Porady

Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Posiadanie małego ogródka z tarasem jest marzeniem niejednej osoby, żyjącej na co dzień wśród przytłaczających blokowisk wielkich miast. Urządzenie swojego relaksacyjnego kawałka na ziemi może również okazać się wspaniałą i przyjemną przygodą. Zanim do tego przystąpimy, powinniśmy przede wszystkim nakreślić plan, tak aby aranżacja małego ogrodu nie przysporzyła nam problemów, a wszystko do siebie pasowało i tworzyło spójną, miłą dla oka oraz funkcjonalną całość.

Mały ogród przy domu

Na starcie urządzania małego ogrodu należy określić jego najważniejszą rolę. Na mniejszym metrażu oczywiście trudno jest uprawiać sport lub zakładać hodowlę warzyw, jednak nie należy z miejsca dyskwalifikować tych pomysłów. Istotny będzie również dobór wygodnych mebli oraz ciekawych dodatków. Nie można zapomnieć także o oświetleniu zarówno całego ogrodu, jak i tarasu. Prócz standardowych słupków ogrodowych czy kinkietów, ciekawą alternatywą będzie tutaj lampa elewacyjna. Pozwoli ona efektownie podkreślić naszą elewację, ale także zapewni dodatkowe podświetlenie naszej przydomowej przestrzeni. Oświetlenie ogrodu LED dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii oferuje nam wiele wyjątkowych rozwiązań. Jest ono nie tylko energooszczędne, ale także pozwala zbudować niepowtarzalny klimat i atmosferę w każdym ogrodzie.

Mały ogród przy domu

Małe ogrody – jak urządzić?

Bardzo ważnym elementem aranżacji małego ogrodu jest jego roślinność. W przypadku mniejszych powierzchni najczęściej wybierany jest trawnik, który nie ogranicza nam wolnego miejsca w naszym ogrodzie, a powiększa go optycznie i przede wszystkim jest doskonałym miejscem dla zabaw dzieci lub naszych zwierzaków. Rośliny, takie jak tuje lub berberysy mogą pełnić funkcję ogrodzenia. Ze względu na mały metraż warto rozważyć posadzenie roślin w donicach, które umieścimy na parapecie lub zawiesimy na tarasie. Idealnym rozwiązaniem będą również wszelkie pnące rośliny, które doskonale wyglądają w praktycznie każdym mniejszym ogrodzie z tarasem.

Mały ogród aranżacje

Mały ogródek z tarasem

Taras małego ogrodu, najczęściej jest przedłużeniem naszego salonu czy też jadalni. Jego wystrój powinien być zgrany z aranżacją wnętrza. Dobrym rozwiązaniem będzie również zachowanie go w ciepłej, delikatnej formie. Jasne, drewniane podłogi będą o wiele lepszym wyborem od przytłaczającego betonu lub kamienia. Meble na mały taras powinny być kompaktowe. Mile widziane są składane stoliki, sofy ze schowkami lub skrzynie z siedziskami do przechowywania narzędzi, lub zabawek. Dla miłośników zabaw wodnych ciekawą opcją, ze względu na brak miejsca może okazać się jacuzzi.

Mały ogródek z tarasem

Mały ogród i aranżacje

Przy aranżacji małego ogrodu musimy pamiętać o spójności wszystkich elementów oraz o tym, by jej nie przytłoczyć zbyt dużą ilością mebli czy dodatków. W projekcie małego ogrodu ważny jest każdy detal i utrzymanie harmonii. Zaprojektowana przez nas przestrzeń powinna zapewnić nam wygodę swobodnego funkcjonowania przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca. Odpowiednie rozplanowanie małego ogrodu sprawi, że już nigdy nie będzie schowkiem czy graciarnią, a stanie się wyjątkową dekoracją całego naszego domu.

Jak zaprojektować mały ogród?

Małe powierzchnie służą przeważnie jako strefa relaksu i odpoczynku. Urządzając mały ogród, postarajmy się, aby zachowany był on w jednym stylu. Nie mieszajmy różnych aranżacji, ponieważ na tak małej powierzchni połączenie wielu stylów może spowodować poczucie przytłoczenia. Wybierajmy style proste, bez dużej ilości zbędnych ozdobników, np. skandynawski, nowoczesny lub industrialny. Począwszy od wyboru materiałów, kolorystyki, oświetlenia, poprzez roślinność, meble, a na dodatkach kończąc. Pamiętajmy o tym, aby przy aranżacji małego ogrodu unikać zbędnego chaosu, a całość zaprojektować w ten sposób, aby był on oazą spokoju i przykuwającą wzrok ozdobą naszej posiadłości.

Similar Posts