Porady

Liliowce – z czym sadzić te piękne kwiaty?

Liliowce – z czym sadzić te piękne kwiaty?

Wśród licznych roślin dekoracyjnych liliowce mają opinię niezwykle pięknych, zróżnicowanych pod względem koloru i wyglądu oraz niezniszczalnych. Stanowią one doskonałą ozdobę zarówno rabat, jak i obwódek, a także oczek wodnych czy ścieżek. A poszczególne odmiany doskonale nadają się do uprawy w donicach i pojemnikach. Z czym najlepiej komponują się liliowce, jakie jeszcze sekrety kryją i dlaczego warto znaleźć dla nich miejsce w swoim ogrodzie?

Liliowce ogrodowe, czyli pięknie, prosto i przyjemnie!

Niestety, ale wiele pięknych roślin ogrodowych wymaga od nas sporo wysiłku i zachodu. Tylko wtedy pokażą nam swoje najlepsze oblicze. Są jednak rośliny, takie jak liliowce, które przy minimalnym zaangażowaniu w ich uprawę, będą przepiękną i wyrazistą dekoracją ogrodową. Liliowce to niezwykle popularne byliny wieloletnie, odznaczające się przepięknymi kwiatostanami i bogatym ulistnieniem.

Znakomicie rosną zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Z cieniem także sobie poradzą, nie bez przyczyny nazywane są rośliną z żelaza. Są bowiem bardzo wytrzymałe i mrozoodporne. Co ważne, są naprawdę długowieczne. Z powodzeniem mogą nam towarzyszyć nawet kilkadziesiąt lat. Przy czym liliowce nie wymagają specjalnej troski. Można sadzić je nawet w glebie o kiepskiej jakości. A ich korzenie sięgają na tyle głęboko, że naprawdę trudno byłoby je ususzyć.

Przy całej tej prostocie uprawy i odporności na choroby oraz zniszczenie, liliowce odznaczają się pięknymi kwiatami, które w zależności od odmiany, mogą mieć kielichy i płatki w różnych kształtach i kolorach. Co ciekawe, kwiaty liliowca są jadalne! Ponadto rozróżnia się również liliowce pod względem ich wielkości. Do wyboru mamy liliowce miniaturowe (np. Liliowiec stella de oro), niskie (np. Liliowiec Jerry Pate Williams) i wysokie (np. Liliowiec Irish Ice).

liliowce

Z czym sadzić liliowce?

Liliowce to byliny, które mają bardzo szerokie zastosowanie dekoracyjne. Przy czym odnosi się to nie tylko do miejsca sadzenia, ale także do towarzystwa, w którym liliowce dobrze się czują i świetnie prezentują. Liliowce wspaniale dekorują wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne – w tym oczywiście oczka. Z tego też powodu ładnie komponują się z innymi roślinami sadzanymi w takich miejscach – zwłaszcza trawami ozdobnymi typu miskanty czy rozplenice.

Natomiast na rabatach warto przy liliowcach sadzić irysy, tawułki, trytomy, funkie i lilie. Ładnie będą się prezentować także w towarzystwie róż. Przy czym warto pamiętać, że wiele odmian liliowców jest dość ekspansywnych i trzeba przypilnować, aby się nazbyt nie rozrosły.

Similar Posts