Drewniane ogrodzenia od lat cieszą się niezmienną popularnością. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety płotów wykonanych z drewna, ogromne zainteresowanie nimi nie powinno jednak dziwić. Są bardzo estetyczne, a szerokie możliwości obróbki tego materiału oraz różnorodna oferta producentów sprawiają, że bez problemu można dopasować je zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej architektury.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że drewno, o ile będzie właściwie zabezpieczone i pielęgnowane, bez trudu przetrwa nawet wiele lat intensywnej eksploatacji. Planując budowę lub renowację ogrodzenia z tego materiału, warto więc dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady malowania płotu drewnianego oraz jak wybrać najlepszą farbę do ogrodzenia. Obu zagadnieniom poświęcamy trochę uwagi w nowym artykule. Zapraszamy do lektury.
Farba do płotu drewnianego. Jak wybrać najlepszy produkt?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – tego, czym pomalować płot. Ta powinna przede wszystkim zapewnić najwyższy możliwy stopień ochrony przed czynnikami, na które narażone będzie pomalowany materiał. Mówiąc o nich, należy wspomnieć zwłaszcza o:
-
promieniowaniu ultrafioletowym – zawarte w promieniach słonecznych, może szybko doprowadzić do blaknięcia lub pękania powierzchni pomalowanych farbami niskiej jakości;
-
wilgoci – może pochodzić zarówno z opadów, jak i powietrza. Woda ma na drewno bardzo destrukcyjny wpływ. Kontakt z nią jest przyczyną paczenia, pęcznienia i pękania drewna, sprzyja również rozwojowi korozji biologicznej (więcej na ten temat napiszemy za moment);
-
niskich temperaturach – ich szkodliwy wpływ na drewno obejmuje przede wszystkim kurczenie. Mogą też powodować uszkodzenia powłoki;
-
szkodniki i drobnoustroje – drewnianemu ogrodzeniu zagrażają zarówno owady takie jak korniki, jak i pleśnie oraz bakterie.
Dobra farba do płotu powinna nie tylko zabezpieczyć drewno, ale też zapewnić jego elegancki wygląd. Oba warunki spełnia kilka rodzajów produktów. Chodzi tu między innymi o bejce (które wymagają dodatkowej powłoki z lakieru), lakierobejce oraz emalie.
Impregnat do ogrodzenia. Dlaczego ma tak duże znaczenie?
Jeśli płot jest malowany po raz pierwszy lub w ramach jego renowacji usunęliśmy wszystkie warstwy, odsłaniając surowe drewno, najpierw należy zabezpieczyć go za pomocą impregnatu. Jego zadaniem jest jak najgłębsze spenetrowanie struktury drewna. Wnikając we wszystkie jego warstwy, zwiększa jego odporność na różne czynniki – przede wszystkim promieniowanie słoneczne.
Prawidłowa impregnacja drewnianego ogrodzenia przed jego pomalowania pozwoli więc znacznie przedłużyć jego żywotność. Na taki krok warto zdecydować się zresztą nie tylko z tego względu. Po wniknięciu impregnatu, zmniejsza się chłonność materiału. To z kolei pozwala łatwiej i skuteczniej malować drewno, ułatwiają stworzenie twardej i odpowiednio grubej warstwy farby. Impregnat pełni więc funkcję warstwy gruntującej.
Malowanie ogrodzenia – najważniejsze zasady. Krok po kroku
Malowanie płotu nie jest trudne, ale nie stosując się do pewnych zasad, musimy przygotować się na spore problemy – zwłaszcza łuszczenie się nowej warstwy oraz niewystarczającą ochronę. Jedną z najważniejszych zasad jest z całą pewnością konieczność dokładnego usunięcia poprzednich warstw przy pomocy szczotki drucianej lub papierem ściernym. Po tej czynności niezbędne jest ponadto staranne oczyszczenie powierzchni z pyłu oraz jej odtłuszczenie (np. za pomocą preparatu zawierającego alkohol).
Malowanie ogrodzenia najlepiej jest przeprowadzić w ciepły, suchy i słoneczny dzień. W takich warunkach farby najlepiej schną, nie ma też ryzyka zmycia dopiero co nałożonej powłoki przez deszcz. Co do samego sposobu aplikacji farby – należy stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na opakowaniu.