Porady

Wielkość ma znaczenie: Jak wybrać odpowiedni rozmiar skrzynki pocztowej?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego ma obowiązek posiadania skrzynki pocztowej i zainstalowania jej zgodnie z przepisami. Jednocześnie jest to korzystne rozwiązanie dla całej rodziny, które nie naraża domowników na stres, rozczarowanie i irytację związaną z odebraniem ze skrzynki wyłącznie awiza. Zwykle sytuacja ta ma miejsce, gdy przesyłka nie zmieści się w otwór skrzynki pocztowej, przez co listonosz czy kurier nie miał możliwości jej pozostawić bezpiecznie pod wskazanym adresem. Zatem jak wybrać odpowiedni rozmiar skrzynki pocztowej? Dowiedz się już dziś!

Odpowiedni rozmiar skrzynki – jak wybrać właściwy?

Brak skrzynki pocztowej grozi mandatem w wysokości od 50 do 10 000 zł, dlatego warto się przed nim uchronić, tym bardziej że element ten jest jednocześnie bardzo przydatny w codziennym życiu. Wybrany model powinien spełniać obowiązujące wymagania Unii Europejskiej głównie pod względem wielkości. Odpowiednim rozmiarem będzie skrzynka pocztowa, która bez problemu zmieści przesyłkę o formacie C4, klasyczną dużą kopertę. Dużą popularnością cieszą się także skrzynki, do których bez problemu można wrzucić kopertę C5, C6 czy też B5 i B6. Bezpieczną i najkorzystniejszą opcją będzie model z otworem wlotowym o szerokości 30 lub 40 cm.

Dla wymagających klientów idealnym rozwiązaniem będzie skrzynka pocztowa stojąca wyposażona w specjalną komorę na większe paczki. To idealny model, który sprawdzi się także wśród osób, które odbierają większe ilości przesyłek lub w przypadku częstych wyjazdów. Pod nieobecność domowników w dużej skrzynce może lądować wiele listów i paczek, które zostaną zebrane po ich powrocie, dzięki czemu zostaną odebrane, a nie wrócą do nadawcy. Maksymalny rozmiar przesyłki, która zmieści się do jednej z większych skrzynek dostępnych na rynku – modelu Oak sprzedawanego w sklepie Bonmario – wynosi 145x360x220 mm. To stojący wariant, który można ustawić w dowolnym miejscu, przestawić gdy tylko zmieni się wizja aranżacyjna, dzięki czemu jest bardzo praktyczny i funkcjonalny.

Wybrałeś/-aś skrzynkę i co dalej? Znajdź dla niej odpowiednie miejsce 

Gdy już wybierzesz odpowiedni wariant skrzynki pocztowej pod względem wielkości, przyjdzie czas na znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Lokalizacja zależy od konstrukcji i tym samym przewidzianego sposobu montażu. 

  • Skrzynki wiszące mogą być mocowane do skrzydła drzwi wejściowych, elementów ogrodzenia, w tym bramy i furtki. Dzięki temu każdy doręczyciel przesyłek bez problemu je znajdzie, gdyż jest to bardzo intuicyjne miejsce.
  • Skrzynki pocztowe mogą być także wbudowane w mur i tworzyć z nim spójne, harmonijne i przyjemne dla oka połączenie. Bardzo ważny jest prawidłowy montaż, który zapewni niezawodność. Jednak taki sposób mocowania najlepiej przemyśleć jeszcze przed wykonaniem ogrodzenia murowanego, gdyż w innym przypadku pozostanie wykuwanie otworu, co wiąże się z dużą ingerencją i znacznie większym przedsięwzięciem.
  • Skrzynki wolnostojące warto ustawić je tuż przed wejściem na posesję, co ograniczy dostęp doręczycielom do prywatnego terenu, gdy element zostanie ustawiony poza ogrodzeniem. Będzie też łatwo dostępny i wygodniejszy dla kuriera czy listonosza.

Każda skrzynka powinna być ulokowana w takim miejscu, aby kurier czy listonosz mógł ją łatwo znaleźć, co dotyczy to każdego sposobu montażu. W innym przypadku doręczyciel może nie chcieć poświęcić dłuższej chwili podczas swojej pracy na poszukiwanie skrzynki i tym samym nie pozostawi przesyłki, co może skutkować jej powrotem do nadawcy i tym samym naszym rozczarowaniem.

Oczywiście wybrane miejsce na skrzynkę pocztową powinno być widoczne i jednocześnie łatwo dostępne – zarówno dla kuriera i listonosza, jak i dla jej właściciela. Najlepiej jest zawiesić ją na ogrodzeniu na wysokości minimum 70 cm nad ziemią, jednocześnie nie wyżej niż 160 cm. Takie parametry montażu zapewnią komfort użytkowania zarówno niższym, jak i wyższym osobom.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku skrzynki pocztowej?

Podczas wyboru skrzynki pocztowej, poza rozmiarem, warto także zwrócić uwagę na kilka innych elementów i detali, od których zależy pełne zadowolenie. Wśród nich można wymienić:

  • design, który powinien pasować do aranżacji przestrzeni przydomowej, dzięki czemu skrzynka pocztowa stanie się estetycznym jej dopełnieniem,
  • konstrukcja, która zapewni funkcjonalność i tym samym wygodę korzystania ze skrzynki,
  • solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję i warunki atmosferyczne, na których działanie jest narażona każda skrzynka pocztowa,
  • łatwość montażu, dzięki czemu można skrzynkę pocztową zamocować także po renowacji lub wymianie ogrodzenia.

Wiele cennych wskazówek możesz także znaleźć w tym artykule, z którego dowiesz się, jaki materiał skrzynki pocztowej okaże się najlepszym wyborem oraz czym jeszcze kierować się podczas zakupu tego elementu.

Partnerem artykułu jest bonmario.com

Similar Posts