Porady

Jak wybrać odpowiednią toaletę mobilną? Sprawdzamy!

Toalety mobilne potrzebne są tam, gdzie dostęp do stacjonarnych punktów sanitarnych jest ograniczony. Większość osób kojarzy je z imprezami masowymi czy placami budów. Sprawdzamy, jakie są ich rodzaje i jak wybrać odpowiednią toaletę mobilną.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem toalety mobilnej?

Aby wybrać odpowiedni model należy odpowiedzieć na kilka pytań.

  1. Jakie jest jej przeznaczenie?
  2. Ile osób będzie z niej korzystać?
  3. Czy musi spełniać określone wymogi (np. wynikające z przepisów BHP)?

To od odpowiedzi na wskazane pytania zależy wybór jednego z dostępnych rodzajów toalet mobilnych.

Rodzaje przenośnych toalet i ich przeznaczenie

Marki specjalizujące się w tworzeniu rozwiązań sanitarnych, takie jak np. mToilet, oferują następujące modele toalet mobilnych:

Przeznaczenie: toalety tego typu najlepiej sprawdzają się na wydarzeniach kulturowych i sportowych. Postawione w rzędzie, razem z przenośnymi umywalkami, tworzą podstawowe sanitarne zaplecze dla uczestników imprezy.

  • Toaleta mobilna typu premium – to większy model z dodatkowym wyposażeniem. Ma zainstalowane pisuary spłukiwane wodą, umywalki, dozowniki na mydło w płynie i ręczniki papierowe. W pełni zastępuje klasyczne toalety. Model premium jest przestronny i bardziej komfortowy w porównaniu do typu standard.

Przeznaczenie: toalety premium wybierane są na imprezy plenerowe, na których trzeba stworzyć sekcję VIP albo charakter wydarzenia wymaga podwyższonego standardu.

  • Kontenery sanitarne – to rozwiązanie w pełni kompleksowe. Mogą zawierać kabiny WC, umywalki, pisuary, a nawet natryski prysznicowe. Kontenery często występują w wersji podzielonej na część damską i męską.

Przeznaczenie: kontenery sanitarne najczęściej wykorzystuje się na budowach, przy remontach oraz wielodniowych imprezach masowych np. festiwalach muzycznych.

Toalety mobilne na budowie

Plac budowy rządzi się swoimi prawami. Wybierając toalety mobilne, musimy pamiętać o konieczności spełniania norm BHP. I tak, odstęp pomiędzy toaletą a miejscem pracy nie może być dłuższy niż 75 m. Jeżeli chodzi o ilość, to na 30 pracowników powinna przypadać jedna toaleta i jeden pisuar, dlatego najlepszym rozwiązaniem są kontenery sanitarne, który łączą w sobie wskazane opcje.

Zaplecze sanitarne na imprezie masowej

Wymagania sanitarne na imprezach masowych w Polsce regulują przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przed takim wydarzeniem, organizator musi uzyskać tzw. pozytywną opinię sanitarną.  

Aby ją dostać, musi między innymi dopasować liczbę toalet do szacowanej ilości uczestników imprezy. Jak to zrobić?

  • Event do 1000 osób – liczbę uczestników dzielimy przez 250, a więc dla 1000 osób należy zapewnić 4 toalety mobilne;
  • Event od 1000 do 10 000 osób – liczbę uczestników dzielimy przez 250 i 750, po czym dodajemy do siebie otrzymane ilorazy: przypadku 10 000 uczestników imprezy organizatorzy muszą zapewnić 54 toalety;
  • Event na ponad 10 000 osób  – liczbę uczestników dzielimy przez 250, 750 i 1000, a następnie dodajemy otrzymane ilorazy.

Należy przy tym pamiętać, że jeżeli event będzie połączony z napojami alkoholowymi, to wymagana liczba toalet ulegnie zwiększeniu nawet o połowę. Co więcej, w przypadku imprez kilkudniowych organizator musi zapewnić uczestnikom umywalnie (1 na 33 osoby) i natryski prysznicowe (1 na 100 osób). W przypadku imprez masowych konieczne będzie również zamontowanie toalety dla niepełnosprawnych .

Na dużych imprezach świetnie sprawdzą się kompleksowe rozwiązania. Połączenie toalet mobilnych z kontenerami sanitarnymi. Dzięki nim organizator będzie mógł odpowiedzieć na potrzeby uczestników imprezy i spełnić wymogi zapisane w przepisach prawa.

 

 

Similar Posts