Hala magazynowa może być konstrukcją stałą bądź czasową. Niezależnie od rodzaju, wielkopowierzchniowe hale muszą być wykonane z solidnych materiałów. Hale wykonane z konstrukcji stalowych charakteryzuje ogromna wytrzymałość i jakość. Co warto wiedzieć o konstrukcjach stalowych hal magazynowych i jaką żywotność one posiadają?
Stalowe hale magazynowe – funkcje i charakterystyka
Hale magazynowe oparte na stalowych konstrukcjach mogą pełnić wiele funkcji. Mogą służyć za różnego rodzaju sortownie, centra logistyczne czy zakłady produkcyjne. Hale magazynowe ze stalowych konstrukcji można wykonać właściwie w każdym wymiarze – od małych obiektów magazynowych po wielkie hale.
Przed dłuższy czas magazyny budowane były z cegły, jednak dzisiaj największą popularnością cieszą się hale magazynowe oparte na stalowych, niezwykle mocnych konstrukcjach. Jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są ze stali, a więc z materiału o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. A to w przemyśle, niezależnie od gałęzi, cecha bardzo istotna. Poza wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, stal odporna jest także na korozję, ścieranie czy wysokie temperatury. Hale przemysłowe narażone są na wiele negatywnych czynników, więc muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Hale stalowe mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie w przemyśle elektrotechnicznym, spożywczym, farmaceutycznym czy elektrycznym. W związku z tym, konstrukcje stalowe muszą być przystosowane do kontaktu z różnymi towarami, w tym żywnością czy lekami. Hale stalowe od dobrych producentów, takich jak np. Szyszka, cechują się wysoką wytrzymałością, ale również są zgodne z wszystkimi standardami. Nowoczesne konstrukcje hal magazynowych można dostosować do indywidualnych wymagań – nie ma problemu, aby wyposażyć je w ogrzewanie, agregaty chłodnicze czy klimatyzację. Dobrze zaprojektowana i wykonana hala umożliwi sprawny proces produkcyjny czy inne, niezbędne z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa funkcje.
Trwałość konstrukcji stalowych hal magazynowych
Jak wspomnieliśmy już powyżej, konstrukcje stalowe cechuje ogromna wytrzymałość, co wynika z zastosowanego materiału. Żywotność, czy też inaczej mówiąc – czas użytkowania hal wykonanych ze stali określa norma PN-EN 1990. Według normy żywotność taka wynosi 50 lat, aczkolwiek jest ona realnie dłuższa. Wszystko zależy od jakości materiałów wykorzystanych do budowy hali. Czynnikiem, który wpływa na okres użytkowania hali stalowej to również zastosowana w niej rozwiązania techniczne, ale również tak prozaiczne rzeczy, jak dbanie o halę. Wiadomym jest, że z czasem wszystko się zużywa, jednak dobry dostawca hal dba o jakość komponentów, co bezpośrednio wpływa na żywotność hali.