Podłogi z drewna i paneli wprawdzie mogą wydawać się wieczne, ale są na tyle delikatne, że łatwo je porysować lub uszkodzić. Szkodliwe może być dla nich nawet odkurzanie, zwłaszcza jak robisz to nieodpowiednim odkurzaczem i szczotką. Jak dbać o panele i podłogi drewniane? Dowiesz się z tego poradnika.
Twarde podłogi, takie jak panele, parkiety czy deski, wymagają regularnego odkurzania, pielęgnacji odpowiednimi preparatami i konserwacji. Dzięki temu zachowają swój piękny wygląd przez wiele lat. I chociaż może się wydawać, że wystarczy sięgnąć po domowy odkurzacz oraz po mop, to zdecydowanie za mało, zwłaszcza jak masz podłogę z drewna. Mało tego, zwykły odkurzacz może porysować podłogę i ją zniszczyć, nie wspominając, że może nie zebrać wszystkich zanieczyszczeń, które będą zalegać w szczelinach. Jaki odkurzacz wybrać i jak dbać o podłogi? W tym poradniku dajemy garść wskazówek.
Od tego zacznij – dobry odkurzacz do twardych podłóg
Nawet najbardziej twarda podłoga drewniana, wyglądająca na nie do zdarcia, wymaga regularnego odkurzania. Najlepiej codziennie usuwać drobne zanieczyszczenia przy pomocy odkurzacza , wyposażonego w specjalną końcówkę. Szczotka do podłóg twardych ma miękkie włosie, które nie rysuje powierzchni. Jego długość może się różnić w zależności od modelu (może to być szczotka do paneli, podłóg drewnianych, płytek itd.), co wpływa na jej skuteczność w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń. Dodatkowo jest tak wyprofilowana, aby ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. wzdłuż listew podłogowych.
Dobry odkurzacz do twardej podłogi powinien mieć:
- specjalną szczotkę z miękkim włosiem, która nie tylko zbierze zabrudzenia, ale też wypoleruje powierzchnię;
- kółka wykonane z gumy, które nie będą rysować powierzchni;
- zasilanie akumulatorowe, aby swobodnie dotrzeć w każdy zakątek;
- odpowiednią moc ssania, minimum 30 AW;
- funkcję mycia, najlepiej ze zbiornikiem na czystą i brudną wodę, aby nie korzystać z mopa.
Oprócz odkurzania ważne jest również systematyczne mycie podłóg. Należy robić to tak, aby ich przesadnie nie zmoczyć. Woda nie tylko może uszkodzić powłokę ochronną, a więc narazi panele, parkiet lub deski na uszkodzenia, ale może też doprowadzić do spuchnięcia i wypaczenia podłogi. To dlatego w przypadku podłóg drewnianych i drewnopochodnych zaleca się ostrożne mycie ręczne, chłonnymi szmatkami, by uniknąć kałuż i zalegania wody, a najlepiej jeszcze na koniec przetrzeć podłogę do sucha. Jest to dość problematyczne, dlatego najlepiej sięgnąć po odkurzacz z funkcją mycia, który nie tylko kontroluje ilość wody, ale też przyspiesza suszenie podłoża.
Klasy skuteczności odkurzania podłóg twardych
No dobrze, ale jaki odkurzacz wybrać? Dobrą podpowiedzią są klasy odkurzania podłóg twardych. Określa się nimi zdolność urządzenia do usuwania kurzu i innych zanieczyszczeń, którą przedstawia się w skali od A do G. Jak łatwo się domyślić, A oznacza najlepszy wynik, a G najniższy. Co więcej, dla podłóg twardych oraz dywanów przyjmuje się oddzielne klasyfikacje. Ile wynoszą?
Przyjmuje się, że dla twardych podłóg klasa skuteczności musi wynosić co najmniej 95%, a dla dywanów jest to 75% (klasa G) oraz odpowiednio 111% dla odkurzacza do podłóg twardych i ponad 91% do dywanów (klasa A).
Dowiedz się więcej: Odkurzacz do twardych podłóg, czyli jak dbać o podłogi drewniane, panele i inne
Jak dbać o panele podłogowe?
Panele mają to do siebie, że widać na nich wszelkie ślady, smugi i zacieki, zwłaszcza pod słońce. Dlatego wielu posiadaczy takich podłóg narzeka na konieczność ciągłego mycia. Zwykle winowajcą okazuje się… za duża ilość płynu.
Do mycia podłóg z paneli w zupełności wystarczy ciepła woda i odrobina płynu do naczyń lub do paneli – w ten sposób unikniesz nieestetycznych śladów. Jeśli mimo tego efekt nie jest zadowalający, to należy przyjrzeć się technice. Panele najlepiej myć zgodnie z kierunkiem ich ułożenia, czyli wzdłuż, a nie w poprzek. Jeśli mimo tego widzisz ślady, wystarczy podłogę przetrzeć jeszcze raz, tym razem samą czystą wodą.
Dodajmy, że panele podłogowe nie wymagają aż tyle pracy co drewno. Jednakże warto zadbać o ich ochronę, zwłaszcza w szczelinach. Dobrze jest od czasu do czasu nałożyć na nie wodoodporny wosk, który stworzy warstwę ochronną i zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci.
Jak dbać o drewnianą podłogę?
Drewno wymaga regularnej pielęgnacji, przy czym nie dotyczy to tylko odkurzania delikatnymi szczotkami, ale też stosowania specjalnych preparatów i impregnacji. Lista prac może się różnić, w zależności od tego, czy szukasz wskazówek, jak dbać o podłogę drewnianą lakierowaną, czy może masz podłogę olejowaną, woskowaną, a może wykończoną lakierobejcą.
Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku wszystkich rodzajów podłóg jedna zasada jest wspólna: nie można doprowadzić do ich przemoczenia. To dlatego podłogi należy myć ostrożnie, dobrze wyciśniętym mopem lub miękką szmatką, najlepiej raz na 2 tygodnie.
Różnica natomiast dotyczy preparatów. W zależności od tego, jaka masz podłogę, powinieneś wybrać środek do mycia podłóg, który nie będzie niszczył samego drewna i powłok ochronnych. Tak na przykład podłogę olejowaną myje się specjalnym mydłem do podłóg drewnianych, które tworzy na powierzchni odnawialną warstwę ochronną, i to wystarczy. Natomiast po umyciu podłogi lakierowanej zaleca się, aby na koniec zastosować specjalny preparat nadający blask, który zapobiegnie matowieniu podłoża.
Na koniec warto wspomnieć o ochronie podłóg przed zarysowaniem, co dotyczy zarówno paneli, jak i podłóg drewnianych. Mianowicie stosuj podkładki filcowe pod meble, a także chodź po domu w obuwiu, najlepiej z miękką podeszwą. Staraj się unikać przesuwania przedmiotów po podłodze, a dzieciom wyznacz miejsce do zabawy na dywanie. Dzięki temu podłoga dłużej zachowa piękny wygląd.
Artykuł sponsorowany.