Zapewnienie bezpieczeństwa pracy na budowie jest niezwykle istotne. Tutaj należy kierować się wytycznymi prawa budowlanego, jak i kodeksu pracy. Bardzo ważną rolę pełni tutaj kierownik budowy, który jest koordynatorem bezpieczeństwa i jednocześnie bierze odpowiedzialność za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto niezwykle ważne jest zapewnienie ochrony przeciwpożarowej oraz odpowiednie wyposażenie pracowników, np. w dobre buty robocze.
Strój ma znaczenie, czyli jaką odzież roboczą należy wybrać?
Pracownicy na budowie powinni mieć zapewnioną odpowiednią do warunków pracy odzież roboczą. Jest to zapisane w kodeksie pracy i każdy pracodawca ma obowiązek ją zapewnić. Ponieważ na budowie panują specyficzne warunki, zmienna aura, a nieraz również spore zapylenie, odzież robocza musi być na nie odporna. Tkaniny, z których jest wykonana muszą mieć właściwości hydrofobowe, a zarówno koszule jak i spodnie muszą być wykończone podwójnym szwem, zapobiegającym ich zaciąganiu i pruciu. Najlepsza w tym wypadku jest bawełna z domieszką tworzyw sztucznych, które tworzą zewnętrzną powłokę odpychającą cząsteczki wody i zapewniające nie wnikanie jej w tkaninę. Z kolei bawełna jest delikatna dla skóry i pozwala na efektywną wymianę ciepła. Zatem pracownik będący w ciągłym ruchu, poruszający się po rusztowaniu czy obsługujący maszyny budowlane może czuć się komfortowo.
Obuwie robocze niezbędne do pracy na budowie – ochrona przed wypadkami
Bardzo ważne są też buty robocze. Należy wybierać modele, które posiadają zarówno antypoślizgową podeszwę, ale również wyposażone we wkładkę antyprzebiciową. W ten sposób niweluje się ryzyko wypadków. Na budowę najlepsze są półbuty ze wzmocnieniami, a w zimie trzewiki z wyższą cholewką. Bardzo ważna jest ochrona stawu skokowego, szczególnie dla pracowników pracujących na wysokości. Trzeba zwrócić również uwagę na materiał z jakiego wykonana jest cholewka. Najlepiej, jeśli jest to zaimpregnowana skóra bądź mocnego, a jednocześnie wyposażonego w perforację tworzywa sztucznego. Dzięki temu stopy w butach nie pocą się i wykonywanie obowiązków nawet przy bardzo wysokich temperaturach nie jest problemem. Z kolei zimą pracownicy mogą skorzystać z dobrych butów roboczych z wszytym lub zakładanym na stopę ocieplaczem. Poza wkładką antyprzebiciową bardzo ważna jest również obecność podnoska, który chroni przed uderzeniem ciężkiego przedmiotu. Jego wytrzymałość musi wynosić 200 J i 15 kN, jeśli chodzi o siłę i zgniatanie.
Sprzęt ochronny, czyli kaski, nauszniki ochronne i rękawice
Noszenie kasku na budowie jest obowiązkowe. Brak skutkuje nałożeniem kary rzędu około 500 zł. Warto zauważyć, że kask chroni przed obrażeniami głowy, w tym pęknięciem czaszki, a także chroni odcinek szyjny kręgosłupa. Oczywiście dopasowanie rozmiaru ma tutaj także duże znaczenie. Jak wiadomo na budowach często panuje bardzo duży hałas, zatem nauszniki ochronne są niezwykle ważne. Chronią narząd słuchu, nie tylko przed hałasem, ale również dostaniem się do kanału słuchowego zanieczyszczeń czy resztek materiałów budowlanych. Tutaj bardzo duże znaczenie ma opaska wykończeniowa. Warto wybierać taką, która posiada piankową poduszkę, która nie powoduje bolesnego ucisku. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są oczywiście rękawice ochronne. Również w tym przypadku należy wybierać modele trwałe i odporne na przecieranie, a nawet przecięcie ostrym narzędziem. Warto także wybierać rękawice robocze antywibracyjne , które tłumią drgania.
Liny i uprzęże, czyli zabezpieczenie przed upadkiem
Praca na wysokościach wymaga zastosowania lin i uprzęży. Jednym z najważniejszych elementów są szelki bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę. Warto również postawić na dostosowanie do nich odpowiednich pasów narzędziowych. Aby jeszcze w większym stopniu zniwelować ryzyko konieczne jest stosowanie ławeczek, które są niezbędne w przypadku długotrwałej pracy na wysokości, szczególnie gdy wykonywana jest ona technikami linowymi. Można zastosować również klasyczne pasy i uprzęże. Powinny one rzecz jasna posiadać certyfikaty bezpieczeństwa.
Niestety na budowach często dochodzi do wielu wypadków, których ilość mogłaby być zmniejszona, jeśli pracownicy stosowaliby się do zasad BHP. Dlatego konieczne jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej odzieży i sprzętu ochronnego, ale również egzekwowanie jego użytkowania.