nie przytłaczają bryły budynku. Szklane tafle łączy się najczęściej elementami stalowymi, co daje bardzo ciekawy efekt, a jednocześnie zapewnia stabilność i solidność konstrukcji. Warto przy tym wspomnieć, że zapewniają całkowite bezpieczeństwo – wykonuje się je ze szkła hartowanego lub laminowanego. Nie są to najtańsze balustrady balkonowe, ale ceny zależą przede wszystkim od stopnia skomplikowania projektu, zatem nie zawsze muszą wiązać się z ogromnym wydatkiem. 

Similar Posts