Porady

Kiedy funkcjonalność spotyka się z estetyką

Kiedy funkcjonalność spotyka się z estetyką

Wszelkiej maści sztukateria coraz częściej stanowi ogniwo aranżacji zarówno przestrzeni domowej, jak i biurowej. Dostrzec ją można również w nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej, co idealnie świadczy o jej wielostronnym zastosowaniu i możliwości dobrania odpowiedniego modelu praktycznie do każdego pomieszczenia. Panele ścienne przybierać mogą rozmaite formy: od prostych, gładkich, przez ciekawie profilowane, aż do wzorów bogato zdobionych, o sporych parametrach.

Uzyskany efekt zależy od doboru motywu

Listwy pozbawione jakichkolwiek motywów idą w parze z modernistycznym designem, te o nieco mniej skromnej postaci, ale zarazem eleganckie, sprawdzą się we wnętrzach uniwersalnych, klasycznych, z kolei efektowne pasować będą do stylu art déco czy glamour. Profile dzieli się jednak nie tylko ze względu na ich charakter. Istotnym kryterium jest także przeznaczenie. Nie każdy wzór umieścić można bowiem w dowolnym miejscu, dlatego wyróżnia się gzymsy przysufitowe, panele typowo ścienne i listwy podłogowe.

Sposób na nadanie wnętrzu pożądanego charakteru

Listwy przypodłogowe cechują się multifunkcyjnością. Jako element kompozycji czasem przyjmują rolę głównego motywu wystroju, a czasem jedynie subtelnie dopełniają całość, nie rzucając się za bardzo w oczy. Te o nieskomplikowanej stylistyce nie zdominują pomieszczenia. Niskie, niezbyt szerokie, bez żłobień świetnie komponować się będą z pozostałymi ogniwami aranżacji, nie powodując wrażenia chaosu. Natomiast na egzemplarzach o bardziej wyrafinowanej konstrukcji oprzeć można cały pomysł dotyczący zagospodarowania przestrzeni.

Listwa przypodłogowa potrafi odmienić wystrój. Zabawa w kreowanie scenografii lokum dostarcza wiele radości, a efekty nierzadko zwalają z nóg. Niewiele potrzeba, aby tło codziennego życia lub pracy zyskało na atrakcyjności i odzwierciedlało upodobania domownika, jeśli mowa o mieszkaniu, lub oddawało klimat instytucji, co dotyczy innych obiektów.

W trosce o estetykę przestrzeni

Oprócz funkcji dekoratywnych listwy przypodłogowe posiadają też szereg dalszych atutów. Znakomicie niwelują wszelkie mankamenty dolnych rejonów ściany a także łączenia dwóch płaszczyzn w postaci ściany i podłogi, wykazując w ten sposób nieocenioną wartość estetyczną. Dają odczucie gustowności, szyku, od razu wzmacniając potencjał wnętrza. Styk wspomnianych płaszczyzn często nie prezentuje się korzystnie, brakuje płynnego przejścia między nimi, lecz listwa przypodłogowa sprawi, że ten problem zniknie w mgnieniu oka.

Sięgnięcie po sztukaterię to doskonała metoda na walkę z nieciekawie prezentującym się okablowaniem. Wiele modeli posiada bowiem odpowiedniej wielkości wnękę służącą właśnie zamaskowaniu przewodów. Poza tym listwy przypodłogowe skutecznie ukryją wybrzuszenia powierzchni, drobne defekty typu rysy, zadrapania, zabrudzenia czy inne niedoskonałości. Na tym jednak ich zalety się nie kończą, gdyż dodatkowo ochronią dół ściany przed następnymi skazami. A trzeba pamiętać, że jest to obszar wyjątkowo narażony na uszkodzenia, co wynika z kontaktu z nogami krzeseł i pozostałych składowych wyposażenia. Listwy podłogowe są dowodem, że użyteczność da się połączyć z troską o estetykę.

 

Similar Posts