Porady

Papaver Mak wschodni – sposób na kwiaty maków w ogrodzie?

Papaver Mak wschodni - sposób na kwiaty maków w ogrodzie?

Jeżeli doceniasz uroki dzikich łąk, w których pojawiają się maki – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykreować taki efekt w swoim ogrodzie. Czy są wymagające w uprawie? Jak o nie dbać? Czy przetrwają sezon zimowy? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym poradniku!

Maki wschodnie – skad pochodzą? 

Te intensywnie czerwone kwiaty pochodzą z terenów Kaukazu oraz Persji. Warto przy tym wspomnieć, że maki były znane już w czasach starożytnych.

W początkowej – wiosennej fazie kwitnienia można zaobserwować rozwój długich łodyg otoczonych szorstko owłosionymi liśćmi. W miarę pękania pąków wydobywają się delikatne płatki, które w pełni rozwijają się pod wpływem promieni słońca.

Nazwa Papaver mak wschodni

Mak wschodni jest przykładem byliny należącej do rodziny makowatych. Określa się go także mianem maku tureckiego. Okres kwitnienia maków wschodnich przypada między majem a lipcem.

Wschodnie maki zyskały sympatię wśród ogrodników z uwagi na różnorodność odmian. Kwiaty występują bowiem nie tylko w postaci czerwonych płatków, ale także łososiowych lub białych z czarnym akcentem w środku. 

Byliny maku wschodniego – sadzenie i pielęgnacja

Przed uprawą warto poznać kilka podstawowych dobrych praktyk, które pozwolą uzyskać upragniony efekt w swoim ogrodzie. Maki wschodnie najlepiej odnajdują się w umiarkowanym klimacie.

Pierwszy krok wyraża się w zapewnieniu odpowiedniego stanowiska dla bylin maku wschodniego. Powinno być słoneczne, z średnio żyzną glebą lub piaszczysto-gliniastą. Gdy maki zostaną zasadzone w zacienionym miejscu – kwitnienie co prawda nastąpi, jednak będzie o wiele mniej efektowne.

Byliny maków wschodnich źle znoszą przesadzanie, dlatego warto od początku zaplanować dla nich docelowe miejsce. Można posiłkować się albo gotowymi do posadzenia bylinami, albo nasionami ze sprawdzonego źródła. Pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/papaver-mak-wschodni/ znaleźć można byliny maki wschodnie jako byliny w różnych odmianach wraz z instrukcją ich sadzenia i pielęgnacji.

Wraz z upływem czasu maki wschodnie mogą rozrastać się pod ziemią, co przekłada się na tworzenie dużych brył korzeniowych, które finalnie usychają w środku. Z tego właśnie powodu zaleca się wykopanie całej rośliny raz na około 5 lat, a następnie rozdzielenie jej na na kilka części i usunięcie uschniętych jej fragmentów.

Podlewanie i nawożenie maków

W sytuacji, gdy rośliny będą słabo kwitnąć – wówczas warto sięgnąć po nawóz.

Co ciekawe – pomimo drobnych i delikatnych kwiatów nadmierne słońce nie szkodzi płatkom, a sama roślina jest także odporna na nieregularność w podlewaniu. Nie ma zatem obaw, że uschną podczas urlopowego wyjazdu.

To wszystko czyni maki jeszcze atrakcyjniejszymi w uprawie. Co więcej – maki wschodnie są całkowicie mrozoodporne. Jedyne, co może zaszkodzić makom to zbyt mokre podłoże w sezonie jesienno-zimowym. Aby uniknąć negatywnych skutków tego stanu rzeczy warto rozłożyć korę lub kompost, która będzie ochraniała podłoże przed nadmierną wilgocią. 

Gdzie mak wschodni sprawdzi się najlepiej – ogród w stylu wiejskim

Efekt łąki kwietnej jest preferowany nie tylko przez koneserów, ale i te osoby, które cenią sobie różnorodność w swoim ogrodzie i nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na staranne planowanie kompozycji i rabat. Do drugiej grupy osób, które decydują się na uprawę maków można zaliczyć entuzjastów naturalności. 

Maki niejednokrotnie budzą skojarzenia z sielskimi wakacjami na wsi i okazałymi łąkami. Podstawowa wiedza na temat uprawy tych roślin może pomóc Ci przywołać te wspomnienia we własnym ogrodzie w stylu wiejskim. Tworzą wyjątkowe kompozycje w towarzystwie takich roślin jak: margerytki, irysy czy łubiny.

Uprawa maków nie należy do najbardziej wymagających, a efekty w trakcie kwitnienia są naprawdę zachwycające, szczególnie w przypadku wyboru odmian o ciekawym, neonowym ubarwieniu.

Similar Posts