Okna zużywają się przez lata pod wpływem oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Materiał, z którego są wykonane okna, jest w mniejszym lub większym stopniu podatny na zmiany temperatury, światło i wilgoć. Sprawdź, jak wyregulować okna, by poprawić ich parametry.
Regulacja okien na zimę – kiedy należy ją przeprowadzić?
Sezonowa regulacja okna powinna być przeprowadzana w domu przed rozpoczęciem zimy. Najlepiej jest zrobić to, zanim temperatura powietrza na zewnątrz spadnie i będziesz odczuwać chłód. Już jesienią można zmienić ustawienie okuć w taki sposób, by zwiększyć szczelność okien. Zapobiegnie to utratom ciepła i zapewni wystarczającą wentylację. W mieszkaniu nie będzie gromadzić się wilgoć oraz nie odnotujesz zwiększonych wydatków na ogrzewanie, ponieważ okna będą odpowiednio chronić wnętrze przed chłodem.
Regulowanie okien – po co to robić?
Przeprowadzana sezonowo regulacja szczelności okien przeciwdziała opadaniu okna i zmienianiu pozycji, która czasem następuje, zwłaszcza, gdy nie zmieniamy docisku regularnie. Rozszczelnione okno to wynik działania czasu i czynników atmosferycznych. Jednak brak działania w tym przypadku może doprowadzić do takiej sytuacji, gdy okno nie chce się zamknąć lub blokuje się przy próbach otwarcia. Jest to niekorzystne i może spowodować trwałe uszkodzenia okna lub potrzebę wzywania specjalisty. Można tego łatwo uniknąć, stosując się do naszych rad i regulować okna zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne.
Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/jak-regulowac-okna-pvc/
Jak uszczelnić okna, aby uzyskać najlepszy efekt?
Regulacja okien powinna być wykonywana z wyczuciem. Zakres regulacji zawiasów wynosi jedynie kilka mm. Jeśli chcesz, aby wyregulować tryb zimowy okien, musisz zwiększyć docisk skrzydła okna do ościeża. Rolki ryglujące powinny zostać przysunięte do uszczelek. Dzięki temu będą w nie ciaśniej wchodzić i wentylacja nieco się zmniejszy, za to poprawią się właściwości izolacyjne okna.
Jak wyregulować okno krok po kroku?
Siłę docisku zwiększysz (czyli uszczelnisz okno) przez wyregulowanie okuć w taki sposób, aby rygle zbliżyły się do uszczelek. Rygle znajdują się na skrzydle okiennym. Zbliżenie ich może skutkować tym, że klamka będzie ciężej się naciskać. Gdy docisk jest zbyt duży i napotkasz opór przy zamykaniu lub otwieraniu okna, spróbuj nieco poluzować regulację.
Regulacja przeprowadzana na wiosnę ma za zadanie zwiększyć wentylację, więc należy rygle oddalić od uszczelek. Zachowaj jednak czujność, aby szczelina nie była zbyt duża. W przeciwnym wypadku możesz sprawić, że okno będzie nieszczelne i nie ochroni cię wystarczająco przed chłodem i wiatrem.
Regulacja okien plastikowych – kiedy i jak to robić?
Okna z tworzywa PVC charakteryzują się dobrymi parametrami i świetną izolacją cieplną. Aby zachować ich właściwości przez wiele lat i zapewnić komfort termiczny w domu, dobrze jest je regulować stosownie do warunków panujących na zewnątrz. Przy sezonowej regulacji docisku okien należy przede wszystkim pamiętać o tym, co zamierzasz osiągnąć. Po okresie zimowym manipulacja przy oknie ma na celu zwiększenie wentylacji i lepsze przewietrzenie mieszkania. Z kolei zimą okna mają dobrze trzymać ciepło w pomieszczeniach, dlatego wtedy trzeba zwiększyć ich docisk.
Utrata ciepła w domu – jak jej przeciwdziałać?
Dbałość o ciepło w domu to kwestia odpowiedniej regulacji docisku okna, a także wymiana uszczelek, gdy jest to niezbędne. Pamiętaj o tym, aby przeprowadzać regulację w odpowiedni sposób, aby zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła. Jeśli napotkasz jakieś problemy, nie wahaj się prosić o pomoc specjalistów. Lepiej poradzić się doświadczonego fachowca, który udzieli ci wskazówek, niż działać na własną rękę, gdy napotykasz problemy w tej dziedzinie.
Regulacja okien przedłuża ich żywotność i sprawia, że w domu panują idealne warunki wpływające na komfort termiczny i zapewniające dobrej jakości powietrze. Dostosuj szczelność okien w swoim domu i zadbaj zdrowie jego mieszkańców przez dopasowanie do temperatury panującej na zewnątrz.