Porady

Lampki biurkowe – praktyczne i stylowe rozwiązanie

Lampki biurkowe – praktyczne i stylowe rozwiązanie

Montaż dodatkowego oświetlenia na biurku zdecydowanie zwiększa komfort codziennej pracy po zmroku. Pozwala również ograniczyć wykorzystanie lampy głównej, co przekłada się na obniżenie rachunków za prąd. Jak jednak wybrać lampkę biurkową, aby okazała się nie tylko użyteczna, ale również atrakcyjna pod względem designu?

Najważniejsze parametry lamp biurkowych

Na początek zajmiemy się dopasowaniem urządzeń pod kątem ich możliwości i parametrów. Lampka biurkowa powinna bowiem zapewnić optymalne warunki do wykonywania konkretnych czynności, takich jak pisanie, czytanie czy też odrabianie lekcji.

  • Typ źródła światła – mowa oczywiście o użytych żarówkach. W przypadku tych tradycyjnych, liczyć możemy na wysoką moc (dochodzącą nawet do 80 W) oraz generowanie rozproszonego światła, które obejmie całe biurko. Jeśli jednak zależy Wam na większej energooszczędności, celujcie w lampki z żarówkami LED. Wyróżniają się one także sporą żywotnością. Żarówki halogenowe można sklasyfikować mniej więcej pośrodku – łączą one bowiem zalety obu powyższych rozwiązań.
  • Klasa energetyczna – wskazuje na ilość wykorzystywanej energii elektrycznej podczas działania lampki. Im więc klasa wyższa, tym lepiej. Urządzenia A+++ określane są mianem w pełni energooszczędnych. Dalej mamy klasy A++, A+, A, B, C, D oraz E.
  • Rodzaj trzonka – dobierana jest do niego żarówka. Najczęściej wykorzystywane trzonki to E14, E27, a także GU10.
  • Rodzaj ochrony – podawany w stopniach IP, które wskazują na zakres ochrony. Większość lampek biurkowych wyróżnia się stopniem IP20, oznaczającym zabezpieczenie przed dostępem do części niebezpiecznych palcem i przed ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej.

Jaką lampkę biurkową wybrać?

Na powyższej liście kluczowych parametrów celowo nie podaliśmy rodzaju wykorzystanego materiału oraz koloru. Kwestie te powinny być dobierane do wystroju pomieszczenia, w którym ma znaleźć się lampka.

Pod względem designu omawianych urządzeń, oferta jest naprawdę szeroka. W pokojach utrzymanych w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się metalowe lampki na biurko, najlepiej w kolorze srebrnym, białym lub czarnym. Sam kształt również ma znaczenie. Prosta, wydłużona konstrukcja i futurystyczny klosz to doskonałe połączenie. Miłośnicy stylu nowoczesnego powinni przychylnym okiem spojrzeć także na lampki wykonane w niemal całości ze szkła.

Niezwykle popularnym materiałem, także w przypadku lampek biurkowych, jest drewno. Wyróżnia się uniwersalnością, dzięki której urządzenia łatwo dobierzemy do pomieszczeń w stylu skandynawskim, loftowym czy też tradycyjnym. Drewno nie zawsze jest tworzywem głównym. Wielu producentów łączy je z metalem oraz aluminium, dzięki czemu całość prezentuje się nieco nowocześniej.

Pewną swobodę aranżacyjną gwarantują również tworzywa sztuczne, a także aluminium oraz elementy wykonane z tkaniny. W ten sposób często tworzone są lampki biurkowe dla dzieci. Producenci decydują się wtedy na dobór bogatej, przykuwające wzrok kolorystyki, która również wpływa na atrakcyjność urządzenia.

Lampki na biurko to bardzo przydatne produkty, dzięki którym nauka, praca przy komputerze czy też czytanie okaże się znacznie wygodniejsze. Pełnią one również funkcje aranżacyjne, dlatego warto dobierać je nie tylko pod względem parametrów technicznych, ale także designu. Wszystko po to, aby pasował on do wystroju pomieszczenia. Wybór zdecydowanie ułatwia bogata oferta rynkowa.

Similar Posts