Majsterkowanie

Tygodniowy bezprzewodowy regulator temperatury Salus – wygoda użytkowania i mnogość funkcji

Tygodniowy bezprzewodowy regulator temperatury Salus - wygoda użytkowania i mnogość funkcji

Bezprzewodowe regulatory temperatury to urządzenia przeznaczone do zdalnego sterowania instalacją grzewczą. Ogromna zaleta tych urządzeń to zarządzanie ogrzewaniem, które bierze pod uwagę indywidualne potrzeby użytkownika. Dostosowuje się on również do możliwości ogrzewanego budynku. Najprostsze modele termostatów pokojowych pozwalają na zaprogramowanie temperatury w konfiguracji dzień/noc lub w trybie tygodniowym (przykładowo w jakich godzinach i w jakie dni tygodnia temperatura może być niższa, a kiedy trzeba ją znacznie podwyższyć).
Regulatory temperatury, które są bardziej zaawansowane mają dodatkowe tryby typu urlop, ochrona przed zamarzaniem czy impreza (obniżanie temperatury na czas przebywania w pomieszczeniu większej liczby osób). W poniższym artykule zajmiemy się zaawansowanym modelem regulatora temperatury marki Salus. Jakie funkcje posiada i dlaczego warto w niego zainwestować?

sterownikitech.pl

Elementy i funkcje wyświetlacza sterownika marki Salus
Bezprzewodowy sterownik Salus ma na wyświetlaczu mnóstwo niezwykle przydatnych ikon i funkcji. Pierwszą z nich jest wskaźnik pokazujący dni tygodnia, dodatkowo pokazuje on również aktualną godzinę, temperaturę, numer ustawionego przez nas programu lub programu ustawionego fabrycznie. Co więcej posiada ochronę przed zamarzaniem i  wskaźnik sterowania ręcznego. Podczas uruchomienia ogrzewania wyświetlacz pokazuje ikonkę pracy urządzenia grzewczego. Wyświetlacz ma również funkcję pokazywania słabej baterii – pokazuje się on gdy napięcie w urządzeniu spada poniżej pewnego poziomu. Należy wtedy jak najszybciej wymienić baterie. Na urządzeniu wyświetlane są również informacje dotyczące  trybu grzania oraz trybu chłodzenia.
Dwa tryby pracy sterownika
Sterownik marki Salus posiada dwa tryby pracy, w zależności od tego czy chcemy, aby ogrzewanie włączało co jakiś czas czy chcemy aby urządzenie uruchamiało tryb, w którym ogrzewanie jest całkowicie wyłączone. Pierwszy z nich to tak zwana strefa komfortu, czyli tryb kiedy ogrzewanie jest włączone – utrzymuje się temperatura na ustawionych ręcznie poziomach. Drugi tryb do strefa ekonomiczna – czyli z wyłączoną funkcją grzania. Dodatkowo użytkownik tego urządzenia ma do dyspozycji 9 programów. Programy od 0 do 5 to programy ustawione automatycznie, natomiast programy od 6 do 8 każdy może ustawić według swoich potrzeb. Urządzenie posiada niezwykle użyteczną funkcja, która polega na możliwości przepisania konkretnych programów, każdego do innego dnia. Dodatkowo regulator ten posiada funkcje, które umożliwiają opóźnienie grzania czy opcję ustawienia określonej temperatury na przykład na kilka godzin w ciągu dnia. To wszystko sprawia, użytkownik może dopasować działanie urządzenia do ściśle określonych, indywidualnych potrzeb.
Funkcja wstrzymywanie programu
Alternatywą dla ręcznej zmiany parametrów jest funkcja wstrzymywania programu regulatora czasowego. Pomocny w tym momencie może być fragment instrukcji: “Aby ją aktywować naciśnij i przytrzymaj przez ok. 2 sekundy przycisk ☼ lub , pojawi się czas wstrzymania wyrażony w godzinach. Aby ustawić czas wstrzymania, naciśnij przycisk kilkakrotnie, aż do żądanej wartości opóźnienia w godzinach. Naciśnij przycisk OK, aby wrócić do normalnego trybu pracy. Wstrzymanie temperatury jest możliwe maksymalnie przez dobę”. Warto wiedzieć, że w okresie wstrzymania program nie zmienia ustawień temperatury. Podczas włączonej funkcji wstrzymania regulatora czasowego, wciśnięcie przycisku trybu temperatury spowoduje wyświetlenie czasu, który pozostał do zakończenia trybu wstrzymania. Używając tego samego przycisku można zmienić pozostały czas wstrzymania. Jeżeli wciśnięty zostanie inny przycisk trybu temperatury (np. gdy wstrzymywany jest tryb komfortu) wstrzymanie regulatora czasowego zostanie wyłączone.
Przykład:
“I. Aby zmienić bieżące ustawienie z temperatury komfortu na ekonomiczną na 5 godzin, wciśnij i przytrzymaj przycisk przez około 2 sekundy. Wyświetlony zostanie czas wstrzymania.
II. Czas wstrzymania wynosi 1 godzinę. Wciśnij 4 razy przycisk , aby zmienić czas wstrzymania na 5 godzin.
III. Wciśnij przycisk OK lub też nie naciskaj żadnych guzików przez 15 sekund. Dzięki temu regulator będzie mógł powrócić do zwykłego trybu pracy.”.
Dane techniczne sterownika Salus
Zakres pomiary temperatury [°C] 0 – 34,4°C (co 0,2°C)
Zakres nastawy temperatury [°C] 5 – 30°C (co 0,2°C)
Dokładność pomiaru temperatury [°C] +/- 0,5°C (w zakresie do 25°C)
Zasilanie: 091FL – 2x baterie AA
091FLRF – nadajnik: 2x baterie AA, odbiornik: 230V AC
Wymiary: 091FL: 154/80/30
091FLRF: nadajnik: 154/80/30, odbiornik: 128/97/38
Dokładność zegara +/- 70 sekund / miesiąc
Ilość programów 9 (6-fabryczne, 3-definiowane przez użytkownika)
Histereza [°C] 0,5°C lub 1°C
Temperatura ochrony przed zamarzaniem [°C] 7°C
Max prąd obciążenia przekaźnika: 091FL: 5A (rezystancyjne), 3 A (indukcyjne) 091FLRF: 16A (rezystancyjne), 5 A (indukcyjne)
Temperatura składowania [°C] -20°C – 60°C
Klasa ochrony IP 30
Częstotliwość pracy dla bezprzewodowego  modelu: 868MHz
Klasa ochrony 30 oznacza:

  • ochronę przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej
  • WAŻNE: nie chroni przed wodą

Similar Posts