Dekoracje

Pomysł na ścianę w salonie – jak odmienić wystrój naszego wnętrza?

Salon jest pokojem reprezentatywnym, w którym spędzamy dużo czasu. To miejsce spotkań rodziny oraz przyjaciół, dlatego powinniśmy zająć się jego aranżacją ze szczególną dbałością. Jak udekorować ścianę w salonie? Co obecnie jest najmodniejszym trendem wnętrzarskim? Warto poznać propozycje projektantów wnętrz, dotyczące komponowania spójnej, przytulnej przestrzeni pokoju dziennego, a w szczególności jego centralnej ściany.

Pomysły na ściany w salonie – na co zwrócić uwagę

Rok 2023 należy do wnętrz nawiązujących swoją estetyką do natury. Modny jest zatem minimalizm, prostota oraz naturalne materiały, takie jak kamień, drewno, wełna, rattan oraz wiklina. Meble powinny być wygodne i funkcjonalne, najlepiej z zaokrągloną linią lub całkiem obłe – inspiracją są dziuple, kokony i nory zwierząt. Powinniśmy jednak zadbać o odpowiednie oświetlenie w salonie, tak aby sprawiał wrażenie jasnego i przestronnego. Zarówno ściana, jak i podłogi, meble, lampy oraz wszelkie dodatki mają tworzyć spójną, harmonijną całość.

Największa, centralna ściana w salonie powinna odróżniać się od pozostałych. Jak możemy ją zaaranżować? Pomysł na ścianę w salonie zależny jest od stylu wnętrza naszego mieszkania. Drewno, biel i stonowane kolory (szary, jasny brąz, złamana biel) są adekwatne dla stylu skandynawskiego, z kolei wiklina i rattan doskonale podkreślą urok mieszkania w stylu retro. Metal, beton i ciemne kolory są odpowiednie dla mieszkań loftowych. Zanim więc przystąpimy do projektowania ściany w salonie, powinniśmy przeanalizować wszystkie elementy tworzące jego wnętrze.

Jak udekorować ścianę w salonie – zainspiruj się!

Stworzenie efektownej ściany opiera się na odpowiednim doborze kolorów, faktur, materiałów oraz dodatków. Najmodniejsze pomysły na ściany w salonie to:

  • naturalne, surowe materiały – salon z drewnianymi deskami, panelami, surowym betonem lub cegłami wygląda intrygująco i nowocześnie,
  • wzorzyste tapety – duże wzory nawiązujące do natury (liście, kwiaty, ptaki) w połączeniu z rozstawionymi w pokoju kwiatami w doniczkach działają kojąco na nasz umysł, zieleń pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu pracy,
  • lustra w ramach z drewna, wikliny, rattanu, bawełnianych sznurów – ich zaletą jest odbijanie światła i budowanie perspektywy (zwiększają optycznie przestrzeń salonu),
  • obrazy, plakaty, grafiki, zdjęcia – zawieszone pojedynczo lub w grupie, nierzadko stają się pretekstem do interesujących rozmów.

Pamiętajmy, że ściany są zazwyczaj tłem dla naszych sprzętów oraz bibelotów, dlatego ich kolor powinien być stonowany. W tym roku królują barwy ziemi, mocno rozbielone, takie jak brązy, beże, szarości, błękit oraz szarozielony. Coraz większą popularność zyskuje także kolor lawendowy. Z kolei kolory dodatków powinny być zestawione w odważnych kontrastach barw ciepłych i zimnych, czyli pomarańczowy, czerwony i żółty łączymy z niebieskim lub zielonym. Warto zwrócić też uwagę na odcień Viva Magenta, najmodniejszy w tym sezonie. Więcej o trendach wnętrzarskich przeczytasz na stronie: https://aluramy.pl/pl/n/Trendy-we-wnetrzach-w-2023-roku-co-bedzie-modne/136

Dzieła sztuki – sprawdzony pomysł na ścianę w salonie

Wybór dzieła sztuki, które zawiesimy w naszym salonie, zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Warto jednak wiedzieć, że grafiki i abstrakcje podkreślą dodatkowo nowoczesny wystrój wnętrza, a portrety oraz krajobrazy dobrze współgrają z klasyczną przestrzenią. Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniej ramy do obrazów. Powinna ona podkreślać walory dzieła, dlatego jej ornamenty, kolor i materiał są zależne od tego, co chcemy oprawić. Drugą istotną kwestią jest styl wnętrza. 

W nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach ramy do obrazów charakteryzują się prostymi oprawami, bez dodatkowych zdobień w jasnych (styl skandynawski, retro, rustykalny) lub ciemnych oprawach (aranżacje loftowe, ale też klasyczne). Z kolei do salonu w stylu glamur odpowiednie będą ramki złote, srebrne, szerokie o bogatej ornamentyce. W ostatnim czasie modne stały się także oprawy lustrzane, które odbijają dodatkowo światło i zwiększają optycznie przestrzeń pomieszczenia.

Similar Posts