Planujesz izolację termiczną budynku? To świetny pomysł, który przyniesie ogromne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie! Zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie, dobrze zorientuj się w obecnych możliwościach. Dziś prezentujemy fakty i mity dotyczące termoizolacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.
MIT: Grubsza izolacja zawsze przekłada się na niższe koszty ogrzewania
To prawda, że dobra izolacja termiczna wymaga grubej warstwy ocieplenia. Jednak zależność działa tylko do pewnego poziomu, po przekroczeniu którego większa grubość termoizolacji oznaczać będzie tylko zbędny wydatek, a praktycznie nie zmniejszy strat ciepła. Dlatego wybór odpowiedniej warstwy izolacyjnej skonsultuj ze specjalistą. Pamiętaj również, że około 30% ciepła wydostaje się na zewnątrz przez drzwi i okna, a dobrego docieplenia wymaga także strop.
FAKT: Dobra termoizolacja chroni elewację budynku
Wybierając termoizolacje swojego budynku nie zwracaj uwagi wyłącznie na współczynnik izolacji cieplnej. Wciąż pozostają najważniejszym parametrem, ale zastanów się również nad tym, czy warstwa izolacyjna będzie chroniła mury. Prawidłowo wykonana termoizolacja powinna spełniać także tę funkcję. Zagrożeniami są skrajnie wysokie i niskie temperatury, opady atmosferyczne, zwłaszcza grad, jak również promieniowanie UV. Wybierz elewację, która ochroni mury przed tymi czynnikami.
MIT: Współczynnik przenikania ciepła lambda (λ) jest jedynym istotnym czynnikiem przy wyborze termoizolacji
Lambda to współczynnik, który w warunkach laboratoryjnych rzeczywiście doskonale określa własności termoizolacyjne danego materiału. Problem z tym, że jest wyliczany dla jednolitego metra kwadratowego danego rodzaju ocieplenia, a więc w praktyce taka sytuacja nigdy nie nastąpi. Dlatego skuteczności termoizolacji w dużej mierze decyduje dokładność jej montażu, a także szczelność połączeń pomiędzy częściami izolacji termicznej.
FAKT: Termoizolację można ocenić o każdej porze roku
Niekiedy można spotkać się z przekonaniem, że zwłaszcza na poddaszu, skuteczność termoizolacji można ocenić wyłącznie w trakcie chłodów. To nieprawda – izolacja termiczna działa w obie strony. Dlatego jej działanie dobrze widać również w trakcie upałów. Na poddaszu nie powinny wówczas panować warunki podobne do zewnętrznych. Dach powinien zatrzymywać przepływ ciepła z otoczenia.
Pragniesz poznać więcej informacji na temat skutecznej izolacji termicznej? Odwiedź stronę https://www.knaufinsulation.pl/ pełną wartościowych porad i ciekawych rozwiązań.