Porady

Osuszacz budowlany – niezbędne narzędzie na budowie czy dodatkowy koszt?

Osuszacz budowlany - niezbędne narzędzie na budowie czy dodatkowy koszt?

Są urządzenia, bez których wielu fachowców budowlanych nie wyobraża sobie pracować. Odpowiedni sprzęt jest bowiem gwarantem dobrze wykonanej pracy. Wśród najważniejszych urządzeń budowlanych z pewnością znajdują się osuszacze, które pełnią rolę regulatora powietrza w pomieszczeniach. Czy zakup takiego sprzętu w każdej sytuacji jest, jednak koniecznością, czy może lepiej wypożyczyć go z profesjonalnej firmy?

Jak działa osuszacz budowlany?

Osuszacz powietrza jest narzędziem, które przeznaczone jest do pozbywania się wilgoci z pomieszczeń. Zwykle używa się go na przykład po zalaniu wnętrz przez wodę. Świetnie sprawdza się również w walce z pleśnią lub grzybem. Jest niezbędnym urządzeniem, regulującym przepływ powietrza. Dzięki niemu można mieć pewność, że pomieszczenie zostanie wyczyszczone w najlepszy sposób.

Rodzaje osuszaczy budowlanych

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje osuszaczy budowlanych. Pierwszy z nich to osuszacz kondensacyjny. Jego zadaniem jest pobieranie powietrza z pomieszczenia, usuwanie z niego wilgoci oraz nagrzewanie go. Drugim rodzajem są osuszacze chłodzące temperaturę wewnątrz obiektów. Wśród nich najpopularniejszym jest klimatyzator. W krótkim czasie sprawia on, że  powietrze nawilża się, a stan jego temperatury zmniejsza się o kilka stopni. W budownictwie stosuje się również wentylatory, które są jednak mniej skuteczne. Wynika to z faktu, że ich działanie polega tylko na wprawieniu w ruch powietrza. Najczęściej stosowane są jako urządzenia przeznaczone do wentylacji zamkniętych pomieszczeń, korytarzy i tuneli. Profesjonalny sprzęt jest niezbędny do prawidłowego wykonania pracy. Świetne osuszacze kondensacyjne , sprężarki powietrza, podnośniki budowlane czy koparki BM Rent znaleźć można online.

Najważniejsze parametry osuszaczy na budowie

Osuszacze budowlane, stosowane na budowie, powinny być odpowiednio dostosowane do panujących tam warunków. Przede wszystkim dobiera się je do objętości budynku. Przykładowo elektryczna nagrzewnica 22kW świetnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Sprawi, że w bardzo krótkim czasie wnętrze osiągnie wymaganą temperaturę. Osuszacze powietrza  dobiera się również do rodzaju pomieszczenia (otwartego, półotwartego lub zamkniętego). Bardzo ważne jest także, by takie urządzenie było wykonane z dobrej jakości, lekkich materiałów. Swoboda przenoszenia sprzętu w wielu sytuacjach może okazać się kluczowym aspektem.

Osuszacze powietrza, służące do usuwania wilgoci zwykle są bardzo proste w obsłudze. Każdy pracownik jest w stanie szybko zapoznać się z zasadami działania takiego urządzenia. Nowoczesne osuszacze posiadają intuicyjny panel działania, wyposażony tylko w niezbędne przyciski. Pojemność zbiornika osuszacza powietrza powinna być duża, dzięki czemu sprzęt będzie mógł działać przez wiele godzin, bez kontroli pracowników budowy.

Kiedy należy używać osuszaczy budowlanych?

Tego rodzaju urządzenia niezbędne są w prawie każdych obiektach wymagających remontu. Czy, jednak zakup osuszacza jest koniecznym rozwiązaniem? W wielu sytuacjach sprzęt ten używany jest przez niedługi czas. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest więc wypożyczenie go z profesjonalnej firmy niż zakupienie na własny koszt. Nie trzeba wtedy martwić się kosztami związanymi z serwisowaniem, magazynowaniem, czy ulepszaniem sprzętu. Najlepsza wypożyczalnia sprzętu budowlanego ma w swoim asortymencie urządzenia najnowszej generacji, które sprawdzą się we wszystkich sytuacjach. Jeśli chodzi o urządzenia chłodzące, takie jak wentylatory, czy klimatyzacje sprawa ma się bardzo podobnie. Zwykle eksploatuje się je w pomieszczeniach zamkniętych, tylko w sezonie letnim. Dla wielu osób o wiele bardziej opłacalne jest wypożyczenie takiego sprzętu. Warto więc zastanowić się nad taką opcją i sprawdzić dostępne na rynku oferty.

Similar Posts