Prefabrykaty to półprodukty, z których montuje się większe konstrukcje. Bardzo często z prefabrykatów powstają budynki mieszkalne albo użytkowe, innym obszarem zastosowania takich elementów jest drogownictwo.
Prefabrykaty przy budowie dróg
Niezależnie od tego, czy to droga lokalna, czy wielopasmowa autostrada, każda tego typu inwestycja wykorzystuje prefabrykaty. Droga to bowiem nie tylko sama asfaltowa powierzchnia, ale też cały system odwadniania i wzmocnienia konstrukcji, dzięki któremu trasa dla pojazdów kołowych będzie przez cały czas zdatna do użytku, bezpieczna i lepiej chroniona przed działaniem wilgoci.
Prefabrykaty są nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem, ponieważ dostarczane są na plac budowy w takiej formie, że od razu nadają się do montażu, co skraca czas inwestycji i pomaga zredukować koszty. Prefabrykaty stosowane w drogownictwie, dostępne między innymi na Sienkiewicz.com.pl, są przygotowywane według określonych parametrów, dzięki czemu spełniają wymagane normy i mają idealnie dopasowane wymiary.
Jakie prefabrykaty stosuje się w budownictwie drogowym?
Prefabrykaty stosowane są w drogownictwie przede wszystkim do odwadniania jezdni. Drugi ważny obszar to umacnianie skarp, na których planowana jest budowa drogi, oraz umacnianie rowów biegnących wzdłuż trasy. Gotowe elementy konstrukcyjne pasują do każdego typu jezdni, a ich rozmieszczenie zależy od planów budowy.
System odwodnienia drogi jest po to, by usuwać nadmiar wody z nawierzchni, poboczy oraz terenów biegnących tuż przy drodze. Odwodnienie musi być szybkie i skuteczne, w przeciwnym razie zaczną tworzyć się kałuże i w konsekwencji uszkodzenia nawierzchni, może też dojść do osunięcia się terenu, na którym znajduje się droga.
Do budowania systemu odwadniającego stosuje się takie elementy jak studzienki opadowe, studzienki ściekowe, osadniki przy studni chłonnej, wyloty drenu i kolektora, stopnie skarpowe, przepusty skrzynkowe. Każdy taki element musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami technicznymi, dlatego prefabrykaty drogowe przygotowywane są z nowoczesnej mieszanki – dzięki niej elementy montażowe wyróżniają się niską nasiąkliwością betonu i wysoką wytrzymałością na ściskanie. Prefabrykaty o takich parametrach sprawdzają się nawet na drogach bardzo ruchliwych i używanych przez ciężkie pojazdy.