Budowa

Wszystko, co warto wiedzieć o elewacji

Wszystko, co warto wiedzieć o elewacji

Wybór elewacji to ostatni etap powstawania budynku. Istnieje wiele materiałów, służących do wykończenia fasady, które różnią się nie tylko wizualnie, ale także spełniają nieco inne funkcje. Jeśli zastanawiasz się, który najlepiej sprawdzi się u Ciebie oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas realizacji – zapraszamy do poniższego poradnika.

Rodzaje elewacji budynków

Nie istnieje jeden skuteczny sposób wykańczania budynków – ile domów, tyle pomysłów. Niezwykle popularne są wykończenia i elewacje tynkowe, ale w naszym klimacie często można spotkać także te z kamienia naturalnego, cegły, czy nawet drewna. Wśród aktualnych trendów wyróżnia się także wykorzystanie mrozoodpornych płytek klinkierowych, które nadają domom nowoczesnego wyglądu i nietuzinkowego charakteru. Jako że elewacja (szczególnie od frontu) ma zadanie reprezentacyjne, zauważyć można coraz częstszą tendencję wykończenia zewnętrznych ścian przy użyciu specjalnych i niezwykle efektownych paneli lub bogatej oferty odpornych tworzyw sztucznych (np. PCV). Okazują się szczególnie przydatne w przypadku starych budynków, które poddawane są renowacji.

Znaczenie elewacji

Kiedy jest dobry moment na wykonanie elewacji budynku? Wykończenie i elewacje warto zrealizować jak najszybciej (na pewno przed sezonem zimowym), gdyż jest to inwestycja, która bezpośrednio wpływa na koszty ogrzewania budynku. W domach starego typu nosi to nazwę termomodernizacji, bez której budynek może przynosić wiele całkowicie zbędnych strat ciepła. Decydując się na wykończenie i elewacje (https://www.bricomarche.pl/budowanie/wykonczenie-i-elewacje) nie tylko poprawiamy wygląd ścian zewnętrznych, ale przede wszystkim mamy szerokie pole do przygotowania izolacji termicznej. Docieplone mury równa się oszczędności! W tym celu najlepiej sprawdzą się takie materiały, jak styropian, który dzięki swojej strukturze świetnie zatrzymuje temperaturę we wnętrzach. Wybierając materiały na fasadę, należy uważnie przyjrzeć się ich parametrom – optymalnie sięgać po te o wysokich właściwościach termoizolacyjnych (kluczowy jest współczynnik przewodzenia ciepła – im niższy, tym lepiej). Warto również zadbać o ściany wewnątrz budynku, wykorzystując wełnę mineralną. Zazwyczaj układa się ją pod specjalnie przygotowanymi z profili i płyt kartonowo – gipsowych wnękami. Rozwiązanie to pomaga nie tylko zatrzymać ciepło, ale również dodatkowo chroni ściany przed wychładzaniem i wspiera rozwiązania zastosowane na zewnątrz. Po materiały, dzięki którym wykonasz upragnioną elewację w swoim domu, zapraszamy do naszego sklepu.

Similar Posts