Porady

Mieszkanie dla seniora – o czym należy pamiętać?

Mieszkanie dla seniora – o czym należy pamiętać?

Pierwsze mieszkanie jest często wybierane z myślą o dzieciach. Korzystna lokalizacja i duży metraż to najważniejsze czynniki, które wpływają na decyzję o zakupie. Jednak z upływem lat potrzeby mieszkalne często się zmieniają. Dowiedz się, o czym pamiętać podczas wyboru mieszkania dla seniora.

Korzystna i bezpieczna lokalizacja

Kiedy wybierasz mieszkanie dla osoby starszej, zwróć uwagę na otoczenie. Warto zadbać o to, aby wokół było bezpiecznie, spokojnie i cicho. Nieruchomość powinna być umiejscowiona w niewielkiej odległości od ruchliwej ulicy i otoczona równymi chodnikami oraz przejściami z sygnalizacją świetlną i dźwiękową.

– Mile widziane są również zielone otoczenie i bliskość parku, gdzie senior będzie mógł codziennie spacerować i odpoczywać. Codzienna dawka ruchu pomoże zadbać o sprawność fizyczną i dobre samopoczucie. To także doskonała okazja do tego, aby poznać sąsiadów w jesieni wieku i nawiązać nowe znajomości. Pozwolą one zapobiec uczuciu osamotnienia – podpowiada doradca klienta z firmy Euro Styl.

 

Dostęp do infrastruktury

Mieszkanie dla osoby starszej powinno być umiejscowione w optymalnej odległości od ośrodków medycznych, aptek i sklepów spożywczych. To podstawa, aby zapewnić seniorowi komfortowe warunki do życia.

Warto zadbać również o dobre połączenie komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta. Dzięki temu senior będzie mógł brać udział w życiu kulturalnym i np. odwiedzać kino, teatry, muzea czy różnorodne wystawy oraz robić zakupy na lokalnym ryneczku. W efekcie jego dieta będzie urozmaicona i odpowiednio zbilansowana.

 

Usprawnienia i udogodnienia

Seniorzy często zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Wraz z wiekiem mogą pojawić się trudności w poruszaniu się i konieczność używania kuli rehabilitacyjnych lub wózka inwalidzkiego. Z tego względu warto zadbać o to, aby budynek miał windę i podjazd zamiast schodów, wygodne i duże przejścia oraz szerokie ciągi komunikacyjne. Dzięki temu starsze osoby będą mogły się poruszać bez pomocy osób trzecich.

 

Choć wielu seniorów jest przyzwyczajonych do swojego mieszkania, warto namówić ich na zmianę. Dzięki niej z pewnością wzrośnie ich komfort życia. 

Similar Posts