Porady

Czujnik zwiększa bezpieczeństwo!

Czujnik zwiększa bezpieczeństwo!

Bezpieczeństwo to bardzo ważny element, który bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie, życie oraz jego jakość. Dlatego w każdym domu nie powinno zabraknąć urządzeń, mających wpływ na nie. Wśród tych produktów należy wymienić przede wszystkim czujnik dymu i czadu. To niewielkie urządzenia, które w szybki i prosty sposób informują o pojawiającym się zagrożeniu. Przekonaj się, że zakup nie jest zbyt trudny! A montaż jeszcze łatwiejszy!

  1. Czujniki dymu i czadu – poznaj ich rodzaje?
  2. Czujniki czadu i dymu a zasada działania
  3. Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
  4. Jaki czujnik czadu wybrać?

Czujniki dymu i czadu – poznaj ich rodzaje?

Czujnik dymu ma za zadanie wykryć w pomieszczeniu dym pojawiający się w przypadku pożaru, co pozwala w szybki sposób zareagować na pojawiające się zagrożenie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się zarówno sposobem zaprojektowania, jak i wykonaniem artykułów instalacyjnych. Jednak urządzenia te działają w ten sam sposób. Zasada działania jest natomiast uzależniona od typu podzespołów, jakie wykorzystano w czasie produkcji. Natomiast czujnik czadu wykrywa bardzo niebezpieczny i bezwonny czad, który może powodować zaczadzenie. Warto zauważyć, że produkt ten jest sensorem elektrochemicznym lub chemicznym. Dzięki temu wykrywa tlenek węgla zawarty w powietrzu. W momencie, gdy pojawi się zbyt duża ilość tlenku węgla czujnik czadu wydaje sygnał dźwiękowy. Oczywiście pojawia się on dopiero w momencie przekroczenia dopuszczalnego progu tej substancji.

Czujniki czadu i dymu a zasada działania

Jak już wspomniano, zasada działania tych urządzeń uzależniona jest od zastosowanych podzespołów do produkcji tych urządzeń. Dlatego zastosowany czujnik wykrywa odpowiednio czad lub dym, gdy pojawi się w zasięgu jego działania. Należy zauważyć, że rynek oferuje konsumentom wiele ciekawych modeli czujników. Różnią się one marką, wyglądem oraz zastosowanym zasilaniem. W tym przypadku dominują modele zasilane bateryjnie. Część z nich ma wbudowaną baterię, dzięki czemu jej wydajność i trwałość jest znacznie wyższa niż standardowych baterii. Niemniej wybór czujnika na baterie, które trzeba samodzielnie włożyć jest równie wydajne. Istotniejsze w tym przypadku jest, aby czujniki czadu oraz dymu posiadały niezbędne atesty. Jest to standard, który wpływa na jakość działania wybranego urządzenia. Jednocześnie przekłada się na sprawne funkcjonowanie urządzenia, czyli ostrzeganie o niebezpieczeństwie. Przekonaj się, jak szybko możesz zamontować zakupione urządzenie wykrywające czad lub dym.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Czujniki czadu, ale i dymu należy w odpowiedni sposób zamontować. W większości przypadków montaż jest bardzo łatwy, gdyż wystarczy użyć specjalnie przygotowaną taśmę montażową. Po usunięciu zabezpieczenia, należy przykleić urządzenie w wybranym miejscu. Warto podkreślić, że tym przypadku właściwy montaż wpływa znacząco na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, jak i maksymalne wykorzystanie możliwości tego urządzenia.  Dlatego zaleca się, aby czujniki dymu były zamontowane w każdym pomieszczeniu. Najlepszym miejscem do zamontowania tego urządzenia jest sufit. Detektor czadu powinien zostać zamontowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się palenisko, jak: kominek, piec czy kocioł grzewczy. Warto zauważyć, że czujnik ten powinien być zamieszczony mniej więcej w połowie wysokości pomieszczenia. Jednocześnie musi być usytuowany w odpowiedniej odległości od paleniska. Czujnik dwutlenku węgla oraz czujnik gazu należy umieścić także w łazience lub kuchni. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się urządzenia na gaz lub też wyciągi połączone z pomieszczeniem, w którym znajduje się wspomniane palenisko. Szczegółowe wytyczne dotyczące montażu zawsze są umieszczone w instrukcji, załączonej do zakupionego urządzenia. Ścisłe zastosowanie tych wytycznych sprawi, że urządzenie w maksymalny sposób będzie spełniało swoją funkcję oraz przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa! 

Jaki czujnik czadu wybrać?

Dobór czujnika powinien być uzależniony od potrzeb przyszłego użytkownika, jak i rodzaju zagrożenia, jakie może się pojawić w mieszkaniu czy domu. Większość konsumentów w trakcie zakupu bierze pod uwagę: rodzaj powiadomień oraz ich głośność, typ montażu, dostępność do wyświetlacza LCD, typ zasilania oraz jego cenę. Warto pamiętać, aby wybrać model posiadający niezbędne atesty. Urządzenia posiadające wspomniane atesty kosztują nieznacznie więcej, gdyż ich cena może być wyższa o około 10 złotych. Tak więc różnica nie jest tak znacząca w przypadku ceny, jednak poziom bezpieczeństwa już tak. Dla osób bardziej wymagających dzisiejszy rynek oferuje urządzenia 2w1, które są w stanie wykryć dym oraz czad. To z pewnością ciekawe rozwiązanie, które posiada sporo zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że wystarczy montaż jednego urządzenia zamiast dwóch. Dotyczy to także kwestii zakupu, co z pewnością wielu konsumentom przypadnie do gustu. Przekonaj się, jak wiele ciekawych propozycji można znaleźć w dzisiejszej ofercie sklepów branżowych!

Similar Posts