Budowa

Zalety dachów z blachy aluminiowej

Zalety dachów z blachy aluminiowej

Aluminium jest materiałem o stosunkowo niewielkiej wadze, co pozwala na obniżenie wymagań statycznych i odnoszących się do konstrukcji nośnej. Jego zaletą jest możliwość realizacji fantazyjnych czy wyjątkowych form dachów. Dachy z blachy aluminiowej cechuje trwałość, stabilność i możliwość łączenia z innymi materiałami.

Odpowiednio zamontowany dach aluminiowy praktycznie nie wymaga konserwacji. Walcowana blacha aluminiowa w połączeniu z tlenem tworzy odporną warstwę ochronną, która twardnieje z czasem i jednocześnie ciągle się odnawia po uszkodzeniach spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.

Blacha aluminiowa na wykończenie dachu

Systemy dachowe z blachy aluminiowej mogą mieć różne profile i przekroje.  Materiał bazowy stanowią pasy z wysokogatunkowego stopu aluminium o grubości około 0,7 mm – na które od spodu nanosi się warstwy lakieru metodą coil-coating, a następnie dodatkowo utwardza. Pasy aluminiowe mogą być formowane w klasyczne dachówki, romby lub dachówki łupkowe. Co istotne, blachą aluminiową można pokrywać dachy o spadku do 10 stopni.

Jakie są zalety systemów dachowych z blachy?

Można wyróżnić pięć najważniejszych funkcjonalności wykorzystywania systemów dachowych
z blachy
. Wśród nich, najważniejszą (ze względów konstrukcyjnych) jest ich niewielki ciężar. Dzięki ciężarowi właściwemu w granicach 2,3-2,6 kg/m², aluminium bezkonkurencyjnie nadaje się do renowacji dachów. Lekkość dachów z blachy aluminiowej pozwala na spore oszczędności, ponieważ dodatkowe wzmacnianie starszych czy słabszych konstrukcji okazuje się niepotrzebne.

Systemy dachowe z blachy są także bardzo trwałe. Zaletę aluminium stanowi naturalna warstwa chroniącą przed korozją, dzięki czemu w praktyce taki dach nie może zardzewieć. Warstwa chroniąca przed korozją stale się odnawia – dzieje się tak, ponieważ aluminium wchodzi w reakcję z zawartym
w powietrzu tlenem i w ten sposób tworzy naturalną, cienką warstwę utlenioną, która chroni metal przed rdzewieniem. Uszkodzona powłoka dachu sama się regeneruje. Blacha aluminiowa Prefa Prefalz dostępna w Krak-Zinc  zabezpiecza aluminium dwuwarstwowym lakierowaniem proszkowym.

Ukryte mocowania oraz montaż blachy aluminiowej na tak zwaną półzakładkę powoduje, że systemy dachowe z blachy są długo odporne na wiatr o dużej sile. Jeśli teren, na którym stoi budynek jest położony w górach i wyjątkowo narażony na porywiste wiatry i huragany, można dodatkowo zwiększyć jego odporność przez zwiększenie liczby  zaczepów.

Zaletą obiektów, które wykorzystują systemy dachowe z blachy jest ich nieszkodliwość ekologiczna. Dzieje się tak dzięki ponownemu wykorzystaniu i wielokrotnym przeróbkom.  

Mówiąc o zaletach dachów z blachy aluminiowej trzeba podkreślić ich wszechstronne możliwości formowania, są bowiem stosowane w budownictwie jedno- i dwurodzinnym, w komunalnych budynkach mieszkaniowych i społecznych obiektach użytkowych. Systemy dachowe z blachy pozwalają na realizację każdej formy dachu.

Wśród zalet stosowanych systemów dachowych z blachy aluminiowej wspomnieć należy także
o możliwości pokrycia lakierami w szerokiej palecie odcieni i trwałości naniesionych kolorów. Systemy dachowe z blachy cechują się także długim, nawet 40 letnim procesem gwarancji producenta. 

Aluminiowy system dachowy to połączenie wytrzymałej, stylowej konstrukcji z rozsądną ceną.

Similar Posts