Porady

Jak dobrze zaprojektować swoją kuchnię?

Kuchnia to specyficzne miejsce w domu, które nie służy tylko do przygotowywania posiłków. Często to właśnie w kuchni koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie, gdzie czas spędza się przy kawie czy wspólnym obiedzie. Projektując kuchnię, trzeba więc zwracać uwagę na takie aspekty jak funkcjonalność, ergonomia i aranżacja wnętrza. W jaki sposób urządzić komfortowe wnętrze?
Wymierz pomieszczenie
Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie wnętrza, co pozwoli dobrać wyposażenie i meble. Podczas dokonywania pomiarów trzeba uwzględnić nie tylko ogólny metraż, ale także umiejscowienie gniazdek, przyłącza gazu czy wody. Jeżeli posiadasz niewielkie mieszkanie, w którym kuchnia ma zazwyczaj geometryczny kształt, zadanie jest ułatwione. W przypadku większego pomieszczenia musisz dodatkowo wymierzyć wszystkie wnęki i załamania, dzięki czemu zagospodarujesz całą przestrzeń.
Określ styl aranżacji
Jest to ważny etap w tworzeniu projektu. Od stylu aranżacji zależy wybór wyposażenia, koloru ścian czy tekstury podłogi. Wystrój kuchni może być utrzymany w podobnym klimacie co reszta pomieszczeń w domu lub całkowicie się różnić od pozostałych wnętrz. Możesz poszukać inspiracji w dostępnych katalogach, czasopismach wnętrzarskich lub internecie, gdzie inne osoby wstawiają zdjęcia z autorskich stylizacji kuchni. Jeżeli nie masz pomysłu, pomocny będzie architekt wnętrz. Współpracując z projektantem, masz możliwość wdrożenia swoich autorskich pomysłów, jednocześnie skorzystać z porad doświadczonego specjalisty. W tym przypadku możesz być pewny, że projekt będzie uwzględniał funkcjonalne rozwiązania oraz zostanie opracowany zgodnie z trendami wnętrzarskimi.
Wybierz meble i sprzęty
W przypadku niewielkiej i mało ustawnej kuchni, lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w meble na wymiar niż gotowy zestaw. W ten sposób dopasujesz również do nich sprzęty AGD i maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Należy pamiętać, że meble kuchenne muszą wyróżniać się nie tylko ciekawym designem, ale również funkcjonalnością. Ważna tu jest wysokość blatów i rozmieszczenie szafek, aby korzystanie z kuchni było komfortowe. Nie można zapominać o tym, że kuchnia to wnętrze, w którym panują trudne warunki. Meble muszą być więc odporne na wysokie temperatury i parę wodną, a także być łatwe w utrzymaniu czystości. Połączenie parametrów technicznych, funkcjonalnych rozwiązań i aspektów wizualnych sprawi, że stworzysz kuchnię o wysokich walorach użytkowych i estetycznych.

Similar Posts