Porady

Elewacja drewniana – prosty sposób na ładny dom

Elewacja budynku to jego wizytówka, dlatego właściciele posesji przywiązują sporą wagę do tego, aby wykonać ją praktycznie i stylowo. Dlaczego drewno jest doskonałym pomysłem na elewację? Jakie są jego właściwości i jaki rodzaj drewna wybrać? Tego dowiesz się z lektury artykułu!

Dlaczego warto wybrać drewno?

Drewno od setek lat jest doceniane w budownictwie za trwałość i wygląd. Jest łatwe w montażu i obróbce, a spora ilość gatunków sprawia, że wygląd desek można dopasować do własnych oczekiwań i preferencji. Na rynku znajdziesz drewniane elewacje zarówno w jasnych kolorach (wykonane m.in. ze świerku skandynawskiego czy modrzewia syberyjskiego), jak i ciemne warianty (np. drewno meranti, cedr czerwony).

Drewno to też świetny izolator termiczny – w chłodne miesiące zatrzymuje temperaturę wewnątrz budynku, natomiast latem nie przegrzewa wnętrz oraz odbija promienie słoneczne. Odpowiednio zamontowane i zaimpregnowane może służyć przez lata, chroniąc budynek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Nie zapominajmy też o jego walorach estetycznych – elewacja znacznie wpływa na wygląd budynku. Jej kolor warto dopasować do stylu, w jakim został zaprojektowany, aby całość prezentowała się spójnie. Drewno jest tutaj doskonałym wyborem, ponieważ występuje w wielu odcieniach – od jasnych, niemal białych, po bardzo ciemne barwy.

Z czym połączyć elewację drewnianą?

Drewno to materiał, który pasuje nie tylko do budynków w stylu klasycznym czy modern farmhouse. Ściana zewnętrzna pokryta drewnianymi segmentami doskonale wpisuje się projekty w stylu nowoczesnym, skandynawskim, industrialnym oraz rustykalnym.

Uniwersalny charakter tego materiału sprawia, że drewno sprawdzi się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też jako elewacja biurowców, apartamentowców, hoteli czy restauracji.

Świetnie współgra z bielą, szarością, szkłem oraz zielenią. Drewno kojarzy się z naturą, dlatego w przypadku budynków z drewnianą elewacją, warto zestawić je z roślinami, ozdobnymi kamieniami, czy okazałymi balustradami.

Elewacja drewniana. Jak wybrać idealną?

Elewacja wykonana z drewna musi być nie tylko solidna, ale też wyglądać estetycznie oraz pasować do aranżacji wnętrza domu. Poszczególne deski, w zależności od gatunku drewna, różnią się od siebie wymiarami, barwą, ale też gęstością sęków, dlatego warto ich wygląd dopasować do projektu budynku.

Zwróć też uwagę na poszczególne gatunki drewna – w sklepach znajdziesz zarówno egzotyczne, jak i krajowe odmiany, które różnią się m.in. odpornością na warunki atmosferyczne czy kolorem. Do najpopularniejszych należą m.in. modrzew, świerk, meranti, tatajuba czy cedr czerwony.

A gdzie szukać trwałych desek? W sklepie internetowym dlh.pl! Elewacja drewniana dostępna na DLH to materiały wysokiej jakości, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i wymiarach. W asortymencie sklepu znajdziesz zarówno solidne deski, jak i akcesoria niezbędne do montażu elewacji.

Drewno + elewacja? To duet doskonały!

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy zdecydować się na elewację z drewna – nie wahaj się! Ten naturalny materiał, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, posłuży Ci przez lata, a Ty będziesz cieszyć się piękną, stylową i praktyczną fasadą budynku.

Similar Posts