Porady

Zasady działania biologiczno-chemicznych oczyszczalni ścieków

Zasady działania biologiczno-chemicznych oczyszczalni ścieków

Kwestie dotyczące dbania o środowisko naturalne cały czas zyskują na popularności, a przepisy, które ich dotyczą, są zaostrzane. Z tego powodu na rynku pojawiają się rozwiązania, które są ekologiczne. Mowa tutaj na przykład o kwestiach dotyczących odprowadzania ścieków. Po wprowadzeniu rozporządzenia ministra środowiska w 2014 roku dotyczącego redukcji fosforanów występujących w ściekach zaczęły powstawać nowoczesne oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, które są w stanie usuwać większość z nich. Jak działają i co warto wiedzieć na ich temat?

Z jakich elementów składa się konstrukcja oczyszczalni biologiczno-chemicznych? 

Przed omówieniem zasady działania oczyszczalni biologiczno-chemicznych, warto pokrótce wyjaśnić, z jakich elementów składa się taka instalacja. Otóż w przeciwieństwie do tradycyjnych oczyszczalni biologicznych, które składają się  z trzech komór, omawiany system ma ich aż pięć. O to, czym jeszcze charakteryzuje się ta konstrukcja, zapytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy zajmującej się oczyszczalniami i szambami ekologicznymi w Łodzi, który powiedział nam:

– Jeśli chodzi o budowę coraz popularniejszych oczyszczalni biologiczno-chemicznych, to warto wiedzieć przede wszystkim, z jakich komór się składają. Pierwsza z nich to komora denitryfikacyjna, która jest dodatkowo podzielona na dwie części. Następnie mamy do czynienia z komorą nitryfikacyjną. To właśnie w tym miejscu zachodzi proces oczyszczenia tlenowego. Oprócz tego wyróżniamy też komorę osadu wtórnego. Należy też podkreślić, że oczyszczalnia biologiczno-chemiczna dodatkowo składa się z innych niezbędnych urządzeń i instalacji, które zapewniają sprawną i bezawaryjną pracę.

Co należy wiedzieć na temat schematu działania oczyszczalni biologiczno-chemicznych? 

Jedną z podstawowych kwestii, które należy wiedzieć na temat sposobu działania oczyszczalni biologiczno-chemicznych, jest ta, że są w nich wykorzystywane specjalne środki chemiczne, czyli siarczany żelaza, które nie tylko wspomagają oczyszczanie ścieków, ale również pozwalają na pozbycie się z nich fosforu nawet w 95%.

Jeśli chodzi o etapy, z których składa się proces pracy oczyszczalni biologiczno-chemicznych, to w pierwszej kolejności mamy do czynienia z oddzielaniem tłuszczów od części stałych, a następnie beztlenowym oczyszczaniem za pomocą dozowanych preparatów. W kolejnym kroku oczyszczone ścieki trafiają do komory nitryfikacyjnej, gdzie zachodzi oczyszczanie tlenowe. Ostatni etap to powrót ścieków do pierwszej komory, skąd mogą zostać bezpiecznie odprowadzone. Inwestorzy, którzy decydują się na taką instalację, doceniają ją przede wszystkim za to, że jest niemal bezobsługowa, a zarazem efektywna.

Similar Posts