Projektowanie

Pokój dzienny dla osób niepełnosprawnych. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania?

Pokój dzienny dla osób niepełnosprawnych. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania?

Urządzenie pokoju dziennego dla osoby niepełnosprawnej to zadanie wymagające starannego planowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by zaaranżować pomieszczenie bezpieczne, komfortowe i funkcjonalne.

Eliminujemy bariery

Projektowanie przestrzeni dla osoby niepełnosprawnej zacznijmy od sporządzenia listy rzeczy, które należy wyeliminować. Zrezygnujmy ze zbędnych elementów wystroju ograniczających wolną przestrzeń. W ten sposób ułatwimy osobie korzystającej z wózka inwalidzkiego bezproblemowe dotarcie w każdy zakątek pokoju.

Jeśli wnętrze będzie podzielone na strefy za pomocą ścianek działowych albo mebli, pamiętajmy o pozostawieniu odpowiednio szerokich przejść (optymalnie 130–150 cm). Na „czarną listę” powinny trafić wszelkie elementy utrudniające przemieszczanie się. Osoby poruszające się na wózku bądź za pomocą balkonika lub chodzika rehabilitacyjnego zyskają większą swobodę ruchu, jeśli w mieszkaniu zamiast progów położymy płaskie listwy przejściowe. Lepiej zrezygnować z grubych dywanów i dekoracyjnych chodników, które mogą przesuwać się po gładkiej podłodze, stwarzając tym samym ryzyko wypadku. Warto zainwestować natomiast w panele o wysokiej klasie ścieralności, które są mniej śliskie, a przy tym trwalsze niż produkty niższych klas.

Rozważmy też wymianę drzwi tradycyjnych na bardziej praktyczne drzwi przesuwne. Pamiętajmy także o umieszczeniu wyłączników światła i gniazdek elektrycznych w miejscach łatwo dostępnych, by użytkownik z dysfunkcją ruchową bez trudu do nich dosięgnął.

Dbamy o funkcjonalność pomieszczenia

Pokój dzienny dla osoby niepełnosprawnej może pełnić wiele funkcji. Z pewnością znajdą się w nim strefa relaksu i kącik hobbystyczny, być może również stanowisko pracy. Kluczowym kryterium w doborze mebli powinna być zatem ich funkcjonalność.

Poszukajmy stołu z blatem na wysokości dopasowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Biurko powinno mieć szeroką wnękę umożliwiającą swobodne podjechanie wózkiem. Zwróćmy uwagę na meble wielofunkcyjne. Sofa z zabudową łączy w sobie zadania mebla wypoczynkowego i stolika kawowego. Dzięki temu w kąciku relaksu nie potrzeba już ławy, która utrudniałaby manewrowanie wózkiem lub chodzikiem.

W pokoju dziennym urządzamy zazwyczaj również strefę przechowywania. Wybierzmy szafę z przesuwnym frontem, którą osoba niepełnosprawna otworzy łatwiej niż model z drzwiami skrzydłowymi. Kolejną istotną kwestią jest rozmieszczenie półek oraz szuflad w taki sposób, by wszystkie były w zasięgu ręki.

Jeśli odnalezienie funkcjonalnych mebli, które jednocześnie odpowiadałyby gustom użytkownika, nastręcza trudności, warto poszukać mebli na wymiar.

Dobieramy meble do indywidualnych potrzeb

Meble na wymiar są zazwyczaj kupowane do nieustawnych wnętrz i mieszkań o niezwykle małym, bądź bardzo dużym metrażu. Ponieważ wykonuje się je na indywidualne zamówienie, można je idealnie dopasować do urządzanego pomieszczenia. Z tego powodu znakomicie sprawdzą się w pokoju dla osoby niepełnosprawnej.

Proces produkcji mebli na wymiar składa się z kilku etapów. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów i dobraniu surowców, faktur i kolorów przechodzimy do projektowania. Warto poszukać sklepu, w którym pracują doświadczeni projektanci, przygotowujący wizualizacje 3D. Możliwość obejrzenia naszych wyobrażeń w trójwymiarze i naniesienia ewentualnych poprawek pozwala zyskać pewność, że meble będą w pełni odpowiadać oczekiwaniom osoby niepełnosprawnej.

Zwróćmy szczególną uwagę na dobór wysokości blatów, półek i uchwytów do indywidualnych preferencji. Zadbajmy o ulokowanie stref przechowywania w miejscach łatwo dostępnych. Korzystajmy z rozwiązań oszczędzających i porządkujących przestrzeń, takich jak wysuwane półki, składane blaty i inserty.

Ostatni etap realizacji zamówienia to montaż mebli, którym zajmują się fachowcy. Meble na wymiar pozwalają efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń i są komfortowe w użytkowaniu, a co za tym idzie – znacząco ułatwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie.

Similar Posts