Wytrzymałość hali namiotowej zależy od wielu różnych czynników. Niektórzy inwestorzy obawiają się, że nie przetrwa ona oddziaływanie trudnych warunków atmosferycznych. Nic bardziej mylnego! Podstawą jest jednak to, aby konstrukcja była zaprojektowana z dbałością o szczegóły.
Należy wybrać godnego zaufania producenta, który posiada doświadczenie w branży. Możliwe jest wdrożenie wielu nowatorskich rozwiązań, dzięki którym żywotność obiektu znacząco się zwiększa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to koniecznie zapoznaj się z tym wpisem!
1. Dach z podwójnej plandeki pneumatycznej
Dach jest jednym z elementów najbardziej podatnym na uszkodzenia. Polecanym rozwiązaniem jest podwójna plandeka pneumatyczna. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. u wiodących producentów. Dlaczego takie rozwiązane się sprawdza? Przede wszystkim dlatego, że wspomaga ono utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz obiektu. Jest to szczególnie odczuwalne w okresie zimowym.
Pomiędzy dwie plandeki wtłaczane jest ciepłe powietrze. Znacząco ułatwia to usuwanie zalegającego śniegu, który mógłby doprowadzić do zerwania powierzchni.
2. Wzmocnienie ścian konstrukcji
Wytrzymałość hali namiotowej można zwiększyć także poprzez wzmocnienie ścian konstrukcji. W tym celu najczęściej wykorzystywane są płyty warstwowe lub blachy faliste. Obudowa pozwala nie tylko zmniejszyć podatność na uszkodzenia mechaniczne, ale również osiągnąć oczekiwany stopień termoizolacji.
Oznacza to, że obiekt jest sukcesywnie chroniony przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi m.in. deszczem, mrozem, wiatrem, promieniowaniem UV. Nie można również nie wspomnieć o poprawie izolacji akustycznej.
3. System grzewczy
Izolacja cieplna to nie wszystko. Niska temperatura zewnętrzna może być odczuwalna wewnątrz hali namiotowej. Jest to wielkim problemem w sytuacji, gdy stanowi ona miejsce pracy. Priorytetem jest, aby zapewnić wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowania konstrukcji. Dobrą opcją są wydajne systemy grzewcze, które zapewniają pełną kontrolę nad warunkami panującymi wewnątrz obiektu.
Najczęściej montowane są nagrzewnie (olejowe, węglowe, gazowe, elektryczne) oraz promienniki ciepła. Należy dodać, że efektywny obieg powietrza niweluje także prawdopodobieństwo skraplania się pary wodnej po wewnętrznej stronie poszycia dachowego.
4. Stabilizacja słupów stalowych
Hala namiotowa o konstrukcji stalowej musi być stabilna, tak aby nawet mocna wichura nie stanowiła dla niej żadnego zagrożenia. Słupy stalowe pionowe wzmacniane są poprzecznymi ryglami i stężeniami. Słupy poziome stanowią szkielet części dachowej. Wszystkie elementy montowane są w zgodzie z restrykcyjnymi normami i standardami. Tutaj nie ma miejsca na najmniejsze niedociągnięcia. Ponadto, powierzchnie metalowe są kompleksowo zabezpieczane przed korozją.
Czy warto zdecydować się na halę nieizolowaną?
Hale namiotowe nieizolowane są przeznaczone do użytkowania w ciepłe miesiące. To konstrukcje tymczasowe, które kompletnie nie sprawdzają się zimą. Trudno jest utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz obiektu. Nawet stosowanie systemów grzewczych nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nieszczelne materiały przepuszczają ciepło.
Ponadto, w halach tymczasowych stosowane są zupełnie inne zabezpieczenia łączników. Wszystko to sprawia, że ich ogrzewanie jest nieskuteczne i nieekonomiczne. Znacznie rozsądniej zainwestować w konstrukcję całoroczną.
Czy hale izolowane wymagają dogrzewania?
Hale namiotowe izolowane sprzyjają magazynowaniu energii. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje budynek, który w okresie zimowym nie wymagałby dogrzewania. System grzewczy wydaje się więc być obowiązkowy w przypadku przechowywania towarów wrażliwych na niskie temperatury. Ponadto, jest on niezbędny w przypadku, gdy obiekt jest użytkowany przez ludzi.
Wysoka szczelność konstrukcji sprzyja magazynowaniu energii, a tym samym pozwala ograniczyć koszty. Nie trzeba obawiać się wysokich strat ciepła, tak jak w halach tymczasowych.