Porady

Co to jest rekuperacja?

Jak działa rekuperacja?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek usłyszeć o rekuperacji? Jeśli chcesz się dowiedzieć, co dokładnie kryje się pod tą tajemniczą nazwą, zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Dowiesz się na czym przede wszystkim polega ten proces i jak to możliwe, że jesteśmy w stanie odzyskiwać ciepło pochodzące z ogrzanego wcześniej powietrza.

Co oznacza ,,odzyskiwanie powietrza’’?

Wiemy, że fraza ta na początku brzmi dosyć dziwnie i mało realistycznie. Mimo to już teraz możemy Wam potwierdzić, że takie działanie jest jak najbardziej możliwe i całkowicie wykonalne. Ponadto do jego przeprowadzenia nie musisz posiadać żadnego specjalistycznego sprzętu, ani ponosić kosmicznych kosztów, a metoda ta jest dziś dostępna na wyciągnięcie ręki. Rekuperacja w domu to sposób wentylacji mechanicznej, prowadzący do wymiany powietrza znajdującego się w budynku, przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła pochodzącego z powietrza ,,zanieczyszczonego’’, czyli wywiewanego. Wbrew pozorom jej przebieg wykorzystuje minimalną ilość energii, a tym samym jest przyjazna dla środowiska i korzystnie wpływa na naszą planetę. Oznacza to, że z biegiem czasu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

W jaki sposób przebiega rekuperacja?

Celem całego mechanizmu jest równoległe wyciąganie powietrza znajdującego się w budynku w obu kierunkach. Specjalne urządzenie zwane rekuperatorem pozbywa się ,,zanieczyszczonego, zużytego’’ powietrza. Następnie wykorzystuje jego ciepło do ogrzania powietrza napływającego z zewnątrz, wciąganego przez mechanizm do wnętrza. Co ciekawe opisane powyżej obwody nie łączą się ze sobą w żaden sposób. 

Jaka jest różnica pomiędzy rekuperacją a tradycyjną wentylacją? 

Z pewnością zastanawiasz się nad tym, czym właściwie różnią się te dwie metody wentylacji. Czemu tradycyjna wentylacja wypada znacznie słabiej w porównaniu z rekuperacją? Przede wszystkim w znanym Ci dotąd systemie brakuje stałej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Skutkuje to tym, że jesteśmy skazani na oddychanie powietrzem o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. Nie jest ono również w żaden sposób filtrowane i oczyszczane z wszechobecnego kurzu, pyłu i rozmaitych drobnoustrojów. Rekuperacja natomiast pozwala na efektywną wymianę zużytego powietrza na świeże, o niskiej zawartości CO2, a także pozbawia nieprzyjemnych pyłków, insektów i innych zanieczyszczeń. Ponad to ta innowacyjna metoda daje możliwość zainstalowania tak zwanego zaawansowanego filtrowania, które zapewnia likwidację wirusów, bakterii. Kolejną istotną różnicą jest to, że w wypadku tradycyjnej wentylacji tracimy mnóstwo energii cieplnej podczas wietrzenia pomieszczeń. Za to proces rekuperacji sprawia, że możemy regularnie odzyskiwać wykorzystaną wcześniej energię. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla środowiska, jak i naszych portfeli. 

Czy warto inwestować w rekuperację?

Czy opłaca się inwestować w cały ten mechanizm?

Świetnie wiemy, że choć rekuperacja posiada szereg zalet, wciąż wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Przed każdą tego rodzaju inwestycją niejednokrotnie rozważamy wszystkie za i przeciw, starając się wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły. W tym wypadku warto uświadomić sobie, że rekuperacja to metoda zapewniająca wszystkim domownikom przede wszystkim niezwykły komfort. Dzięki niej mamy możliwość sterowania ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza oraz zamontowania energooszczędnego, gruntowego wymiennika ciepła odzyskującego energię z gleby.  

Możemy także do pewnego stopnia regulować wilgotność powietrza, co bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowym atutem jest także fakt, że podczas zimowego wietrzenia pomieszczeń, będziemy mogli utrzymać komfortową temperaturę w całym budynku. Koszty obsługi również nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Wynoszą one bowiem w przybliżeniu 30 groszy dziennie, a ponadto dochodzi do tego jedynie wymiana filtrów oraz serwis raz do roku. Jak zatem widzisz wnioski nasuwają się same. Naszym zdaniem inwestycja w rekuperację jest ciekawą i wartą rozważenia opcją!

Similar Posts