Blachodachówka to dachówka wykonana z blachy. Do jej głównych zalet należy m.in. niska waga i nieskomplikowany montaż. Zakup tego pokrycia dachowego zaleca się w sytuacji, gdy dany budynek ma delikatną więźbę dachową. Sprawdź, co jeszcze odróżnia to pokrycie dachowe i dlaczego warto je kupić.
Blachodachówka – zastosowanie
Blachodachówka jest lekkim pokryciem dachowym, którego używa się zarówno podczas budowania nowych obiektów, jak i renowacji starszych budynków. Korzystają z niej mieszkańcy domów wielorodzinnych i jednorodzinnych, ale też i właściciele gospodarstw wiejskich. Ten rodzaj pokrycia montuje się zazwyczaj na nieco bardziej stromych dachach, których kąty nachylenia połaci wynoszą powyżej 9 i 12 stopni. Zaletą blachodachówki jest nieskomplikowany montaż. Arkusze można dostosować do różnego rodzaju płaszczyzn i tym samym zredukować do minimum ilość odpadów.
Mimo iż samo układanie pokrycia nie jest szczególnie skomplikowane, to jednak niezbędna jest umiejętność dopasowania arkuszy i prawidłowego ich przycięcia. W przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia warstwy ochronnej pokrycia.
Blachodachówka łączy w sobie cechy dachówki ceramicznej i blachy dachowej. Dzięki tym cechom może pokryć zarówno połać dachową domu, jak i budynku gospodarczego. Jest tańsza od dachówki ceramicznej, a przy tym znacznie atrakcyjniejsza wizualnie od standardowej blachy.
Zalety blachodachówki
Jedną z głównych zalet blachodachówki jest niska waga. W porównaniu do innych materiałów dekarskich tego typu jest znacznie lżejsza. Pod wpływem deszczu czy wilgoci nie nasiąka wodą i nie zwiększa ciężaru. Jest to zaleta, którą doceniają m.in. właściciele starszych budynków. Wówczas mogą wymienić pokrycie dachowe, bez konieczności wzmacniania więźby dachowej. To sprawia, że cały remont kosztuje mniej i trwa krócej. Kolejną zaletą blachodachówki jest wysoka odporność na czynniki atmosferyczna. Dzięki ochronnej warstwie lakieru i dwustronnemu ocynkowaniu dobrze znosi oddziaływanie promieni UV, deszcz i grad. Pokrycie dachowe z blachodachówki jest w stanie zachować swoje właściwości nawet przez 50 lat. Jednak, by wybrać materiał o takich właściwościach, należy wybrać blachę o odpowiednio grubych rdzeniu i powłoce.
Po trzecie − producenci blachodachówek oferują je w bogatej palecie kolorów i kształtów. Umożliwia to dostosowanie takiego pokrycia dachowego do designu domu i otoczenia. Proste w obróbce arkusze można przyciąć do dowolnych wymiarów.
Wady blachodachówki
Główną wadą pokryć dachowych wykonanych z blachodachówki jest słaba akustyka. Podczas opadów deszczu lub kurczenia się i rozciągania tworzywa pod wpływem wysokiej temperatury, goła blacha nie będzie tłumić dźwięku, co może przeszkadzać, jeżeli mamy pokój na poddaszu. Niemniej jednak zawsze można zamontować specjalną folię i dodatkową warstwę izolacyjną, które zlikwidują ten problem. Poza tym trzeba także dbać o warstwę ochronną blachy, która po uszkodzeniu może zacząć rdzewieć.