Porady

Jak montować ogrodzenia panelowe

Jak montować ogrodzenia panelowe

Do największych zalet ogrodzeń panelowych należy łatwość i szybkość ich montażu. Tę czynność możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć ją profesjonalnej ekipie, która zwykle błyskawicznie upora się z tym zadaniem. Jak przygotować się do montażu paneli ogrodzeniowych, na co zwrócić uwagę podczas planowania oraz w jakiej kolejności przeprowadzić poszczególne prace? 

Co to jest ogrodzenie panelowe?

Budowa ogrodzenia otaczającego posesję to przedsięwzięcie, które zwykle wieńczy inwestycję budowlaną. Taki płot pełni kilka istotnych funkcji. Służy przede wszystkim do wytyczenia terenu należącego do właściciela posesji oraz zabezpieczenia go przed dostępem osób niepowołanych. To sposób na zapewnienie prywatności oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Ale ogrodzenie pełni też ważne funkcje estetyczne i reprezentacyjne. Jest wizytówką posesji, dlatego powinno prezentować się atrakcyjnie.
Ogrodzenie może być wykonany z drewna, metalu, betonu, cegieł lub kamienia. Tego rodzaju konstrukcje można wznieść według indywidualnego projektu lub skorzystać z gotowych rozwiązań systemowych. Ten drugi typ to zwykle ogrodzenia panelowe, czyli gotowe do montażu produkty, które możemy nabyć w sklepach lub hurtowniach budowlanych albo sprawdzić na stronie producenta.
Decydując się na takie rozwiązanie otrzymujemy kompletny zestaw elementów niezbędnych do budowy ogrodzenia. Wśród nich są przęsła, czyli właściwe panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, różnego rodzaju wsporniki stabilizujące konstrukcję oraz daszki i akcesoria montażowe, w tym podkładki, śruby i obejmy. Producenci ogrodzeń panelowych mają też w swojej ofercie gotowe podmurówki a także bramy i furtki, które są dopasowane do określonych rodzajów płotów.
Panele ogrodzeniowe wykonane są z metalu. Do ich produkcji używa się połączonych ze sobą cienkich prętów, które tworzą stabilną ażurową konstrukcję. Stalowe pręty są cynkowane lub malowane proszkowo. Panele mogą mieć różną wysokość oraz szerokość. Do wyboru mamy ogrodzenia proste, czyli dwuwymiarowe (2D) oraz bardziej stabilne konstrukcje przetłaczane (3D).

Zalety ogrodzenia panelowego

Ogrodzenie panelowe to popularny sposób na otoczenie różnego rodzaju posesji. Z takich rozwiązań korzystają właściciele domów prywatnych, deweloperzy stawiający budynki wielorodzinne i osiedla mieszkaniowe, a także firmy i inwestorzy publiczni. Panele ogrodzeniowe otaczają fabryki, obiekty usługowe, hale magazynowe, ogrody a także obiekty sportowe inne ogólnodostępne gmachy, takie jak szkoły i urzędy.
Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Ponieważ są niezwykle solidne i wytrzymałe. Zabezpieczony przeciw korozji metal skutecznie opiera się długotrwałemu wpływowi niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stal to także materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia wykonane z paneli prezentują się estetycznie oraz są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem – znacznie tańszym niż ogrodzenia murowane lub bogato zdobione płoty z kutego żelaza. Do największych zalet tego typu rozwiązań należy jednak łatwość montażu.

Montaż samodzielny czy z udziałem ekipy instalacyjnej?

Instalację ogrodzenia panelowego możemy wykonać samodzielnie. To rozwiązanie znacznie obniży koszty inwestycji. Polecane jest zwłaszcza w przypadku niewielkich posesji i mniej skomplikowanych konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że samodzielna budowa płotu wymaga odpowiednich narzędzi oraz wiedzy technicznej. W przypadku dużych działek i ogrodzeń o większym stopniu skomplikowania warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy instalacyjnej. Zespół fachowców nie tylko dysponuje odpowiednim doświadczeniem w montażu ogrodzeń panelowych ale też odpowiednim sprzętem, który znacznie przyspiesza prace. Warto dodać, że usługi montażu oferuje wiele producentów ogrodzeń. Zamawiając taką kompleksową usługę, mamy szansę wynegocjować bardziej atrakcyjną cenę.

