Porady

Rodzaje foteli wypoczynkowych do salonu – który wybrać?

Rodzaje foteli wypoczynkowych do salonu – który wybrać?

Wybierając fotel do salonu, dobrze wiedzieć, jakie modele stały się klasykami, które cieszą się uznaniem użytkowników i pasjonatów designu, oraz który typ sprawdzi się w wybranym przez nas stylu wnętrza. Dowiedz się, jakie są rodzaje foteli wypoczynkowych i wybierz ten idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

Fotel uszak – wyjątkowy styl i design!

Ponadczasowy fotel uszak, który swoją nazwę zyskał dzięki charakterystycznym skrzydełkom przy oparciu, tzw. uszom. Jedni twierdzą, że jego prototyp powstał w XVII-wiecznej Anglii, inni, że we Francji. Jakkolwiek, ten model przetrwał kilka wieków, potwierdzając, że doskonałe wzorce nie wychodzą z mody. Jego wysokie oparcie pozwoli wygodnie oprzeć plecy, a boki zwane uszami będą stanowić podparcie dla głowy w czasie drzemki. Ten typ fotela jest bardzo uniwersalny i nadaje się do wnętrz w prawie każdym stylu: klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim, loftowym i wielu innych. Wystarczy tylko dobrać tapicerkę, która wpisuje się w założenia wybranego trendu.

Fotel klubowy i muszelka – idealne do aranżacji glamour!

Fotele wypoczynkowe klubowe to meble z niskim zaokrąglonym oparciem, które przechodząc w boki, tworzy łuk. Właśnie takie wzornictwo jest najczęściej określane mianem fotela klubowego, choć niektórzy pod tym pojęciem rozumieją też inne modele, które stanowiły wyposażenie klubów. Doskonale pasuje do wnętrz w stylu angielskim (zwłaszcza utrzymany w słynnej stylistyce Chesterfield) lub w stylu art deco. Innym podobnym do fotela klubowego rodzajem jest fotel muszelka wyróżniający się bardzo dekoracyjnym oparciem, które dzięki charakterystycznym wcięciom, przypomina muszlę. Przeważnie wsparty jest na cienkich nóżkach, które dodają bryle lekkości. Będzie świetnym wyborem, jeśli marzy Ci się wnętrze w stylu glamour. Doda również elegancji aranżacjom vintage.

Fotel Tulipan to kolejny zbliżony do fotela klubowego model, którego oparcie i boki okalające siedzisko są charakterystycznie odwinięte na zewnątrz. Kielichowata forma tulipana to pomysł polskiej projektantki Teresy Kruszewskiej z lat 70. XX wieku. Choć mebel od razu nie upowszechnił się, to jednak na nowo odżył wraz z rozkwitem mody na wnętrza retro.

Fotele z drewnianymi dodatkami!

Fotele na drewnianym stelażu – tak najogólniej określić można fotele, które królowały w epoce PRL-u, a ich charakterystyczną cechą jest drewniana rama (wśród nich fotel Chierowskiego oraz tzw. lisek od nazwiska twórcy projektu – Henryka Lisa). To fotele wprost idealne do salonów w stylu retro. Kolejną propozycją fotela na drewnianej ramie jest fotel fiński tzw. finka, który pojawia się w polskich domach już od kilku dekad. Cechuje się lekkością i typowym dla siebie giętym stelażem. Koncepcje na jego wykorzystanie w aranżacjach są różnorodne. Ten design idealnie sprawdzi się w modernistycznych wnętrzach, w których liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Funkcja relaksu w fotelach wypoczynkowych!

Fotel relaksacyjny – czyli fotel zapewniający najwyższy poziom komfortu dzięki takim udogodnieniom jak możliwość rozłożenia, wysunięcia podnóżka, czy funkcji masażu. Z reguły jest dość masywny. Dobrze sprawdzi się we wnętrzach wpisujących się stylistykę nowoczesną. Inną designerską propozycją się fotel Jajko o opływowym kształcie, który z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie oryginalne rozwiązania. Jego kubełkowa konstrukcja z zaokrąglonymi bokami wsparta jest na jednej nodze. Fotel ten doskonale wpasuje się w futurystyczne aranżacje.

Fotele bujane – klasyczne rozwiązanie!

Fotele bujane wielu osobom kojarzą się z domem babci. Doceni go jednak nie tylko starsze pokolenie, ale również osoby młode, a nawet dzieci, bo któż nie miałby czasem ochoty pokołysać się, aby uprzyjemnić sobie odpoczynek. Modele drewniane, wiklinowe, czy rattanowe będą idealne do wnętrz rustykalnych, z kolei te przypominające uszaki na płozach, będą efektowną ozdobą salonu w stylu skandynawskim.

Ciekawą alternatywą dla fotela bujanego jest fotel Kokon o kulistym kształcie zazwyczaj podwieszany na stelażu lub haku zamontowanym do stropu. Wykonany jest najczęściej z drewna lub rattanu i kojarzy się z meblem ogrodowym, jednak może stać się naprawdę efektowną ozdobą salonu. Dobrze będzie prezentował się w stylu boho, ale minimalistyczne wersje dodadzą też przytulności pomieszczeniom utrzymanym w skandynawskiej estetyce.

To oczywiście nie wszystkie możliwości, ale mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Ci bogactwo designu tej kategorii mebli i łatwiej będzie Ci zdecydować, jaki fotel do salonu wybrać!

Similar Posts