To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które planują zmianę dekoracji okiennej lub jej wprowadzenie. Właśnie dlatego tym razem postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości i wyjaśnić, jak wieszać zasłony oraz firany tak, aby aranżacja prezentowała się nienagannie. Sprawdź nasze wskazówki!
Wybór odpowiedniego karnisza
Ważny krok w aranżacji okien to oczywiście wybór odpowiedniego karnisza, na którym zmieszczą się zasłony na wymiar lub inne. Najlepsza z możliwości to wykorzystanie dwóch karniszy. Wówczas zarówno zasłony, jak i firanki doskonale wyglądają, a przy tym nie ma problemów z ich zasuwaniem czy rozsuwaniem. Jeśli chodzi o firany i zasłony – producent tych tekstyliów na pewno to potwierdzi. Zapewni Ci to pełną wygodę użytkowania, co docenisz zwłaszcza w słoneczne dni. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe i konieczne bywa zawieszenie zasłon i firan na jednym karniszu – na tym zresztą skupiamy się w niniejszym wpisie.
Rodzaje firanek i zasłon do jednego karnisza
Firanki i zasłony z taśmami marszczącymi świetnie nadają się do zawieszenia na jednym karniszu. Prezentują się wówczas estetycznie, a przy tym dobrze trzymają w miejscu – mocuj je za pomocą żabek lub haczyków. Inny dobry wybór to firanki na tunel i zasłony na przelotkach, ponieważ tunel ukryje karnisze, a przelotki ułatwiają przesuwanie zasłon. Inna opcja to firanki na żabkach i zasłony na taśmie marszczącej bądź firanki na tasiemkach oraz zasłony na haczykach.
Techniki wieszania firanek i zasłon na jednym karniszu
Jak powiesić firanki oraz zasłony na jednym karniszu? W takim wypadku zazwyczaj wykorzystuje się karnisz rurowy i na nim się skupimy.
- Zaczniemy od zasłon na przelotkach. Dobry pomysł to ułożenie zasłon na podłodze, stole lub innej płaskiej powierzchni, na której najłatwiej pracować. Następnie nałóż zasłony na firany, po czym zepnij je klamerkami i dopiero wtedy przełóż drążek.
- Drugie rozwiązanie zakłada zawieszenie zasłon na haczykach lub żabkach. To jedno z popularniejszych rozwiązań. Jak powiesić zasłony na żabki lub haczyki? Zacznij od podzielenia ich na dwie części. Jedną z nich przeznacz na powieszenie zasłon, a drugą firanek. W takim układzie od wewnątrz należy powiesić firanę, a na bokach zasłony. Żeby całość wyglądała estetycznie, firany skierowane ku wewnątrz podepnij pod żabki lub haczyki, na których wiszą zasłony. Za zasłonami powinien znaleźć się fragment sięgający dwóch/trzech oczek.
- Drugi sposób zakłada zaczęcie od zawieszenia na żabkach firany – w środkowej części zawieś ją na każdej żabce, a w bocznych częściach na co drugiej, a dodatkowo zostaw kilka żabek wolnych. Kiedy już to zrobisz, na niezużytych żabkach powieś właśnie zasłony.
- Możesz wybrać zasłony i firanki na szelkach. Tutaj postępuje się podobnie jak w przypadku przelotek, choć jest dużo wygodniej. Zacznij więc od powieszenia na karniszu firanek, a następnie przeplataj je na drążku z firanami.
Praktyczne porady i triki
Żeby aranżacja okna wyglądała spójnie i estetycznie, zwróć uwagę na szczegóły. Wobec tego, jakie zasłony do salonu dopasować? Tutaj kieruj się kolorystyką wnętrza. Do jasnych pomieszczeń pasują zarówno ciemne, jak i jasne dekoracje, z kolei w ciemnych pokojach polecamy umieścić jasne zasłony. W każdym wypadku najpiękniej wypadają białe firanki. Ponadto upewnij się, że zarówno firanki, jak i zasłony mają równą długość. Podkreślamy, że za najbardziej efektowny sposób wieszania zasłon oraz firan uznaje się ich montaż na szynie KS, przy czym zachęcamy, aby powierzyć to zadanie specjalistom.
Podsumowanie i zalety zasłon na wymiar
Jeśli nie masz pewności co do wyboru najlepszego sposobu montażu zasłon, bez obaw! W takim wypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów zajmujących się usługą szycia zasłon i firan na wymiar. Ciekawe rozwiązanie, które może Ci się spodobać to np. połączenie firanek i boków dekoracyjnych, czyli wąskich, mocno marszczonych zasłon, których nie rozsuwa się na szerokość całego okna. Umieszczenie ich na jednym karniszu wraz z firanami wiąże się z oszczędnością czasu oraz pieniędzy, dlatego warto rozważyć taką opcję.
Artykuł gościnny.