montaż ogrodzeń panelowych

Zacznij od planu

Od czego rozpocząć montaż ogrodzenia panelowego? Podstawą jest dobrze przygotowany projekt, którego opracowanie powinno poprzedzić kupno elementów montażowych. Przy pracy nad planem inwestycji należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość oraz kształt działki, ale także ukształtowanie terenu oraz rodzaj gleby na której wzniesiemy płot. W zależności od szerokości paneli (standardowa szerokość to 2,5 metra) zaplanujmy ilość i rozstaw słupków ogrodzeniowych. Pamiętajmy przy tym o określeniu, w którym miejscu znajdą się słupki narożne – od tego będzie zależeć konieczność zakupienia wsporników stabilizujących konstrukcję. Koniecznie wytyczmy także miejsca, w których znajdzie się furtka wejściowa oraz brama wjazdowa. W przypadku bramy określmy też jej typ, pamiętając że do wyboru mamy konstrukcje jedno- lub dwuskrzydłowe a także bramy przesuwne.
Podczas planowania montażu ogrodzenia trzeba też wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy. Sprawdźmy jakiego typu ogrodzenia są dopuszczalne na obszarze naszej inwestycji. Stawianie ogrodzenia nie wymaga otrzymania zgody na budowę, jednak w przypadku płotów, których wysokość przekracza 2,2 m i które znajdują się od strony dróg, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, ich montaż należy zgłosić w gminnym lub powiatowych wydziale architektury. Pamiętajmy też, że całość ogrodzenia, łącznie z jego zewnętrznymi elementami, powinna się mieścić w obrębie wytaczanej działki.  Dotyczy to także bram wjazdowych, które z reguły należy montować tak, by otwierały się do wnętrza posesji (chyba że są cofnięte względem granicy działki).

Przygotowania: podłoże i narzędzia

Montaż ogrodzenia panelowego wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania gruntu na wytyczanej działce. Teren należy oczyścić z nie tylko z roślinności, ale także górnej warstwy ziemi. Wszelkie nierówności, korzenie, kamienie mogą okazać się znaczną przeszkodą w momencie stawiania słupków montażowych. Do prawidłowej oceny trudności terenu niezbędne będą specjalne odwierty. W wielu przypadkach do wyrównania terenu usunięcia innych przeszkód może może być też niezbędny ciężki sprzęt.
Do montażu ogrodzenia będą potrzebne takie elementy jak łopata, poziomica, metrówka, sznurek oraz drewniane wsporniki. Trzeba też wyposażyć się w materiały budowlane, zwłaszcza piasek i beton. Właściwe prace montażowe  rozpoczynamy od wytyczenia linii po których będzie biegło ogrodzenie. Kolejny etap to oznaczenie miejsc w których umiejscowimy słupki.

Podmurówka i  osadzanie słupków ogrodzeniowych

Ogrodzenie panelowe wymaga odpowiedniego osadzenia słupków w podłożu. To gwarancja, że konstrukcja będzie trwała i stabilna. Takie słupki ogrodzeniowe mają najczęściej przekrój 40×60 centymetrów. Ich wysokość zależy przede wszystkim wysokości, jakie będzie miało całe ogrodzenie. Pamiętajmy, że słupki musza być odpowiednio wyższe od paneli, ponieważ ich część znajdzie się w ziemi. Prace należy rozpocząć od instalacji słupków narożnych, które będą pełnić funkcję stabilizującą całe ogrodzenia. Te elementy wyposaża się w specjalne wsporniki umocowane pod kątem 45 stopni.
Do osadzenia słupków niezbędny będzie beton. Prace rozpoczynamy od wykopania dołów o głębokości około 60 cm, do których następnie wkładamy słupki i zalewamy betonem. Wcześniej warto przygotować szalunki, co pozwoli ograniczyć ilość zużytego betonu, Słupki należy ustabilizować za pomocą drewnianych wsporników, by podczas wiązania betonu pozostały na swoim miejscu. Przed instalacją ogrodzenia warto wykonać też podmurówkę. Można zbudować ją samodzielnie lub zamontować z użyciem prefabrykowanych elementów z betonu. Takie gotowe podmurówki mają szerokość równą wymiarom panela ogrodzeniowego. Do ich osadzania stosuje się specjalne betonowe łączniki.

Montaż paneli do słupków

Właściwie rozmieszczone i osadzone słupki ogrodzeniowe umożliwiają łatwy montaż przęseł ogrodzeniowych. Przed tym etapem należy jednak odczekać kilka dni na właściwe związanie zaprawy murarskiej. Panele przykręcamy za pomocą gotowych obejm oraz śrub i podkładek. Na każdym słupku ogrodzenia montujemy trzy takie obejmy. Weźmy pod uwagę, że niemal każde ogrodzenie będzie wymagało przycinania paneli. W takich przypadkach należy pamiętać o tym, by takie skrócone elementy miały szerokość nie mniejszą niż 1-1,5 metra (pamiętajmy o tym już na etapie planowania ogrodzenia). Montaż ogrodzenia wieńczy założenie daszków na słupki ogrodzeniowe. Elementy mocujące można też wyposażyć w akcesoria zabezpieczające przęsła przed kradzieżą.

Similar Posts